150 huis. De gezegelde oorkonden werden in regest gebracht, de inven- tariseering van de registers en stukken van het archief werd mede voltooid, doch deze zal wellicht nog worden uitgebreid, wanneer het jaar zal zijn vastgesteld, waarop ongeveer het oud-archief van deze stichting zal worden afgesloten, waaromtrent nu overleg met de commissie uit het Burgerlijk Armbestuur hangende is. Tal van stukken, in het tweede deel van den ouden inventaris vermeld, werden vereenigd en gescheiden volgens het nieuwe plan van regeling. De verzameling kaarten der kopieën van doopakten werd ver meerderd met die van de akten over de jaren 1731 tot 1735; een aanvang werd gemaakt met die over 1726 tot 1730. De kaartencol- lectie van de gekochte en behuwde poorterschappen, loopende tot 1655, werd voor een deel lexicografisch geordend. De reorganisatie van den atlas werd, voor zoover het dagelijksch bezoek tijd daartoe overliet, ter hand genomen. De reorganisatie van de stukken van de afdeeling Algemeene Zaken van het nieuw-archief werd voortgezet tot het jaar 1842. Van de afdeeling Schutterij en militie werden de stukken tot 1001, van alle overige afdeelingen die tot het jaar 1912 van overtollig papier ontdaan en geordend. Arnhem. Een in 1903 geschonken verzameling losse bladen werd gesorteerd en bleek twee repertoria op de notulen van den magistraat der stad over de jaren 1802/3 en 1804—1806 te bevatten. Deze werden bij het archief gevoegd. Br iel le. Aan de inrichting en verbetering der alphabetische klappers werd ook dit jaar ijverig gewerkt. Dit gaf een toenemend groot gemak voor de onderzoekingen. Delft. De in het vorig verslag vermelde werkzaamheden wer den voortgezet. Daarenboven was de archivaris bezig aan het voor den druk gereedmaken van de in de Koninklijke Bibliotheek gevonden kwartierstaten der tusschen 1787 en 1795 aangestelde vroedschappen en aan de oudste geschiedenis van Delft en Delfland. Deventer. Door den archivaris werd de geschiedenis beschreven der in 1736 opgerichte Nieuwe Kamer, en de reeds vroeger opgestelde geschiedenis der Achten- en der Ostagekamer werd persklaar gemaakt zoo konden de inventarissen van de archieven dier drie commissies, elk voorzien van een uitvoerige historische inleiding, het licht zien. Dordrecht. In 1917 werd de bewerking van indices op veel gebruikte registers voortgezet, o. a. op een bevolkingsregister van 1826 en de oude trouwregisters, beginnende bij 1573. De eerste jaren hiervan zijn bijna onleesbaar klein geschreven, een alphabetische lijst, 151 zoowel op voor- als op familienamen, is een ware uitkomst bij navraag. De jaren 1573 en 1574 zijn voltooid, 1575 is in bewerking. Ook op een paar belangrijke actenboeken van het rechterlijk archief en op een deel van het protocol van den notaris H. Balis 1602 werd een index gemaakt. Eindhoven. Gedurende het afgeloopen jaar kon wegens de drukke werkzaamheden als gevolg der abnormale tijdsomstandigheden slechts zeer weinig aan het archief worden gewerkt. Goes. Met de regeling en beschrijving der voormalige Gilde- archieven wordt voortgegaan. Gorinchem. Wegens buitengewone drukte ter gemeente secretarie kon niet worden gewerkt aan de verdere ordening en catalogiseering van het oud-archief. Gouda. De bewerking van het oudste stedelijke register werd voortgezet en leidde tot het vervaardigen van een volledig afschrift. 's-Gravenhage. Met de uitbreiding 'van het klappermateriaal op vaak geraadpleegde archivalia kon geregeld worden voortgegaan. De bewerking der trouwboeken tot 1811 is geheel gereed gekomen; slechts zal nog een deel van de huwelijken der Katholieken moeten worden toegevoegd. Met de doopregisters is nu een begin gemaakt. De bewerking der fiches op de Israëlitische besnijdenisregisters, welke in het vorig verslag werd aangeduid, is nog niet ten volle voltooid. De bewerking der boedelpapieren van de Weeskamer werd ten einde gebracht. In den loop van het jaar werden nog 1265 bundels geordend en met de registers in verband gebracht. De ordening der andere papieren van de Weeskamer is nu ter hand genomen, opdat het mogelijk zal wezen, het geheele archief van die Kamer te recon- strueeren. De inventariseering van de archieven na 1795 vorderde. Ook aan de inventariseering van het archief van de Sociëteit werd gearbeid. Haarlem. Voor het vervaardigen van inventarissen is nog steeds geen tijd beschikbaar. Veel ware reeds gewonnen, indien ook over den tijd van den adjunct-archivaris, die nu slechts des morgens dienst doet, ten volle kon beschikt worden. De beschrijving van het archief der Haarlemsche Weeskamer kwam nagenoeg gereed. Een aanvang werd gemaakt met de beschrij ving der notarieele archieven, waarvan, zooals bij een aanvankelijk onderzoek bleek, vele protocollen verdwenen zijn. Met de ordening van het archief-Fabricius kon aan het einde des jaars een begin gemaakt worden. Van de doopregisters der St. Bavokerk worden die over de jaren 1613—1620 op fiches gebracht. Van dat der Roomsch-Katho-

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 39