170 Bij Kon. besluit van 11 Januari 1919 is aan Jhr. mr. Th. H. F. van Riemsdijk, te 's-Gravenhage, lid en voorzitter van de Commissie voor 's Rijks geschiedkundige publicatiën, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter dier commissie en als zoodanig benoemd het lid dier commissie prof. mr. R. Fruin, algemeen rijksarchivaris, te 's-Gravenhage. Den 5en December 1918 overleed na eene korte ongesteldheid mejuf frouw Dr. J. M. Sernée, volontaire aan het Algemeen Rijksarchief. Hare bewerking van de archieven der kloosters in Delfland was juist ter perse gelegd. In een vergadering van ambtenaren aan het Algemeen Rijksarchief leden van den „Bond van ambtenaren bij Departementen van algemeen bestuur en Hooge colleges van staat te 's-Gravenhage", gehouden op Donderdag 30 Januari, is als afdeeling van dien bond gevormd de groep „Algemeen Rijksarchief", ter bespreking van de interne aangelegenheden. Het bestuur wordt gevormd door de heeren Mr. P. A. N. S. van Meurs, voorzitter, J. Smit, secretaris, en P. Berends. Utrecht.De gemeenteraad van Utrecht heeft 22 December 1918, op voorstel van B. en W., met ingang van 1 Januari 1919, onder dank betuiging voor de langdurige en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen, eervol ontslag verleend aan Dr. mr. S. Muller Fz. als gemeente archivaris wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, en den heer Muller opgedragen de inrichting van het nieuwe centraal museum. Mr. W. C. Schuylenburo, die sinds 15 Januari 1900, laatstelijk in den rang van commies-chartermeester, aan het gemeentearchief verbonden is, werd tot gemeente-archivaris benoemd. Op 1 Januari 1919 was het juist veertig jaar geleden, dat Dr. mr. S. Muller Fz. werd benoemd tot rijksarchivaris in Utrecht. Naar aanleiding van dit jubileum had eene commissie het initiatief genomen tot eene toe passelijke hulde aan Mr. Muller. Zij bestond uit de toezending per soonlijke aanbieding heeft om verschillende redenen niet plaats gehad aan den jubilaris van een speciaal tot dat doel geredigeerde aflevering van het Nederlandsch Archievenblad, gebonden in een geheel leeren, donkergroenen band, in diep goud aldus bedrukt: Nederlandsch Archievenblad. Dr. Mr. S. Muller Fz. 1879—1919. Het binnenwerk vangt aan met een gecalligrapheerde opdracht Aangeboden aan Dr. Mr. S. Muller Fz. bij zijn veertigjarige ambtsvervulling 171 als rijksarchivaris in Utrecht door zijn vakgenooten en vrienden. Waarop in alphabetische orde volgen in groene omlijning de 63 kaartjes van de deelnemers aan de huldiging, gewone en buitengewone leden der vereeni- ging, alsmede bureau-ambtenaren van den jubilaris, om die reden tot medewerking genood. 's-Gravenhage. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft 21 October 1918, met ingang van 1 October te voren, Dr. H. E. van Gelder benoemd tot directeur van een dienst voor Kunsten en Wetenschappen, en als zoodanig chef van het archief, het historisch museum, het kunst museum, het bureau voor monumentenzorg en wat er verder bij mag komen, op een jaarwedde van ƒ6000. Hoorn. De gemeenteraad van Hoorn heeft 18 Januari 1919 besloten een crediet te verleenen van f 300 ten behoeve van de restauratie van een plattegrond van Batavia, aanwezig in het archief der gemeente. Na restauratie zal het stuk worden afgestaan ten behoeve van eene in Mei a.s. te houden tentoonstelling ter herinnering aan het 300-jarig bestaan van Batavia. De hoogere kosten van verdoeking en bijwerking, die in totaal zijn geraamd op 1000, zullen worden betaald door den heer J. W. IJzerman te 's-Gravenhage. Het reglement op de kerkelijke archieven. In de najaars vergadering van de Algemeene synodale commissie der Nederlandsch Hervormde kerk heeft de secretaris op 19 November 1.1. medegedeeld, dat de uitslag van de hoofdelijke stemming door de leden der Provinciale kerkbesturen over het Reglement op de kerkelijke archieven is geweest, dat dit reglement met 52 tegen 11 stemmen is aangenomen. Het regle ment zal dus met 15 Januari 1919 in werking treden. Uit Limburg. De heer P. F. H. Willemsen, pastoor te Swalmen, heeft zich zeer veel moeite gegeven om het mogelijk te maken, dat ver schillende archivalia, die in zijne pastorie berustten, werden afgestaan aan het rijksarchief in Limburg. Bij Kon. besluit van 19 October 1918 is hem, als blijk van waardeering van zijne belangstelling in 's rijks weten schappelijke verzamelingen, toegekend de zilveren eerepenning, bedoeld bij Kon. besluiten van 24 Mei 1897 no. 87 en van 22 Juni 1898 no. 43. Verkoop van kerkelijke archiefstukken. Naar aanleiding van het op blz. 72 van dezen jaargang medegedeelde schrijft de heer J. v. 't Hof, te Haarlem, Jansstraat 68, aan de redactie, dat het bericht

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 5