132 Het bijwerken van den klapper op het haardstederegister van 1600 werd voortgezet, terwijl ook het klapperen der trouwregisters uit de 16e eeuw langzaam vorderde. Deventer. De talrijke rekeningen der cameraars werden nader beschreven, wat aanleiding gaf tot onderzoekingen betreffende de verschillende functiën van den cameraar. Dordrecht. Het maken vau indices werd voortgezet en eenige jaren van het trouwregister der Hervormde gemeente werden lexicografisch bewerkt, n.l. tot 1586. Gouda. De schifting der stukken van 1830—1850 werd beëindigd. 's-Gravenhage, Weinige dagen vóór het einde van het jaar werd de klapper op de trouwboeken geheel voltooid. De lexicografisch geordende fiches vullen juist 100 laden. Een deel der archieven werd verplaatst om een meer rationeele schikking te verkrijgen, terwijl tevens een aanvang werd gemaakt met het nummeren van alle nog onvoldoend beschreven deelen en portefeuilles; dit als een eerste stap van voorbereiding voor een inventariseering van het geheele archief. Aan het uitgebreide archief van de weeskamer werd geregeld voortgewerkt. De definitieve ordening der fiches is aanmerkelijk gevorderd. Reeds meer dan tweederde der geheele hoeveelheid is gereed, zoodat men het einde van dit omvangrijke en veel nauw keurigheid vereischende werk in niet te verre toekomst kan tegemoet zien. Een aanvang werd gemaakt met de beschrijving der uitgebreide collectie varia, die eerst moet worden beschreven, vóór van eenig deel van het archief een definitieve inventaris kan vervaardigd worden. Het eerste werk was de reeds beschreven stukken, waarvan de beschrijvingen voor een groot deel in de war waren geraakt, weer door nummering met die beschrijvingen in verband te brengen. Dit werk werd nagenoeg voltooid. Aan het klapperen der notarieele protocollen, waarvoor een drietal personen door de vereeniging die Haghe wordt bezoldigd, werd voortgewerkt. Reeds 26 deelen zijn thans gereed. Groningen. De in het vorige jaar begonnen voorloopige ordening en beschrijving der op de archiefbewaarplaats ten stad- huize aanwezige bescheiden, werd voortgezet. In het geheel werden ongeveer 2000 portefeuilles, 2000 deelen, een kleine 1000 omslagen en ruim 150 pakken met stukken beschreven, gestempeld en van een voorloopig nummer voorzien. De bijlagen der gemeente-rekeningen van 1860 tot 1909 werden 133 geordend en kunnen nu weer geraadpleegd worden. Het meeren- deel der beschreven archieven behoort tot het nieuw archief. Het zijn in hoofdzaak archieven van het gemeentebestuur in engeren zin. Daartusschen werden enkele kleinere, op zich zelf staande archieven of gedeelten van archieven aangetroffen, die bij de in gebruikneming van het nieuwe archiefgebouw tot een afzonderlijke groep van gedeponeerde archieven vereenigd zullen worden. Het zijn10 een gedeelte van het archief der Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen (1900—1912), 2° het archief der commissie uit de burgerij, ten behoeve der werkloozen (19081909), 3° een gedeelte van het archief van het gemeentelijk werkloozen- fonds (1907—1918), 4° het archief van het pensioenfonds voor stadsambtenaren (1834—1876), 5° een gedeelte van het archief van het collegie van zetters (18331876) en 6° het archief van de regelingscommissie tot voorbereiding eener feestelijke viering van den gedenkdag van het herstel van Nederlands onafhankelijkheid in 1813 (1888). Haarlem. De inventarisatie der notarieele archieven kwam gereed op de inleiding na. Verder werden geïnventariseerd het archief der Coöperatieve Bouwvereeniging Coornhert, opgeheven in 1906 en het archief van het uitkeeringsfpnds van het arrondisse ment Haarlem, gesticht door onderwijzers in het voormalige vijfde schooldistrict van Noord-Holland, geliquideerd in 1899. Er werd ook een inventaris gemaakt van de kerkelijke doop-, trouw-, begraaf- boeken enz., dagteekenend van vóór de invoering van den burger lijken stand en van de registers der overledenen, opgemaakt inge volge de ordonnantie eener belasting op het Regt van Successie van 4 October 1805. Hilversum. Met het ordenen der stukken volgens het decimale registratuurstelsel van het Nederlandsche Registratuurbureau wordt voortgegaan. De terugwerking, d. w. z. de omwerking van de archiefstukken, vóór de invoering van genoemd systeem geordend, wordt thans geregeld voortgezet, nu in het gebrek aan ruimte is voorzien. De registratuur is ondergebracht in het voormalige lokaal van de af- deeling Militaire Zaken, in het nevengebouw van het Raadhuis. De Heeren P. J. van Ravensteyn en J. Boerhout zijn gereed gekomen met het catalogiseeren van het door hen te bewerken oud-archief, n.l. met de rekeningen en de schutterijstukken. De Heer C. L. Heek, die het overige gedeelte bewerkt, hoopt daarmee in 1920 gereed te komen. Kampen. Van de registers op de tien uitgegeven deelen

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 22