14 huis kocht, aanspraak kon maken op de vroegere eigendomsbewijzen, op de stukken betreffende renten, op dat huis gevestigd, hetzij zij al of niet afgelost waren, op erfscheidingen, waarin over het huis was beschikt, en diergelijke stukken meer. Zoo moest Spanje nu uit zijne archieven afstaan de stukken, waarop het thans aan de Staten- Ceneraal afgestane recht op Valkenburg, op Maastricht, op Heusden, op stukken van Brabant etc. steunde, oude verpandingsbrieven van die landen, akten van opneming en aflossing van renten er op enz. Voorts werden vele stukken afgestaan betreffende de traktaten tusschen den Keizer en den hertog van Gulik over den afstand van Uelderland en akten van huldiging van den Keizer door verschillende steden en districten van Gelderland. Maar de eigenlijke administra tieve stukken liet Graswinckel onaangeroerd. Hoewel hij in het archief der rekenkamer te Brussel was toegelaten, vermeldt de door hem opgemaakte lijst geene enkele rekening. En wat hij van den Grooten raad te Mechelen ontving, zijn niets dan copieën uit de origineele registers van den Grooten raad, die zelf te Mechelen intact bleven berusten. Eene splitsing van de archieven der centrale regeering tusschen Noord- en Zuid-Nederland had niet plaats, hoewel het vredesverdrag van Munster de mogelijkheid daartoe geopend had de archieven bleven grootendeels ongereptde stukken, die er uit gelicht werden, waren in hoofdzaak want er zijn natuurlijk wel uitzonderingen de bewijsstukken, die de nieuwe souverein noodig had om de juiste omgrenzing zijner rechten te kennen en die te doen eerbiedigen. Ook in het traktaat van 26 December 1661 komt een artikel voor, dat op de archieven betrekking heeft, nl. art. 6, dat echter bijna uitsluitend de strekking heeft om de gedeelten van archieven, die ten gevolge van den oorlogstoestand naar elders vervoerd waren, weder met de oorspronkelijke archieven, waaraan zij waren onttrokken, te hereenigen„Alle papieren, chartren, documenten, registers, pro- thocollen ende processen, die by wegen van feyten ofte militaire executiën vervoert ofte andersints ontvreemt sijn van de magistraten, rechteren ende plaetsen, daertoe deselve van outs behoort ende gespecteert hebben, sullen wederzijts ter goeder trouwen ter aen- maninge ende instantie van de geïnteresseerden werden gerestitueert, daer het behoort, met dien verstande dat soodanige originele papieren, chartres, registers, prothocollen ende andere documenten sullen moeten worden gerestitueert aen de casteelen, steden, bancken, dorpen ende gerechten, daertoe die respectiveiick specteren, ende dat aen d'andere zyde ten reguarde van eenige gesepareerde onderbancken, dorpen, gehuchten, gerechten etc. authentijcque ofte gevidimeerde copieën 15 ter vermaninge van deselve ende tot hare costen sullen werden uyt- gegeven." Van verdeeling der archieven tusschen verschillende ge rechtigden is hier geen sprake; er wordt alleen gehandeld over plaatselijke archieven, en mocht het rechtsgebied van eene enkele bank of een enkel gerecht tusschen twee souvereinen verdeeld zijn, dan trad toch geene splitsing der archieven in, maar de partij, die het archief niet onder zich had, kon te zijnen kosten afschriften van de noodige stukken laten nemen. Deze laatste zinsnede van art. 6 roert de kwestie reeds aan, waarom het bij de splitsing van ééne administratie in meer andere voor de archieven gaat. De heer OpoCENSKy stelt het voor, alsof het hier het herkomstbeginsel geldt, maar dat komt mij niet juist voor. Toen de groote oorlog geëindigd was met het uit elkander vallen van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, zijn de archieven der centrale organen dier monarchie voorloopig ongeschonden te Weenen gebleven en beschouwd als het gemeenschappelijk eigendom der successiestaten. Intusschen werden door verschillende dier staten met Oostenrijk vredesonderhandelingen gevoerd, waarin ook de quaestie der archieven ter sprake kwam. Oostenrijk, zegt OpoCENSKy, stelde zich daarbij op het standpunt, dat het herkomstbeginsel in deze te beslissen had, en in de onderhandelingen met Italië o.a. heeft dat beginsel de zegepraal behaald. Diensvolgens heeft Italië alleen de archieven van die instellingen, die gevestigd waren in het thans geannexeerde gebied verkregen, maar de archieven der centrale colleges, waaronder die gebieden ressorteerden, onaangetast gelaten. Tchechoslovakye daarentegen heeft ook op gedeelten van de ar chieven dier centrale colleges aanspraken doen gelden, hoewel die colleges en die archieven gevestigd waren in steden of op plaatsen, die niet tot het grondgebied van Tchechoslovakye behoorenhet beroep van Oostenrijk op het herkomstbeginsel heeft het van de hand gewezen. Mij dunkt, hier wordt aan het woord herkomstbeginsel eene andere beteekenis dan de gewone toegekend; het wordt hier zoo geïnterpreteerd, alsof het herkomstbeginsel zou medebrengen, dat de archieven bewaard worden ter plaatse, waar zij gevormd zijn. Maar dat het herkomstbeginsel heel wat anders beduidt, weten wij allen, en ik behoef er hier niet op in te gaan. De plaats, waar de archieven bewaard worden, is uit een oogpunt van archiveconomie van ondergeschikt belang. De groote strijd, waarom het bij de vorming der successiestaten ging en waarom het in diergelijke gevallen altijd gaat, is dezezullen de archieven der oude gemeenschappelijke administratiën tusschen de nieuwe administraties verdeeld worden in strijd met het beginsel, dat

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 13