154 ontbreekt, de namen der in de kerken begravenep werden overgeschreven. Schiedam. Het drukken van den inventaris der oude rechter lijke en notarieele archieven ondervindt belangrijke vertraging, aange- zien de drukkerij, waar het gemeentedrukwerk vervaardigd wordt, overladen is met werk voor den gewonen dienst. Sn eek. De tijdsomstandigheden hebben belet, dat in 1917 de onderhanden zijnde nieuwe beschrijving van het archief is voltooid. Overgegaan werd tot het maken van verschillende alphabetische klappers, teneinde de raadpleging van de aanwezige stukken te ver gemakkelijken. Utrecht. De beschrijving van het archief der Vereenigde gods- en gasthuizen heeft meer tijd gekost dan te voorzien was. Daarna kwam aan de orde de ordening en beschrijving van het onlangs overgenomen archief van het Dolhuis, dat ook veel meer zorgen bleek te vereischen dan verwacht was. Toch is de inventaris geheel voltooid. Daarna is de geheele catalogus (de laatste van het archief) dadelijk ter perse gelegd en nog voor het einde van het jaar afgedrukt. Het afwerken van de indices op den nieuwen catalogus werd ter hand genomen, maar nog niet voltooid; stellig zal dit echter nog vóór de zomervacantie van 1918 het geval zijn. Voor den druk is reeds een buitengewoon krediet verkregendoor dien druk zal de beschrijving van het oude stadsarchief met al zijn toevoegselen geheel en al voltooid zijn. De bewerking van alphabetische indices op de bewaard gebleven middeleeuwsche registers van certificatiën en procuratiën werden vol tooid. Na herziening en collationeering zijn ze met de reeds vroeger voltooide regesten in één band samengebonden. V e n 1 o. Het archief is opnieuw geïnventariseerd. De inventaris is in druk. VI i s s i n g e n. De archivaris beklaagt zich over tijdsgebrek voor eigenlijke archiefwerkzaamheid. Amsterdam. In ontvangst werden genomen voor het nieuw- archief de indicateurs en stukken van alle afdeelingen tot het jaar 1913. De stukken buiten indicateur-verband werden met vele vermeer derd en in register gebracht. De notulen en brieven van het damescomité der vereeniging „Kindervoeding" het vorige jaar ontbonden werden aan het archief geschonken. Arnhem De verzameling handschriften, door Alex. VerHeull 155 aan Arnhem vermaakt, kon, toen zij alsnog ter plaatsing bij het oud archief werd aangeboden, wegens tijdelijk algeheel gebrek aan ruimte in de sorteerlokaliteit van het depot, niet aanvaard worden. Deventer. Eenige, meest zestiende-eeuwsche stukken, die alleen betrekking hebben op de geschiedenis van Deventer en afkom stig zijn uit de nalatenschap van den bekenden Overijsselschen histo ricus Racer werden door schenking verkregen. Dordrecht. Het ontbrekende deel van de resolutiën van de Staten van Holland 1794 1795 werd verkregen van den Rijksarchivaris. Ten geschenke werden ontvangen: een register behoorende tot het archief van het Krankzinnigengesticht 1805, benevens een uitge breide verzameling bescheiden betreffende onderscheidene Dordrecht- sche reederijen 18301872, de Dordrechtsche zee-assurantiemaat schappij en de Dordrechtsche suikerfabriek. Haarlem. Door schenking werd het archief der familie Fabricius door het archief verworven. Ook werd ontvangen het archief van de opgeheven bouwvereeniging „Coornhert". 's-Hertogenbosch. Door schenking werd een register ver kregen, getiteld: „Lanckwerp Schepenboeck". Het is een tweede copie van het oorspronkelijke „Nomina scabinorum in Buscoducis". De Rijksarchivaris in Noord-Brabant droeg een charter over van hertog Albertus van 12 Maart 1615. Het was afkomstig uit de collecties van het kasteel Heeswijk. Leeuwarden. Door schenking werden verkregen: een register der resolutiën van de Heeren Super-Intendanten en Bevelhebberen binnen Leeuwarden van 16821783, verder een naamregister der Heeren Bevelhebberen beneevens derzelver colonels en secretariën, almede Rentms. der Wagtgelden en Rentms. der Doelen en Veemarkts opkomsten, onderwagtmeesters, tambours etc. van 1566—1790 door Sjouke Pluim, secretaris van het Malefaictsgeregte, tenslotte ver schillende stukken uit de 19e eeuw betreffende het armwezen en het Nederlandsch Schoolverbond enz. Middelburg. Ten geschenke werd ontvangen: „Het Botteliers- „of Consumtieboek van het Edele Compagnieschip Enchuysen, kapt. „Jacob Vries, bemant met 224 koppen, waaronder 8 cajuitgasten en „9 mindere officieren, begonnen 15 July 1762". In hetzelfde boekdeel bevinden zich eenige stukken betreffende een Middelburgsche lijnbaan, terwijl nog eenige bescheiden betreffende andere lijnbanen te Middel burg en Vlissingen werden verkregen. Rotterdam. Het mocht den archivaris gelukken het Rotterdam- sche protocol (1612) van den notaris Jacob Westfrisius, dat te Amsier- dam berustte, naar het Rotterdamsche archief over te brengen. Aanwinsten.

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 41