194 het examen van artikel 3 aflegden, in elk geval ambtenaren zullen zijn, van wie, hetzij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, hetzij aan Gedeputeerde Staten, gebleken zal zijn, dat zij voor hunne taak berekend zijn. Alzoo zal de bepaling van het 2de lid van artikel 4 alleen noodig wezen voor secretarissen of de in art. 21 bedoelde ambtenaren. Overweging verdient het daarom in dat 2de lid de woorden „niet is een wetenschappelijk ambtenaar in den zin van art. 3" te veranderen in: „is een secretaris of een in art. 21 bedoeld bestuurslid". Van Sasse van Ysselt. De Geer. Van de Velde. Colijn. Gerretson. Juten. De Vlam. Duynstee. Ruys de Beerenbrouck. Handelingen van de Tweede Kamer, 1 Mei 1918. Regeling van het Archiefwezen. De algemeene beraadslaging wordt geopend. De heer Van Beresteyn: Mijnheer de Voorzitter! Ik wensch in de eerste plaats den Minister dank te zeggen voor de indiening en de behandeling van deze zaak. Ik meen, dat hiermede een regeling wordt getroffen, die zeer noodzakelijk is in het belang van het archiefwezen maar het komt mij voor, dat hier nog enkele algemeene opmerkingen mogen worden gemaakt. De Minister heeft in artikel 1 bepaald, dat de archieven, in deze wet omschreven, eigenlijk zouden zijn de archieven, die naar de bewaarplaatsen zijn overgebracht. Er staat: „De in deze wet behandelde en naar de onderscheidene daarbij aangewezen bewaarplaatsen overgebrachte archieven zijn, behoudens de beperkingen welke bij de overbrenging mochten zijn gesteld, openbaar". Zeer juist. Dan wordt in titel 2 omschreven, welke die bewaarplaatsen zijn. Nu is bij de schriftelijke behandeling, die geleid heeft tot verschil lende tegemoetkomingen van den Minister in deze zaak, waarbij hij o,a. in de wet heeft vastgelegd, dat ook het kosteloos raadplegen in 195 archieven en bibliotheken ter plaatse van den onderzoeker van stukken, die elders bewaard worden, mogelijk wordt, waarvoor ik hem ten zeerste dankbaar ben, evenals voor de zorg voor de behoorlijke inrichting van de gemeente-archieven, de vraag ter sprake gebracht, of deze wet ook toepasselijk zal zijn op niet publiekrechtelijke archieven, o.a. op kerkelijke archieven, archieven van de Hanze, van families, kloosters, weeshuizen, enz. Ik geloof, dat wij zoover nog niet zijn, dat deze archieven onder de Archiefwet gerangschikt worden. Te recht merkt de Minister op in de Memorie van Antwoord, dat dat niet het geval is. De Minister zegt: het wetsontwerp bepaalt zich tot de publiekrechtelijke archieven. Daarmede ben ik het eensmaar ik zou den Minister nu deze vraag willen stellen hieruit mag toch niet worden afgeleid, dat de publiekrechtelijke archieven, voor zoover zij nog niet zijn overgebracht of niet zullen worden overge bracht, om welke reden dan ook, naar een bewaarplaats, niet voor de studie geopend zouden kunnen worden. Ik heb hier het oog bijv. op de archieven van het kadaster en op notarieele archieven, dus wel degelijk publiekrechtelijke archieven; de Notariswet zegt daarvan zelfs, dat deze van vóór 1842 openbaar zijn. Welnu, zoolang die archieven nog niet zijn overgebracht naar een bewaarplaats, wat vermoedelijk ook niet zal gebeuren wegens plaatsgebrek, hoop ik dat deze wet niet bedoelt dat zij niet ge raadpleegd kunnen worden. Ik zou gaarne van den Minister de verzekering ontvangen, dat dit niet de bedoeling is. De heer Cort van der Linden, Minister van Binnenlandsche Zaken Mijnheer de Voorzitter! Ik kan den geachten afgevaardigde hierop ant woorden, dat het zeker niet de bedoeling is, dat de archieven, waarop hij doelde, niet openbaar zouden zijn. De openbaarheid wordt vastgesteld van de archieven, die in het wetsontwerp worden behandeld, maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat de andere niet openbaar zijn. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De artikelen 1, 2 en 3 worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over art. 4, luidende „De beheerders der in deze wet bedoelde archiefbewaarplaatsen zijn bevoegd tot het opmaken en afgeven van afschriften van of met overge nomen gedeelten gelijkluidende uittreksels uit de aldaar bewaard wordende bescheiden. Wannneer een beheerder, als in het eerste lid van dit artikel is be doeld, niet is een wetenschappelijk ambtenaar in den zin van artikel 3, moeten zulke door hem opgemaakte afschriften van of uittreksels uit be scheiden, dagteekenende van vóór 1700, om als een afschrift of uittreksel, SCHIMMELPENNINCK.

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 7