40 standigheid, dat de opeenvolgende secretarissen den bouw van het archief eerst moesten bestudeeren, wilden zij in staat zijn om in de zoo ingewikkelde administratie van al deze particuliere testamenten, stichtingen en kapitalen, waarvan Parnassiem met de uitvoering belast zijn, den weg te kunnen vinden, hier behouden bleef. Toch zou een goede inventaris, zooals onlangs Dr. N. Japikse terecht opmerkte, gewenscht blijven, want dit archief moge voor 't algemeen historisch oogpunt niet zóó belangrijk zijn, als vermoed werd, toch zijn hier de bronnen opgestapeld van de kennis van het belangrijk Joodsch cultuurcentrum, dat hier in de 17de eeuw was, als voornaamste Joodsche Gemeenschap ter wereld en voor de dochter gemeenten in Brazilië, Suriname, Curagao, N.-Amerika, Engeland en Hamburg. Ook voor het eveneens in de Portugeesche taal gestelde archief der Portug. Israël. Gemeente in Den Haag is dit gewenscht. Thans is het ontoegankelijk, alhoewel het vrij veilig opgeborgen ligt achter in de synagoge aan de Princessegracht. Wellicht kunnen dan ook eens de archieven van de Portugeesche Gemeente van Curagao aan de beurt komen Maar dit behoort m.i. toch achteraan te komen. Eerst behooren die archieven gered te worden, wier bestaan onmiddellijk op 't spel staan: de oude Jiddische archieven in Nederland, Hun veiligheid moet eerst verzekerd wordeneerst daarna kan de inventarisatie-arbeid ter hand genomen worden en vervolgens het uitgeven der stukken. Wel licht is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de nog overgebleven Pinkasboeken, de bronnen van het innerlijk leven en volontaire juris dictie der Hoogduitsche Joden in de 17de en 18de eeuw, nog eens in een der serieën der Rijks Geschiedkundige Publicatiën zullen ver schijnen. Maar allereerst blijve het beginselredden wat er nog te redden valt! Daartoe biedt ons de archiefordening de gelegenheid, door 11, waarbij den besturen bevoegdheid wordt gegeven, hun archieven aan Rijks- en Gemeentearchief-bewaarplaats in bruikleen aan te bieden, onder goedkeuring der Permanente Commissie. Ik acht deze oplossing zeer gelukkig, omdat zij de mogelijkheid voor de toekomst openlaat, dat eventueel de door mij voorgestane centralisatie niet behoeft te worden uitgesloten. Zij lost de urgente kwestie op van de noodzakelijke overbrenging der archieven van deze verdwenen of schijnbaar bestaande Joodsche Gemeenten. Zoo is practisch de toestand der Joodsche archieven in Neder- 41 land. Dringend noodig lijkt mij thans een dezer beide oplossingen. 1e. Het Nederlandsch-Israëlietisch kerkgenootschap wende zich tot de regeering met verzoek een inspecteur voor de Israëlitisch Kerkelijke archieven te willen aanstellen, op den voet, zooals het eenige jaren geleden aan het Ned. Hervormd Kerkgenootschap is vergund in den persoon van Dr. L. W. A. M. Lasonder. 2e. Het Nederlandsch Israëlietisch Kerkgenootschap vrage de Regeering subsidie, teneinde een inspecteur aan te stellen tot het behoud van de Kerkelijke archieven der Israëlietische Gemeenten in Nederland, Natuurlijk moet deze functionaris eenig begrip van moderne wetenschappelijke archiefinventarisatie hebben, opdat hij na 't inspec- teeren in staat is zich met de inventarisatie van de aan de respec tieve depóts overgedragen Jiddische archieven te belasten, terwijl natuurlijk eenige kennis van de geschiedenis der Joden in Nederland onontbeerlijk is. Zoo niet een der beide wetenschappelijke archiefamb- tenaarsgraden geeischt wordt, dan zou zulk een functionaris meer negatieven dan positieven arbeid verrichten. Ik weet het, wij leven in een tijd van bezuiniging. Toch blijf ik aandringen op een spoedige uitvoering van een dezer twee punten, die de oplossing omvatten, die mij de meest rationeele lijkt voor het onmiddellijk behoud der Joodsche archieven in Nederlland. JAC. ZWARTS. Naschrift. Op 3 September werd de „Bond van Nederl. Israël, gemeenten in Nederland" geconstitueerd, die zich hoofdzakelijk ten doel stelt: „Het bevorderen van de uniformiteit bij de uitvoering der Centrale Commissie van het Nederl. Israël. Kerkgenootschap." De Voorzitter Dr. M. Wolf lichtte deze bepaling toe, door op te merken, dat zij bedoelt de gemeenten bij te staan „bij de be scheiden, zooals de archieven der gemeenten". Wellicht kan zij met Rijkssteun een ambtenaar aanstellen, die aan mijn desiderata kan tegemoetkomen. Wellicht kan zulk een ambte naar in gelijke richting werken als het „Gesamtarchiv der Deutsche Juden waarin alle akten en stukken van gemeente- en familie-archieven, die verloren dreigden te gaan, zijn vereenigd, al zou ik hier voor- loopig slechts overbrenging naar de Provinciale archiefdepóts wenschen. Het „Gesamtarchiv" deed mooi werkJaarlijksch gaf het »Mit- teilungen" uit; een oorkondenboek der Duitsche Joden in de Middel eeuwen is in voorbereiding, eveneens het verzamelen en publiceeren van de oude grafopschriften der eeuwenoude Joodsche begraafplaatsen. Wij missen nog altijd een oorkondenboek der Joden in de Neder landen tijdens de middeleeuwen; het belangrijke gebied der geschie- V Zie het naschrift.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 26