168 „Tot het afleggen van een examen wordt gelegenheid gegeven op door onzen Minister van O., K. en W. te bepalen tijdstippen." Gemeentelijke archiefverordening en Instructie voor den Ge meente-archivaris, In aansluiting aan ons bericht in het vorige nummer melden we, dat thans ook de gemeenten Amsterdam, Bergharen, Deventer, Leeuwarden, Middelburg en Kampen een verordening en instructie hebben vastgesteld. In den gemeenteraad van Rotterdam zullen de ontwerpen van deze stukken eerstdaags worden behandeld. Voor de gemeente 's-Gravenhage zijn nog geen nieuwe bepalingen vast gesteld. Men mag benieuwd zijn, hoe deze daar ter plaatse zullen luiden, nu, zeker niet in overeenstemming met de Archiefwet, te 's-Gravenhage het gemeente-archief een onderdeel uitmaakt van den nieuw ingestelden Dienst van Kunsten en Weten schappen. Rijksarchieven. Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven over 1919. Het belangrijkste wat onder deze rubriek valt te vermelden, is wel het verschijnen dezer weder in twee lijvige deelen uitgekomen verslagen. In het eerste deel trekken de aandacht het eerste verslag van de Archiefschool over het leerjaar 1919/1920, verder als bijlagen bij het verslag van het Algemeen Rijksarchief de inventarissen van het Archief der Nederlandsch Portugeesch-Israëlitische gemeente in Suriname en van de Archieven van de Rotterdamsche notarissen; in het tweede deel als bijlage bij het verslag van het Rijksarchief in Gelderland den inventaris van het Archief der gemeente Brummen, en als bijlage bij het verslag van het Rijksarchief in Zeeland den inven taris der Verzameling stukken, afkomstig van Mr. Jan van der Warck, als bijlage bij het verslag van het Rijksarchief in Utrecht de Regestenlijst van het archief der staten van Utrecht (13231528) en ten slotte als bijlage bij het verslag van het Rijksarchief in Limburg een uitvoerige verhandeling van den heer Flament over De Burgerlijke Stand vóór de invoering der Fransche wet van 20 September 1792. We hopen er in te slagen buiten de archiefwereld een bevoegd beoordeelaar te vinden om dit en de vorige verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven sedert 1916 in hun geheel in ons blad te bespreken, terwijl het tevens ons voornemen is in de volgende afleveringen de bovengenoemde bijlagen afzonderlijk te bespreken of te doen bespreken. Algemeen Rijksarchief. Tot adjunct-commies is benoemd, H. Brouwer, klerk. Aan J. Baronner is met 1 Mei 1921 eervol ontslag verleend als assistent- concierge. In diens plaats is benoemd tot tijdelijk bode J. Verheeke. Rijksarchief in Noordbrabant. Tot tijdelijk klerk is benoemd L. Kruyff te Sassenheim. Rijksarchief in Gelderland. Aan J. Wolthers is met ingang van 1 Januari 1921 eervol ontslag verleend als amanuensis. In diens plaats is be noemd tot tijdelijk klerk G. F. van Mackelesbero. Rijksarchief in Noordholland. Aan C. J. Gonnet is op verzoek eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris, onder dankbetuiging, met ingang van 1 Januari 1921. Benoemd is met ingang van 1 April 1921 tot Rijksarchivaris Jhr. Mr. B. M. DE Jonqe van Ellemeet, Rijksarchivaris in Drente, te Assen. 169 Rijksarchief in Zeeland. Met ingang van 1 Mei 1921 is benoemd tot Rijksarchivaris Mr. A. Meerkamp van Embden, hoofdcommies. Aan C. de Waard is op verzoek eervol ontslag verleend als commies, onder dankbetuiging, met ingang van 1 Januari 1921. In diens plaats is benoemd tot tijdelijk adjunct-commies A. Mulder te Berkel en Rodenrijs. Rijksarchief in Utrecht. Aan Dr. Mr. S. Muller Fzn. is op verzoek eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris, onder bijzondere dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, met ingang van 1 Januari 1921. Benoemd is met ingang van 1 April 1921 tot Rijksarchivaris Dr. K. Heeringa, Rijksarchivaris in Zeeland, te Middelburg. Benoemd is tot tijdelijk adjunct-commies C. D. J. Brandt, doctorandus in de Nederlandsche letteren. Rijksarchief in Over ij se 1. Benoemd is tot commies met den titel van chartermeester Jhr. Mr. D. P. M. Graswinckel, volontair aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Rijksarchief in Groningen. Aan P. Mekkes is op verzoek eervol ontslag verleend als bode-boekbinder met ingang van 1 April 1921. Rijksarchief in Drente. Benoemd is met ingang van 1 Mei 1921 tot Rijksarchivaris Dr. S. A. Waller Zeper, hoofdcommies aan het Rijksarchief in Friesland, te Leeuwarden. R ij k s a r c h i e f in Limburg. Benoemd is tot commies J. M. VAN DE Venne, adjunct-commies. Benoemd is tot tijdelijk binder G. Kerpen te Maastricht. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Gemeente Delft. Het archief der gemeente is verplaatst naar hei vorige raadhuis der gemeente Hof van Delft. Gemeente Gouda. Ter rectificatie van een bericht in de vorige aflevering, vermelden wij op verzoek van de archivaris Dr. J. Huges hier gaarne, dat deze voorloopig op zijn verzoek om ontslag is teruggekomen. Gemeente Rotterdam. - De adjunct-commies W. J. L. Poelmans is benoemd tot commies. Gemeente Amersfoort. Aan Dr. H. J. Reynders is wegens vertrek naar het buitenland eervol ontslag verleend als gemeente-archivaris. Gemeente Groningen. Mevrouw de Wed. Mr. J. A. Tellegen Tellegen heeft een waardevolle verzameling van boekwerken op oudheidkundig gebied, afkomstig uit de bibliotheek van wijlen haar echtgenoot, aan het Gemeente archief van Groningen geschonken. Kerkelijke en andere archieven. Ficheering der doop-, trouw- en begraafboeken. Door Ds. F. S. Knipscheer te Zaltbommel is met de ficheeringsarbeid van de doop-, trouw- en begraafboeken in de archieven van de Ned. Hervormde Kerk in de provincie Gelderland een aanvang gemaakt. We hopen in een volgende aflevering een opzettelijk artikel aan deze zaak te wijden.

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 40