141 Daarna werd begonnen met de ontruiming der middenverdieping en van het bureau van den archivaris en ten slotte van de beneden zaal, Er kwam een aanzienlijke hoeveelheid hout tekort, wat bewees, dat de ruimte in het nieuwe gebouw zeer voldoende was, om alles behoorlijk te bergen. Dit resultaat werd voor een deel ook ver kregen door zooveel mogelijk wandkasten te doen plaatsen, en de boekenplanken dichter bij elkaar te brengen. In het laatst van December was de overbrenging voltooid, en de betimmering nagenoeg gereed. De inrichting van het bureau van den archivaris, de leeskamer voor het publiek, benevens het vertrek voor Dordracum Illustratum kwamen in 1918 gereed. Om het gebouw van binnen een levendiger aanzien te geven, werden een aantal teekeningen en prenten omlijst, die de vestibule, trapwanden en portalen sieren. De verwarming geschiedt niet meer door kachels, maar het geheele gebouw kreeg een centrale, waardoor een meer gelijkmatige temperatuur werd geschapen. Nieuw meubilair werd niet aangeschaft, alleen in de Mr. VAN Gi|NS- kamer werden twee monumentale prentenkasten geplaatst, vervaar digd door de firma Wed. C. van Drooge, benevens een oud-hol- landsche tafel, een paar stoelen en een prentenezel. Het nieuwe gebouw, aldus ingericht is vrij eenvoudig. Wanneer men de vestibule binnenkomt, heeft men ter rechterhand de Mr. van GiiNskamer met een bronzen plaat, vermeldende den milden schenker, boven de deur. In die kamer ligt de groote schat voor Dordrecht: Dordracum Illustratum, door Mr. van Gijn bij zijn leven aan de gemeente geschonken, leder liefhebber van Oud-Dordrecht kan daar rustig te gast gaan aan het schoons uit het verleden. Naast dit vertrek bevindt zich de werkplaats van den concierge- boekbinder, en achter aan de trap de toegang tot de centrale en het open erf achter het gebouw, dat geheel geïsoleerd staat. Aan den linkerkant verleent een brandvrije deur toegang tot de onderste archievenzaal, waar men langs een ijzeren trap op de tweede kan komen. In de vestibule ziet men de breede steenen trap, die naar de eerste verdieping voert. Links bevinden zich het bureau van den archivaris en de werkkamer voor het publiek, rechts de deur naar de derde en vierde archievenzaal. Men ziet onmiddellijk, hoe van de beschikbare ruimte op het voordeeligst partij getrokken is. Het gebouw is nagenoeg volkomen brandvrij. Alles is van steen en ijzer; er zijn geperforeerde ijzeren vloeren; alleen de stellingen zijn van hout, maar die zullen in betere tijden wel door ijzer vervangen worden. Vuur of licht zijn niet aan-

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 17