186 de leeszaal van het Algemeen Rijksarchief, door den Algemeenen Rijks archivaris welwillend ter beschikking gesteld, een ledenvergadering plaats, waar het reglement na eenige wijzigingen goedgekeurd werd, terwijl de vergadering zich vereenigde met de voorstellen van het bestuur, stappen bij de regeering te doen, ten eerste om voor de wetenschappelijke ambte naren der eerste klasse beneden den rang van archivaris een nieuwe rang- verdeeling te verkrijgen en wel een verdeeling in adjunct-chartermeester, chartermeester en hoofdchartermeester, en voorts om hen in een andere schaal van het bezoldigingsbesluit onder te brengen, waardoor hun finan- tiëele positie verbeterd zou wordenen ten tweede, om te verkrijgen, dat voor de wetenschappelijke ambtenaren der tweede klasse de rang van referendaris opengesteld zou worden. Tevens werden de grondslagen gelegd voor eene actie tot algemeene salarisherziening. Het definitief bestuur, bestaande uit de leden van het voorloopig bestuur, kreeg tot opdracht statuten op te stellen, de koninklijke goed keuring daarop aan te vragen en zich met requesten tot de regeering te wenden met verzoek, de bovengenoemde verbeteringen in de positie van de wetenschappelijke ambtenaren der eerste en tweede klasse aan te brengen. De plannen tot een geheele salarisherziening bleven voorloopig in portefeuille. Aan die opdrachten heeft het bestuur voldaan. De statuten zijn ingezonden, met verzoek om wijziging tot ons teruggekeerd, doch de koninklijke goedkeuring zal wel spoedig volgen. Eén tastbaar resultaat hebben wij reeds bereikt, t.w. dat de officiëele naam onzer vereeniging voortaan moet zijn „Vereeniging van Archivarissen ter behartiging van de materiëele „belangen der Rijksarchiefambtenaren (afdeeling van de Vereeniging van „Archivarissen in Nederland)". Ik wenschte, dat ik u goede resultaten van onze salarisactie kon mede- deelen. Het bestuur heeft een tweetal requesten ingediend, doch tot heden is nog geen welkom geluid uit den Haag tot ons doorgedrongen. Wij zijn steeds in afwachting, doch de golf van departementale bezuiniging zou onze voorstellen ook wel kunnen wegspoelen. En nu alom op bezuiniging aangedrongen wordt, voegt onze penning meester zich bij dit koor en dringt aan op een zuinig gebruik der gelden van onze vereeniging. Dit brengt mij er toe, uw aandacht voor den stand der geldmiddelen onzer vereeniging te vragen. Bij het oprichten der vereeniging werd het bestuur de uiterste zuinigheid aanbevolen, een wenk, vrijwel overbodig, daar de jonge spruit zonder een zakduitje de wereld ingestuurd werd. En de onvermijdelijke uitgaven kwamen en waren grooter, dan voorzien was. Het zeer laat verschijnen van een nummer van het Archievenblad noodzaakte het bestuur de stukken voor de vergadering van 187 23 April afzonderlijk te doen drukken, in de hoop, dat de penningmees teres der moedervereeniging die 'schuld uit de algemeene kas zou voldoen. Tevens stond het bestuur voor de belangrijke uitgave van een advocaten- honorarium voor het opstellen der statuten. Ik hoop, dat de overredings kracht van onzen penningmeester alsnog zal bewerken, dat onze schuld door de moedervereeniging overgenomen zal worden, zoodat wij het komende vereenigingsjaar zonder schuld kunnen ingaan en het bestuur niet in de pijnlijkenoodzakelijkheid zal zijn, voor te stellen, een hoofdelijken omslag te heffen. Resumeerendeveel is op touw gezet, tot heden weinig bereikt. Hopen wij, dat het komende vereenigingsjaar ons brenge vervulling onzer wenschen. H. A. POELMAN. Verzoek van den penningmeester. Zooals uit bovenstaande notulen van de jaarvergadering blijkt, werd het bestuur opgedragen te trachten van het hoofdbestuur de benoodigde middelen te verkrijgen ter dekking van de bestaande en toekomstige geld behoeften onzer afdeeling, en wanneer die poging mocht mislukken, de leden der afdeeling op te roepen tot betaling van vrijwillige of verplichte bijdragen. Onze poging bij het hoofdbestuur heeft slechts ten deele onze wen schen bevredigd. Het hoofdbestuur vond geen vrijheid alle kosten voor rekening van de Vereeniging van Archivarissen te nemen. Uw bestuur ziet zich daarom thans genoodzaakt overeenkomstig de opdracht van de jaar vergadering een beroep op de leden te doen, ten einde door vrijwillige bijdragen de noodige middelen te verkrijgen. Gaarne worden uw bijdragen zoo spoedig mogelijk ingewacht bij den penningmeester Mr. A. de Bussy, Rijksarchief te Utrecht. Namens het Bestuur: A. DE BUSSY, Penningmeester. Afdeeling van gemeente- en waterschaps- archiefambtenaren. REGLEMENT. Art. vl. De afdeeling stelt zich ten doel de behartiging der belangen van de archiefambtenaren in dienst van gemeenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders.

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 9