148 van den archivaris en tenslotte der benedenzaal. Er kwam een aan zienlijke hoeveelheid hout te kort, wat bewees, dat de ruimte in het gebouw ruim voldoende was om alles behoorlijk te bergen. Dit resultaat werd voor een deel ook verkregen door zooveel mogelijk wandkasten te doen plaatsen en de boekenplanken dicht bij elkaar te brengen. In het laatst van December was de overbrenging voltooid en de betimmering nagenoeg gereed. De inrichting van het bureau van den archivaris en de leeskamer van het publiek, benevens het lokaal voor Dordracum Illustratum zullen in 1918 eerst geheel in orde komen. Ook moeten kasten, tafels enz. nog geverfd worden. Zooveel doenlijk werd de dienst tijdens de verhuizingsperiode gaande gehouden, maar in de Decembermaand ging dat door gemis aan verwarming zeer gebrekkig. Eindhoven. Bij een oordeelkundige ordening stuitte men steeds op gebrek aan ruimte in het Gemeentehuis en werd thans besloten op den zolder een kamertje in te richten. Uit den aard der zaak is een verspreiding van het archief over verschillende lokalen niet aan te bevelen. Gouda. Bij besluit van B. en W. werd vastgesteld, dat de stukken van 18131850 zullen worden overgebracht van den zolder van het Stadhuis naar het oud-archief-depót. 's-Gravenhage. Omtrent het gebouw en de inrichting valt niets bijzonders te vermelden. De verschillende lokalen blijven goed voldoen, al begint zich een gebrek aan plaatsruimte te doen gevoelen. Hierin zou belangrijk worden voorzien, indien het Ned. Econ. Hist, archief de het ter beschikking gestelde ruimten zou kunnen ontruimen. Haarl e m. Door verbouwing werd een uitmuntende verbetering in den toestand van het gebouw verkregen. Nieuwe vensters, die ruimschoots licht en lucht binnen laten, doen hun gunstigen invloed reeds gevoelen. Een nieuwe kamer voor den archivaris werd gebouwd. Door het geheele gebouw werd de gasleiding weggenomen en in alle vertrekken electrisch licht aangebracht. Bij ministerieele beschikking van 25 October 1917 is het archief geplaatst op de lijst der instellingen, aan welke de Rijksarchivarissen zonder bijzondere machtiging van den Minister archiefstukken mogen uitleenen. 's-H e rt oge nbosch. Het lokaal, waarin de archieven bewaard worden, bevindt zich in goeden staat. De werkkamer van den archivaris heeft een treurig aanzien en verkeert in een slechten toestand. Op aansluiting aan de centrale verwarming wordt aangedrongen. 149 Hilvers um. Bij de bewerking en ordening van het archief laat gebrek aan ruimte zich meer en meer gevoelen. Kampen. Het gebouw verkeert in goeden staat. Een geregelde administratie met behoorlijke registers op de in gekomen en uitgaande brieven werd door de nieuwe archivaris ingevoerd. Leeuwarden. In de archiefvertrekken werd dit jaar geen verandering gebracht. De bovenvertrekken van het Stadhuis worden als archiefbewaarplaatsen ook dit jaar weer geprezen, terwijl het hulp archief op den zolder van Gemeenteschool no. 2 nog steeds zeer veel te wenschen overlaat. Leiden. De inrichting van het gebouw is bevredigend, al doet gebrek aan berg- en sorteerruimte zich gevoelen. Middelburg. Van het privilege van 1254 werd een fotografie vervaardigd, die in de plaats van het oorspronkelijke stuk in de vitrine der Oudheidkamer werd neergelegd, om dit niet langer aan de in werking van het licht bloot te stellen. Nijmegen. Aan de archieflokalen in het Gemeentehuis werd niets veranderd. Rotterdam. In het depót is weinig ruimte meer beschikbaar; de van de onderscheiden secretarie-afdeelingen overgenomen stukken zijn dan ook slechts met moeite ondergebracht kunnen worden, en zelfs moesten de ten vorigen jare in de doorgangen bijgeplaatste hulpkasten reeds grootendeels in gebruik genomen worden. Daarom wordt overwogen om nog eenige van deze kasten aan te schaffen. Schiedam. Reden tot opmerkingen gaf de toestand der ver schillende localiteiten in het archiefgebouw ook dit jaar niet. IV. Beschrijvino der verzamelingen. Alkmaar. Er verscheen een vervolg op de in 1903 verschenen Aanvullingen en Verbeteringen van de in 1870 in het licht gegeven inventaris van het archief door Dr. P. Scheltema. Amsterdam. De regeling en beschrijving van het notarieel archief werden geregeld voortgezet. Dit jaar werden de protocollen van 144 notarissen behandeld, zoodat nu 267 protocollen van nota rissen, benoemd tusschen de jaren 1578 en 1701, beschreven zijn, te zamen 7156 nummers. De kaartenklapper op de in de akten voor komende persoonsnamen steeg van 14300 tot 36000, waarvan er 34500 lexicographisch zijn geregeld. De andere kaartencollectie, die de ïn de akten vermelde onderwerpen betreft, bereikte het aantal 2300, waarvan er 1500 lexicographisch werden geregeld. Voltooid werd de regeling van het archief van het Burgerwees-

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 38