84 De Bossche Campagne. Mij tot taak ziende gesteld een periode uit Mr. Muller's ambtelijken loopbaan in dezen bundel te memoreeren, ligt het wel voor de hand met een enkel woord stil te staan bij de hierboven genoemde phase, onge twijfeld ook voor hem zelf merkwaardig en waarvan wij beiden al ligt ze weer 5 a 6 jaren achter ons nog de meest levendige herinnering hebben behouden. De feiten zijn allicht bekendtegen den toenmaligen rijksarchivaris in Noordbrabant was door zijn commies en een der andere ambtenaren door allerinfaamste machinaties een strafproces uitgelokt, met het gevolg, dat Mr. Ebell in afwachting der rechterlijke beslissing tijdelijk van zijn ambt was ontheven en intusschen de commies Dr. Smits met het beheer over het archief was belast. Een der eerste handelingen van den nieuw opge treden algemeenen rijksarchivaris was geweest het instellen van een amb telijk onderzoek naar den toestand van het Bossche rijksarchief, met het eclatante gevolg, dat Dr. Smits van zijn beheer werd ontheven en dit aan den heer Muller werd opgedragen, met bevoegdheid om zich zooveel hem goed zou dunken door schrijver dezes te laten vervangen. Het was een curieuse tocht, dien len Augustus 1912, van Mr. Muller en mij samen naar 's-HertogenboschOp het Departement had men ons met de stukken aangetoond, welke bedenkelijke campagne Dr. Smits had gevoerd, terwij! omtrent .den staat van algeheele desorganisatie van hei rijksarchief Mr. Fruin's ambtelijk rapport niet in het onzekere liet. In Den Bosch was bovendien stelselmatig stemming gemaakt en ik ben er van overtuigd, dat de heer Muller niet al te zeer vertrouwde, dat ik zou berekend blijken voor de hoogst eigenaardige taak, die mij wachtte. Eenige dagen vóór onze afreis had Mr. Muller in overleg met het Depar tement een officieus berichtje in de Bossche courant gelanceerd, dat de a.s. beheers-verandering aangaf. Dr. Smits trachtte onmiddellijk het com muniqué te ontzenuweneen advertentie, waarbij ondergeteekende namens Mr. Muller uitsluitend gemachtigd werd betalingen en andere beheers handelingen te verrichten, was het afdoend bescheid. Later heeft Dr. Smits nog één maal een dergelijke truc gewaagdhet resultaat was hetzelfde als den eersten keer. Gelukkig achtte niet lang daarna ook de kerkelijke over heid zijn verplaatsing naar elders wenschelijk en is zijne verwijdering uit het corps der archief-ambtenaren spoedig daarop gevolgd. Doch genoeg van deze questies van meer persoonlijken aard; veel meer aandacht verdienen natuurlijk Mr. Muller's reorganisatie-maatregelen. Nimmer is mij zijn machtig organisatie-talent zoo duidelijk geworden als juist in dien eersten Bosschen tijdhet was hier steeds werken in groote lijnen het vervallen op zijwegen wist zijn sterke leiding telkens te coupeeren. 85 Vóór alles werden alle ambtenaren aan een geheel zakelijk kruisverhoor onderworpen. Een ook maar eenigermate bevredigend overzicht van den inhoud van het depot kon niet worden verschaft, terwijl de eenige persoon, die in dezen wèl had kunnen voorthelpen, met het oog op het aanhangige strafproces niet dan in geval van uitersten nood mocht worden geraadpleegd. Doch ondanks deze allerongunstigste omstandigheden stond Mr. Muller's werkplan weldra vastvóór alles diende door mij de ambtsagenda te worden vastgelegd. Het heeft mij in die dagen vaak een verdrietige arbeid toegeschenen het ordenen der agenda's ook van twintig jaren en langer geleden. Doch de uitkomst stelde Mr. Muller volkomen in het gelijk toen het werk was afgeloopen, bleken onmiddellijk talrijke puzzles gemak kelijk oplosbaar. Een andere zeer aangelegen zaak was natuurlijk de stand der inven tarisatie deze bleek reeds aanstonds zeer veel te wenschen over te laten. Slechts een kleine portefeuille met bestaande inventarissen kon aanvankelijk worden geproduceerdtoen ook dit punt aan de orde was gesteld, jaar verslagen waren verknipt en andere maatregelen genomen, hadden wij weldra een dubbele wandkast bijna gevuld Met dat materiaal kon thans veilig worden verder gewerkteen algeheele natuurlijk zeer voorloopige inventarisatie bleek toen binnen afzienbaren tijd uitvoerbaar. Naast deze twee voornaamste maatregelen zou ik nog willen noemen de verwijdering van ontelbare, geheel uiteenloopende stukken, wier berusting in het rijksdepöt ongemotiveerd scheen. Verreweg de meeste der talrijke Brabantsche gemeenten hebben in dat eerste jaar kisten of pakken met archivalia terugbekomen. Toen dan ook na 13 maanden schrijver dezes door zijn benoeming elders van zijn Bossche functie werd ontheven, kon gezegd worden, dat de grootste opruiming achter den rug was en dat een meer stelselmatige, definitieve ordening binnen niet langen tijd een aanvang kort nemen. Zal dan mijn beschrijving van Mr. Muller's werkzaamheden te 's-Her togenbosch uitsluitend een lofrede zijn? Het zou geloof ik weinig strooken met Mr. Muller's eigen opvattingen en wenschen. Wanneer ik dan volledigheidshalve ook schaduwzijden niet wil verheelen, dan zou ik op grond van mijne Bossche ervaringen de vraag willen opperen, of in sommige gevallen door een tactiek van wat meer geven en nemen njet meer had kunnen worden bereikt, al is Mr. Muller daarbij formeel onge twijfeld consequent te werk gegaan. Ook kwam het mij meermalen voor, dat Mr. Muller niet steeds zijn ambtenaren afdoertde vaste leiding gaf, waar bij dezen eigen krachten te kort schoten, zoodat dan een onnoodige sfeer van weifeling, onzekerheid ontstond. Doch dit zijn slechts geringe schaduwzijden, die de lichtzijden te sterker mogen doen uitkomen. Het is Mr. Muller's groote verdienste

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 6