156 De Algemeene Rijks-archivaris zond het nog gevonden protocol van den notaris mr. Qerard van der Looy Houthoff 17801787 en een paar minuut-akten van den notaris Cornelis van der Looy 1787 in bruikleen. Ook de rechterlijke archieven van Kralingen, Charlois en Katendrecht werden bij proces-verbaal van 30 Maart 1917 in bruikleen ontvangen. Over Delfshaven zijn de besprekingen nog gaande. Van het bureau van den gemeente-ontvanger werden financieele stukken ter lengte van 8 strekkende meter naar het archiefdepot overgebracht. Van het bureau van ontvangst der plaatselijke belastingen en van de hoofdlieden der brandweer werden bovendien stukken behoorend tot het nieuw-archief overgenomen. De naamlooze vennootschap J. H. Henkes' distilleerderij te Delfshaven stond haar archief af. Het bevat, behalve een aantal copieboeken en memorialen uit het brandersarchief, ook het archief van de Confraterie Branders te Delfshaven, waarvan het notulenregister loopt over de jaren 17951822. Schiedam. Uit de verzameling Van Dijk van Matenesse werden verschillende stukken verworven, die in het gemeentearchief thuis behooren, benevens een stuk behoorend tot het rechterlijk archief. Bovendien werden nog twee stukken voor laatstgenoemd archief verworven. Utrecht. Als aanwinst werd een vijftal middeleeuwsche char ters verkregen, blijkbaar afkomstig uit het archief van het St. Mar grietenhof. Het Provinciaal Utrechtsch Genootschap, dat haar oud-archief in het stedelijk depót heeft gedeponeerd, verkreeg vergunning ook de bijlagen der notulen over 18971914 en de rekeningen over 1885/86 1904/5 met de acquitten over 1896/97 1913/14 over te brengen. Vlissingen. Twee stukken betrekking hebbende op de devas- salage van Vlissingen werden door schenking verkregen n.l., „Extract „uyt de Resolutien van Haar Hoog Mog. d'Heeren Staten Generaal van „den 5 Juni 1723" en „Missive aen Haer Ho. Mog. over de Devassa- „lagie der steden Vlissingen en Vere in dato den 11 December 1732". VI. Verliezen. Amsterdam. De minuten van de vonnissen der voormalige vrede- en kantongerechten van 1811 tot 1860 werden verplaatst naar het archief der griffie van het kantongerecht. De oudste registers en stukken van de commissie van het Utrecht- sche zandpad werden afgestaan en onder beheer gesteld van den griffier der Staten van Utrecht. 157 Eenige 17e eeuwsche minuten van akten, voor notarissen in Rotterdam verleden en in het notarieel archief alhier gevonden, werden naar genoemde stad verzonden. Leeuwarden. Een aantal waardelooze stukken uit het nieuw archief zijn dit jaar verbrand. Nijmegen. Aan de bibliotheek van het gemeentemuseum werden overgedragen twee handschriften, betrekking hebbende op het Kleedermakersgild, vier afkomstig van het Chirurgijnsgild en een deel varia, afschriften van raadsbesluiten op het gildewezen betrekking hebbende. Schiedam. Aan het Algemeen Rijksarchief is overgedragen een pak adviezen in rechtzaken (1601 1649), aangetroffen in de pas verworven collectie Van Dijk van Matenesse. Ti el. Een groot aantal registers van kerkdijken oorsprong, trouwboeken, doopboeken enz. werden op 27 Mei 1915 aan het Rijksarchief in Gelderland in bewaring gegeven. Vlissingen. De deelen van de eerste Zeeuwsche admiraliteit, waarover in een voorgaand jaarverslag gesproken was, zijn na ver kregen machtiging van B. en W. overgebracht naar het Rijksarchief te Middelburg. VII. Invloed der buitenoewone tijdsomstandigheden. Alkmaar. Het in het begin van den winter 1917/18 door den kolennood geëischte stoken van hout in de centrale verwarming had tengevolge, dat het archief-personeel zich tijdelijk in de museum- vertrekken moest vestigen. Amsterdam. Het archief moest, ter besparing van brandstof, van 10 Februari tot 16 Maart voor het publiek bezoek gesloten worden. Brielle. In verband met het ingebruik nemen van het bureau op het museum door de brandstoffen-distributie werden de noodige veranderingen aangebracht om het bureau op het archief gedurende het winterseizoen te kunnen verwarmen. Haarlem. Hoewel op het gebruik van brandstoffen moest bezuinigd worden, vonden de bezoekers steeds een, zij het spaarzaam, verwarmde leeskamer, zoodat het archief onafgebroken voor het publiek kon geopend blijven. 's Hertogenbosch. Een groot gedeelte van de werkkamer van den archivaris moest worden ingeruimd voor den commies, belast met de uitbetalingen der militaire vergoedingen. Dit was een ernstig beletsel voor degelijk werken. Kampen. De verwarming was gedurende de laatste maanden van 1917 ruimschoots voldoende.

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 42