96 houdt dit in, dat naast het archief van het college van B. en W. gevormd zullen worden een Raadsarchief, een Burgemeestersarchief, archieven van de commissies van beheer en van die van advies enz. enz. Door deze afscheiding wordt bereikt, dat bijv. de raadsleden geen inzage krijgen van de stukken, die B. en W. niet te hunner kennis willen brengendat de stukken betreffende politiezaken, onder den burgemeester ressorteerend, slechts aan dezen bekend blijven. In de tweede plaats biedt deze afscheiding het voordeel, dat de commissies van bijstand met haar eigen archief zullen kunnen arbeiden. Te denken valt hier bijv. aan het geval, dat een commissie van advies, vergaderend in een localiteit buiten het raadhuis, er op gesteld is, haar minuut-adviezen en andere stukken naar verkiezing te kunnen raadplegen. Dat het wenschelijk is, dat de archieven der verschillende organen van hetzelfde bestuurslichaam (b.v. Burgemeester, B. en W., Gemeente raad enz.) op dezelfde wijze volgens hetzelfde systeem geordend worden, springt in het oog. Echter moet aan de verschillende organen, die een eigen archief vormen, de vrijheid gelaten worden, dat archief zoo te ordenen, als voor die administratie het doelmatigst is. Ten slotte hindert het niet erg, als bijvoorbeeld het archief van het electrisch bedrijf volgens een ander stelsel is geordend dan het archief van B. en W. 10. Stukken van geheimen aard behooren niet in de dossiers te worden opgenomen, maar geordend tot eene afzonderlijke serie, welke parallel loopt aan de hoofdserie van dossiers. Het is gewenscht door verwijzingen in de dossiers op het bestaan der geheime stukken opmerk zaam te maken. Zoodoende wordt voldaan aan den eisch, om de eene serie toe gankelijk te kunnen stellen en de andere gesloten te houden. 11Zoolang de indeeling der rekening niet aansluit bij het registra tuurplan, bestaat er bezwaar, de bijbehoorende documenten op te nemen in de dossiers. De gegevens, die de rekening met bijlagen over hare onderver deelingen bevat, worden verspreid, wanneer de documenten anders worden geordend dan de rubriceering der rekening aangeeft. De oplossing zou dus hierin moeten bestaan, dat afschriften der rekening posten en der acquitten in de dossiers werden ingevoegd, terwijl de rekening zelve met hare documenten intact werd gelaten. Een stap in deze richting is reeds gedaan door de werkwijze, gevolgd bij de afdeeling Comptabiliteit Hoofdbestuur Posterijen en Telegrafie; bij 97 deze administratie heeft men naast de rekening een index in gebruik, op welken de verschillende rekening-posten bibliografisch zijn ge rubriceerd. 12. In een archief mogen slechts officieele stukken of afschriften daarvan worden opgenomen. In deze paragraaf is uitgedrukt, dat het streven om een archief te hervormen tot een documentatiebibliotheek moet worden tegen gegaan. De bewaarplaats der stukken met documentaire beteekenis blijve de onafhankelijk van het archief ingerichte bibliotheek ten dienste van het bestuursorgaan. 13. In den regel zal elk dossier stukken bevatten over meer gelijk soortige zaken. Deze wijze van vorming van de dossiers wordt medegebracht door het bibliografisch stelsel. De rubriceering of klassificatie toch strekt zich slechts uit tot de onderwerpen, en niet tot elke afzon derlijke zaak of op zich zelf staand geval. Door het bijeenhouden der stukken over gelijksoortige zaken is het mogelijk de antecedenten na te gaan, waarvan de kennis noodzakelijk is tot richtig verstand van een bepaald geval. Natuurlijk is het gewenscht in elk dossier de verschillende zaken (door afzonderlijke omslagen bijv.) uit elkander te houden. 14. Wanneer de inhoud van een stuk op meer dan één dossier betrekking heeft, is het gewenscht dit stuk, hetzij in afschrift hetzij in uit treksel, in elk dezer dossiers in te voegen. 15. Tot het verkrijgen van gelijkluidende exemplaren van een stuk verdient mechanische verdubbeling, liefst fotografie of anders typeering, de voorkeur. 16. Voor het administratief archief moet de voorkeur worden gegeven aan dossiers van losse papieren, bevestigd door zgn. Schnellhefter. Zoodra een definitieve bevestiging der stukken wenschelijk blijkt, zal men tot inbinden moeten overgaan. 17. Tot een registratuur behooren: 1. de index. Dat is het registratuurplan, aangevend de klassificatie der verschillende onderwerpen. 2. een chronologisch gehouden indicateur. Deze bevat opgave van: a. naam van den inzender,

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 4