240 kerkenhandelingen, in sijn tijd voorgevallen, heeft aangetekend met welke de letters, woorden en stijl ten volle overeen kwamen. B. En dat gemelde predikanten ook in een nette order op mal kanderen volgden, beginnende Ds. Godefr. Buschwan met den jare 1650, in dien tijd hier Predikand; Ds. Petrus Arlebout met den jare 1673, sijnde in Jan. 1673 alhier bevestigd; Ds. Gerh. van Waaj met den jare 1691, die ook in den jare 1690 alhier Predikant geworden is en Ds. Jan Bethmer met den jare 1712, ook op dien tijd alhier gekomen. 11. Ten aansien van de saken daarin vervat, bleek A. In 't gemeen, dat al hetgene, wat in dit boek vervat is, sooverre men sulks konde nadenken en ondersoeken, de suivere waarheid was, sijnde dieselfde personen omtrend dien tijd ook in onse gemeente gedoopt, ge trouwd en ledematen geworden, waarvan nog vele onder ons in leven sijn. B. In 't bysonder vond men onwrikbare bewysen van de egtheid van dit boek, by voorbeeld Omtrend de beroepinge van Ds. Petrus Arlebout lesen wy in ons oude boek van de kerkehandelingen op de 6 Nov. 1672, dat na het overlyden van Ds. Godefr. Buschman in desselfs plaats beroepen is Ds. Petrus Arlebout en daar selfs word gesegd de copy des instru ments van beroep is te vinden in het register van de leden des kerkenraads in den jare 167 2. Dese copij nu word in dit boek op de aangehaalde plaats gevonden, derhalven is dit boek in dien tijd voor een wettig kerkenboek gehouden. Omtrend ondertrouwde personen vinden wy in het oude boek van onse kerkehandelingen ten tyde van Ds. Buschman op de 15 Maij 1658 een verschil omtrend eenen Jan Tijsen, wiens huwelijksuitroepingen door eene Geertruij van de Haarsteeg te voren geschut waren, wederom by gelegd, desen Jan Tijsen nu is de 20 Jan. 1656 ondertrouwt gelijk daar ter plaatse in dit boek blijkt, derhalven is dit boek in dien tijd voor een boek van ondertrouwde personen gebruikt, nog klaarder is het geval, dat wy vinden in de gemelde kerkelijke handelingen de 11 Decemb. 1654, alwaer wy sien, dat Ariken Jan Schansen dogter, de huwelijksuitroepingen van Aart Wouters van de Pol met Jenneken Jans de Waal, heeft gestuit en in dit ondertrouwboek word gesegd dat gemelde personen de 26 Nov: 1654 ondertrouwt en de 21 April 1655 getrouwt sijn te Hurwene, omdat N.B. dese proclamatien wierden tegengesproken van Ariken Jan Schansen dogter. Vermits nu de leden van den kerkenraad, daartoe vergadert, dit bovenstaande bevinden alsoo waar en waaragtig te sijn, en vermits ons nieuwe doop- en trouwboek op dit oude in een nette order volgd, soo houd sig den kerkenraad, sonder de minste swarigheid, versekerd, dat dit boek in vorige tyden een wettig kerkenboek van Driel geweest is, dat 241 naderhand van den schoolmeester Abr. van Esveld of ymand anders op een bedrieglyke wyse onse kerk ontvreemd is en nu door den vlijd van Schepen Adr. van Lith weder hersteld. Waarom sy ook den Predtkant in der tijd volkomen magt geeft, om daaruit allerly soord van extracten te geven als na behoren. In onse kerkel. vergadering J. H. Bachiene V. D. M. den Augusti 1741. A. v. Lith als ouderlingh. Cornelis Sars A. D. Reuver als diake (sicals ouderlingh. Aerdt van de Pol G. Baijens als diaken. als ouderlingh. G. v. d. Garden als oudeling (sic!). F. S. K. Bibliographie der werken van Nederlandsche archivarissen over 1920 Joh H. Been. Historische fragmenten, Ille bundel, Rotterdam J. M. Bredee's Boekh. en Liitg. Mij. De scheepsjongen van De gouden Leeuw, Amsterdam, H. Meulenhoff. J. C. Beth. Beschrijving eener verzameling stukken, afkomstig van den generaal- kwartiermeester J. V. baron de Constant Rebecque, Nederlandsch commis saris tot de regeling der grensscheiding tusschen Nederland en Frankrijk (Versl. Rijks Oude Archieven XLII, Eerste deel, 258—261 Lijst van de stukken, behoorende tot het archief der Nederlandsche legatie bij het hof der Beide Siciliën (Versl. 's Rijks Oude Archieven, XLII, Eerste deel, 256258). Beschrijving eener verzameling stukken betreffende de Opperhoutvesterij, overgenomen van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel (Versl. Rijks Oude Archieven, XLII, Eerste deel, 261—263). h De redactie houdt zich ten zeerste aanbevolen voor toezending van afzon derlijke geschriften en overdrukken van de schrijvers, in het bijzonder voorzoover die niet in de Nederlandsche Bibliografie en het Repertorium der Kon. Bibliotheek worden vermeld. Ook afdrukken van artikels in plaatselijke bladen worden gaarne ingewacht.

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 36