128 collen werden van nieuwe ruggen voorzien en twee registers van het rechterlijk archief werden geheel hersteld. Kampen. Met het herstellen van archivalia is geregeld voortgegaan. Tal van stedelijke rekeningen en andere deelen zijn herbonden. Leeuwarden. De archieven bevinden zich in goeden toe stand. De ingekomen stukken van 1909—1913 zijn na ordening ingebonden. Leiden. De toestand der verzamelingen is bevredigend en geeft geene aanleiding tot opmerkingen. Middelburg. De materiëele toestand der verzameling geeft geen aanleiding tot klachten. N ij m e g e n. Het archief verkeert in vrij goeden staat. Een schoonmaak is echter dringend noodig en tal van stukken zullen hersteld of beter geborgen moeten worden. Rotterdam. Over het algemeen bevinden zich de archief verzamelingen in goeden toestand. Schiedam. Het archief bevindt zich in goeden staat. S n e e k. Over het algemeen bevindt het archief zich in goeden staat. Ook nu weer werden enkele oude en in slechten staat ver- keerende boeken ingebonden. Utrecht. De materiëele toestand laat niets te wenschen over. In het notarieel archief bevindt zich alleen nog een reeks deelen, die verzorging behoeven. Geregeld is aan het herstellen van de notariëele protocollen in vroeger jaren doorgewerkt, maar dit jaar moest het werk door de onmogelijkheid om het benoodigde materiaal, met name zapon, te bekomen, tijdelijk gestaakt worden. Eerst op het laatst van het jaar, toen een zending zapon ontvangen werd, kon de binder weder een deel onder handen nemen. Vlaardingen. Het oud-archief bevindt zich in goeden staat en laat niets te wenschen over. Een aantal portefeuilles en doozen voor het archief na 1813 moest vernieuwd worden. Het oud-rechterlijk archief bevindt zich ook in goeden staat, evenals het archief der Ambachtsheerlijkheid, waarvoor eenige nieuwe portefeuilles werden aangeschaft. Bewaring der verzamelingen. Alkmaar. De toestand in het archiefdepöt, waar de cen trale verwarming was buiten werking gesteld, begon in het laatst van het jaar reden tot bezorgdheid te geven. Een buitenmuur nl. werd met een laag salpeter bedekt en eenige deelen hadden min of meer ernstig van schimmel te lijden. Voorbereidingen tot ver- 129 betering van deze toestanden werden getroffen. Tegen den nog steeds voortwoekerenden houtworm in de vloeren en de houten kasten is nog geen afdoend middel gevonden. In het gebrek aan ruimte is nog niet kunnen voorzien worden. B r i e 11 e. Er is ernstig gebrek aan plaatsruimte en de bewaar plaats is verre van brandvrij. Delft. De toren-bewaarplaats der archieven werd door den Rijksbouwkundige gekeurd en op een branddeur na volmaakt ge noemd. Plaatsgebrek in het stadhuis zal echter verhuizing van het archief naar elders noodzakelijk maken. Hiervoor bestaat reeds een plan, dat kans op verwezenlijking heeft. Bij de torenkamer werd een brandkraan geplaatst en ook een bij de bewaarplaats van het weeskamer-archief. 's-G ravenhage. Het gebouw blijft, in aanmerking ge nomen, dat het pen tijdelijke woning voor het archief is, wel voldoen. Ruimtegebrek begint zich echter meer en meer voor te doen. Groningen. De bouw van het nieuwe Rijksarchiefgebouw, welks linkervleugel voor het gemeente-archief beschikbaar zal worden gesteld, kwam nog niet gereedvermoedelijk zal het gebouw eerst in den loop van 1921 in gebruik genomen kunnen worden. Haarlem. De archiefbewaarplaats is niet brandvrij, maar overigens wel doelmatig. Ruimtegebrek begint echter voelbaar te worden. 's-H ertogenbosch. De toestand van het lokaal, waarin de archieven bewaard worden, is goed. Kampen. Door een verandering in de bureelen ten Raad- huize werden de kasten gelijkvloers iri den Schepentoren ontruimd. Een geschikte bergplaats is daardoor' ontstaan voor een gedeelte van het nieuw-archief. De registers der afdeeling Bevolking zijn uit het archiefdepöt daarheen overgebracht. De mogelijkheid om het archief der afdee ling Financiën te verplaatsen was hier het gevolg van. Leeuwarden. In de inrichting van het archief is dit jaar geen verandering gebracht. Door de aanwinsten is nu echter gebrek aan ruimte ontstaan. Leiden. De centrale verwarming eischte veel meer werk zaamheden dan in andere jaren, daar door de slechte kwaliteit der brandstoffen de roosters eiken dag geheel schoongemaakt moesten worden. Ook de beschikbare voorraad brandstoffen bleek dit jaar geheel onvoldoende. Het archief moest hierdoor van 2 tot 18 Januari en van 22 Maart tot 19 April gesloten blijven. De ver wachting, dat daarna de temperatuur ook zonder verwarming der

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 20