14 ming gekozen worden tot lid-voorzitter de heer dr. Poelman en tot lid de heer 't Hart, terwijl na een tweede vrije stemming en her stemming bij loting tot derde bestuurslid wordt aangewezen de heer jhr. mr. Graswinckel. Tot plaatsvervangende leden worden de heeren dr. Meilink en jhr. mr. Feith herbenoemd. De voorzitter deelt thans mede, dat de aandacht van het bestuur nog steeds is gevestigd op aansluiting bij eenige vakcentrale. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de uniforme verlofregeling welke, naar verluidt, door de regeering zou worden ingevoerd en de daaruit voortvloeiende verslechtering van het verlof van de archief- ambtenaren. Het bestuur zal de noodige aandacht daaraan schenken. Na een woord van dank voor hetgeen mr. De Bussy tijdens zijn bestuurslidmaatschap voor de afdeeling deed wordt de vergadering gesloten. Toespraak van den Voorzitter. Dames en Heeren, ln de vorige jaarvergadering gaf de heer Berends, van de op richting der onderafdeeling af penningmeester, den wensch te kennen, zijn functie als behoeder van een geheel ledige schatkist neer te leggen, ln de vacature werd voorzien, doordat de vergadering den heer 't Hart tot bestuurslid koos. Deze nam het secretariaat op zich, terwijl de heer Df, Bussy zijn zorgen aan onze geldmiddelen gaf. Het afgeloopen jaar is voor de afdeeling er een geweest van rust en afwachting. Actie is door uw bestuur niet gevoerd, en af gewacht hebben wij, of er een beslissing volgen zou op de requesten, ten vorigen jare door uw bestuur bij den Minister van O., K. en W. ingediend, ten einde de positie der wetenschappelijke ambtenaren, in het bijzonder der chartermeesters, te verbeteren. Heden wachten wij nog. Eén poging heeft het bestuur nog gewaagd, ten einde de zaak verder te brengen. Er verluidde, dat de door ons voorgestelde sala risregeling door de Commissie voor georganiseerd overleg in behan deling zou worden genomen. Uw voorzitter heeft onmiddellijk een met redenen omkleed verzoekschrift ingediend, waarin hij verzocht, persoonlijk gehoord te worden. Antwoord op dit verzoek mocht hij niet ontvangen. Het is zeer te bejammeren, dat deze salariskwestie niet afgedaan kunnen worden, voordat de branding der bezuinigingszee ook ons corps dreigt te overweldigen. Nu als te voren blijven wij gelijkgesteld met de ambtenaren aan de departementen van algemeen bestuur, van wie wij wat aangaat 15 studie, werkzaamheid en eischen voor benoembaarheid in alle op zichten verschillen. Deze gelijkstelling komt weer duidelijk uit in de aanschrijving van den Minister van O., K. en W., waarbij bepaald werd, dat de bureau-uren der ambtenaren zullen zijn van 9 tot 12 en van 1 2 tot 5 uren. In het departementale kielzog werden wij weder medegevoerd, al bleek het ondoenlijk vele rijksarchieven van 12 tot 1 te sluiten, en al leverde deze bezuinigingsmaatregel voor de archieven geen bezuiniging op, doch wel een hoogere electriciteitsrekening. Het bestuur is, naar aanleiding van deze uitbreiding der dienst uren, bijeengekomen, ten einde zijn houding tegenover dezen maat regel vast te stellen en zoo noodig, den leden voorstellen te doen. Eenstemmig was het bestuur echter van oordeel, dat het zich in dezen van elke actie te onthouden had, ook met het oog op dieper ingrijpende bezuinigingsmaatregelen, welke vermoedelijk van regee- ringszijde te verwachten waren. Verbetering in de positie der Rijksarchiefambtenaren is er dus ook dit jaar niet gekomen; voorloopig zijn wij in het defensief terug gedrongen. Wij zullen dankbaar zijn, indien verder terugdringen voor komen kan worden. Ten slotte wil ik voor onze vereeniging toch ook nog op een lichtpunt wijzen. In de vorige jaarvergadering heeft het bestuur u mededeeling gedaan omtrent verschillende vorderingen op onze geheel ledige kas. In de tweede aflevering van het Archievenblad, jaargang 1920-22, is het verzoek tot alle leden gericht, hun penningske te offeren, teneinde het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven te herstellen. Slechts weinigen gaven aan onze smeekbede gehoor. Een tekort bleef bestaan. Een tweede bedelcampagne het zenden van circulaires met ingesloten postwisselformulier - had beter resul taat. Het tekort is gedekt, en zooals de penningmeester u straks zal mededeelen, sluit onze rekening met een batig saldo. H. A. POELMAN. MEDEDEELING VAN HET BESTUUR. De heer jhr. mr. D. P. M. Graswinckel is in plaats van den heer mr. A. de Bussy als penningmeester opgetreden en tevens aangewezen als vertegenwoordiger van het Afdeelingsbestuur in het Hoofdbestuur.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 13