142 wezig; het eenige brandgevaar is gelegen in de omgeving, maar dat is hier en daar door ijzeren rolschermen wel geneutraliseerdvoor het inslaan van bliksem hopen wij bewaard te blijven, In deze beschreven ruimte nu, bewaart de gemeente Dordrecht haar schatten, waardoor de eeuwen kunnen spreken. In de eerste zaal bevindt men zich gedeeltelijk op Rijksgrond, want aldaar zijn geborgen de oude notariëele archieven sedert 1600 tot 1842, een reeks van circa 1700 deelen, waarin voor den nieuws gierigen snuffelaar het geheele leven onzer vaderen met hun wel en wee, hun deugden en gebreken open ligt. Maar de oudere deelen eischen geduld en speurzin, want onze oude notarissen konden hunne minuten verbazend slordig, en onleesbaar soms, neerpennen. Voorts vindt men in deze zaal de oude rechterlijke archieven, beginnende met 1542 en loopende tot 1812. Daar ligt een rijkdom van gegevens over den lust tot procedeeren onzer voorvaderen, over hunne minder mooie daden, soms buitengewoon frappant. Maar ook kan men hier de ontwikkeling der stad nagaan in de talrijke trans- portregisters d.w.z. boeken, waarin de eigendomsovergangen van huizen en erven voor schepenen werden geregistreerd. Ook zijn in dit lokaal geborgen de oudste gemeentearchieven van 1200 tot 1572. Oudere bewijzen voor het bestaan van Dordrecht dan den verschrompelden perkamenten brief van graaf Dirk vil van 1200 hebben wij op het archief niet. Dat Dordrecht veel ouder is, moeten wij van elders te weten komen. In deze bescheiden vindt men stukken met prachtig bewaarde wassen zegels o.a. van Maria van Bourgondië, vindt men de vele meters lange stadsrekeningen der jaren 1284 '87, nergens zoo oud bewaard gebleven, vindt men schoon geschreven keurboeken en andere registers, kortom, een prachtcollectie, die wel waard is, om geëxposeerd te worden, zooals in December 1923 ook geschied is, teneinde het publiek te laten zien, wat wij eigenlijk bewaren. De charters zijn thans zooveel mogelijk uitgevouwen in envelop pen gestoken, die staande in cartonnen doozen zijn verzameld. Ten laatste vindt men in deze zaal nog de archieven of liever het restant der archieven van de jaren 1795—1813, dus van den z.g. Franschen tijd, waarin zoo wat alles op losse schroeven stond. Ook de uitgebreide reeks Resolutiën der Staten van Holland, 281 deelen, fraai in leder gebonden en met het Dordtsche wapen gesierd, afkomstig uit het logement der heeren afgevaardigden van Dordrecht te 's-Gravenhage staat hier langs den wand. In de tweede zaal vindt men allerlei verzamelingen van kleineren omvang, benevens het archief der Weeskamer, aanvangende bij 1616, Mr. van Gijnskamer. De werkkamer van den Archivaris.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 18