146 Met ingang van 1 Januari werd W. van der Gaag als schrijver aangenomen. Hij werd met ingang van 1 April tot klerk aangesteld. Utrecht. Op verzoek van den gemeenteraad nam Dr. Mr. S. Muller Fzn. ook nog dit jaar zijn functie als archivaris waar. In de plaats van den overleden adjunct-commies De Leur werd benoemd Jonkvr. Dr. C. H. de Jonge, echter meer bepaald met het oog op museum-werkzaamheden. De beide klerken van het bureau zijn bevorderd tot eerste klerken. De klerk Brinkhuis is sedert den zomer van 1916 onder de wapens geroepen; te zijner vervanging is met ingang van 1 Januari 1917 tijdelijk als hulpschrijver benoemd W. P. Keyzer. De tractementen van beide klerken zijn op de begrooting van 1918 periodiek met f 100 verhoogd. In de regeling der bureau-uren is door B. en W. bij wijze van proef een wijziging gebracht, waarbij den ambtenaren (met uitzondering van één persoon, die voor den dienst van het bureau 's middags aanwezig zal moeten blijven) vergund wordt des middags te gaan koffiedrinken, waartegenover zij verplicht zijn vroeger op het bureau te komen en er langer te blijven. Toestand der yerzamelinoen. Arnhem. Met het verbeteren van den toestand der deelen en losse bescheiden is voortgegaan, waarvoor eenige nieuwe hulpkrachten zijn verkregen. De algemeene herschikking en regeling van het archief werd voortgezet. Dit jaar kregen speciaal een deel der oude gilde-archieven en verder de oudste ingekomen stukken een beurt. Dordrecht. De verzamelingen werden bij de verhuizing zóó overgebracht, dat zij in ongeveer dezelfde volgorde als in het oude gebouw geplaatst werden. Op de bovenverdieping staande archieven der gestichten, het archief van 1813-1851, de administratieve biblio theek, mandaten en varia. Op de derde verdieping: het archief van 1851 1905, de algemeene en Dordtsche bibliotheek en de prentverzame ling. Op de tweede verdieping het archief van 1572—1745, het archief van den Maashandel, het archief der Weeskamer, het archief der Gilden en Schutterijen, het archief van het Heilige Geesthuis en de Resolutiën der Staten-Generaal en der Staten van Holland. Gelijkvloers staan: de gedrukte Resolutiën der Staten van Holland, de rechterlijke archieven, de notarieele archieven, het archief van 12001572 het archief van 1795-1813 en de stukken van het Bureau vanden Burgerlijken Stand. Goes. De archiefstukken bevinden zich in goeden staat. 147 Gorinchem. Het archief verkeert in goeden staat. Gouda. Gebouw en archief bevinden zich in goeden staat. Haarlem. Door verbouwing van de lokalen werd de gelegenheid gekregen om de stukken eens goed schoon te maken. Ze verkeeren over het algemeen in goeden staat. Leeuwarden. De archieven bevinden zich in goeden toestand. Leiden. De toestand der verzamelingen is in alle opzichten bevredigend. Rh en en. De staat van het archief is goed, de bewaarplaats niet brandvrij, dus slecht. Het archief bevat 176 charters, bewaard in drie groote wandkasten en een losse kast. Het is keurig gerang schikt en de inventaris is opgemaakt. Ook de Gilde-archieven zijn allerfraaist bewaard. R h e d e n. Het archief verkeert in vrij goede orde. Rotterdam. Over het algemeen verkeeren de zich in het depót bevindende archieven in goeden staat. Utrecht. Toen de archivaris vernam, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken in de bestaande papierschaarschte aanleiding gevonden had om zijn ambtenaren er op te wijzen, dat niettegen staande de hooge prijzen niet uit het oog mocht verloren worden, dat stukken van blijvend belang op duurzaam papier geschreven behoorden te worden, heeft hij ook B. en W. daarvan kennis gegeven. Toen bleek, dat steeds aan de verschillende gemeentebureaux eerste- kwaliteit-papier geleverd wordt, bestemd voor stukken, die langen tijd in het archief bewaard dienen te blijven. Bewaring der verzamelingen. Amsterdam. Ook het nieuw-archief werd op dezelfde dagen voor het publiek opengesteld, als waarop het oud-archief toegankelijk is, en tot het jaar 1890 zijn thans de stukken en registers voor particuliere nasporingen beschikbaar geworden. Delft. Bij de komst van den nieuwen gemeentesecretaris werd ingevoerd, dat voor elk uitgegeven archiefstuk een re^u geteekend moet worden. Dordrecht. In de maand Augustus begon de verhuizing van de gemeentelijke archiefverzamelingen naar het nieuwe gebouw in het Stek no. 1. Deze werkzaamheden geschiedden onder leiding van den archivaris. Allereerst werden de beide zolderlokalen ontruimd, de inhoud tijdelijk in de benedenzaal van het nieuwe archiefgebouw geplaatst, waarna de kasten werden afgebroken en het hout gebruikt tot het maken van tijdelijke bergruimten in het depót. Daarna werd begonnen met de ontruiming der middenverdieping en van het bureau

Nederlandsch Archievenblad | 1918 | | pagina 37