94 had. Naar de behoefte zich voordeed, zou een internationaal, althans nationaal centraal orgaan het stelsel geregeld moeten aanvullen en uitwerken; zoodoende bleef voor alle betrokken administraties de eenheid van klassificeering behouden en werd het gebruik van door de afzonderlijke registraturen willekeurig vastgestelde rubrieken voor komen. Bovendien komt de uniformiteit ten goede aan de brief wisseling tusschen de administraties, daar de stukken, op één zelfde onderwerp betrekking hebbende, over en weer onder een zelfde klas- sificatienummer bekend zouden staan. Het bibliografisch systeem zou decimaal kunnen zijn ingericht. Wel zijn aan een stelsel, dat zijn onderverdeelingen telkens binnen het 10-tal moet houden, bezwaren verbonden, daar deze onderverdee lingen dikwijls iets gedwongens zullen hebben, maar daartegenover staat, dat de wijze van nummering in dit stelsel velerlei gemak op levert. Zelfs het gebruik der groote getallen blijkt in de praktijk zoo goed als niet tot moeilijkheid aanleiding te geven. 5. Het is gewenscht, dat commissiën van deskundigen voor de ver schillende categorieën zich belasten met het maken van uittreksels uit het algemeene registratuurplan, geschikt voor de ordening van elke categorie dier archieven; deze commissiën zullen tevens aan de nationale centrale commissie voorstellen doen omtrent de nadere uitwerking van bepaalde onderdeden van het stelsel in verband met de gebleken behoeften. 6. Bij gebruikmaking van het dossierstelsel is een rangschikking volgens de wetenschappelijke indeeling, en niet een chronologisché doelmatig. De ordening volgens het bibliografisch dossierstelsel, welke be doelt het systematisch-wetenschappelijk ordenen der dossiers, brengt uitteraard mede, dat ook de rangschikking er van systematisch ge schiedt, zoodat bij elkander worden aangetroffen de verschillende dossiers, die in den loop des tijds zijn gevormd over zaken, tot één rubriek behoorend. Bij een chronologische rangschikking der dossiers zal men dit voordeel derven, aangezien de dossiers over zaken, die op één onderwerp (rubriek) betrekking hebben, over de verschillende perioden, waarin de rangschikking naar tijdsorde is verdeeld, verspreid zullen komen te staan. De systematische rangschikking doet bovendien de zgn. „mnemo technische" zijde van het bibliografisch systeem tot zijn recht komen, omdat voor het opzoeken van een dossier thans alleen noodig is de kennis van het klassificatienummer, dat vaak bekend zal wezenbij een chronologische plaatsing der dossiers daarentegen' zal men in den 95 regel den index der dossiers te hulp moeten nemen, om het gezochte nummer te weten te komen. 7. Het is ongewenscht, behoudens bijzondere uitzonderingen, eens georganiseerde archieven te herordenen volgens een ander systeem. Afwijking van den regel is bijv. geoorloofd, wanneer op het tijdstip van invoering van een nieuw systeem van ordening voor de archieven van een bestuurslichaam een bepaalde administratie nog slechts zeer korten tijd bestaat en de aanpassing aan het nieuwe systeem door herordening van het reeds gevormde archief van dezen tak van administratie zonder veel moeite kan worden bereikt. 8. Aan de administratie blijve de beslissing om te bepalen, wanneer overbrenging van een gedeelte van haar archief naar het archiefdepöt zal geschieden overleg met den archivaris behoort hierbij te geschieden. Hrt zal bij elke overbrenging van dossiers gewenscht wezen, bovendien over te nemen de papieren, behoorend tot de registratuur, die noodig zijn voor het raadplegen van het archief. Naar gelang de toestand het eischt, zal de administratie omtrent de overbrenging van dossiers naar het depót moeten beslissen. De regel zal hierbij wel wezen, dat een bepaald jaar als terminus wordt gesteld. De overbrenging omvat dan de afgesloten dossiers en de gedeelten der loopende dossiers, voorafgaande aan het grensjaar. Bij een volgende overbrenging zal dus de taak van den archivaris hoofd zakelijk bestaan in het invoegen van dossiergedeelten, over een later tijdvak loopend, in de bij een vorige gelegenheid overgenomen archief dossiers. Met de overneming der dossiers door den archivaris dient samen te gaan de overneming der registratuur-papieren, daar deze onont beerlijk zijn voor het werken in het archief. In het bijzonder worde hier nog gewezen op het repertoire der dossiers, dat in chronologische volgorde een inventaris van alle aangelegde dossiers bevat. Als bewijs stuk bij de overneming van een archiefgedeelte kan het repertoire zijn goede diensten bewijzen. 9. Het is in geen geval wenschelijk, dossiers samen te stellen uit de papieren van verschillende zelfstandige archieven. In het algemeen is het gewenscht, dat de archieven van de verschil lende organen van een ambtelijk lichaam op dezelfde wijze geregeld worden echter moet machtiging gegeven kunnen worden voor een bepaald archief een eigen organisatie in te voeren. De archieven van de zelfstandige organen eener corporatie moeten afgescheiden blijven van elkander. Voor de gemeentelijke administratie

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 3