158 Debating Society en van de kiesvereenigingenEendracht, Haarlem en De Vrijzinnige Kiesvereeniging. Van verschillende particulieren werden ook nog bescheiden ontvangen, o.a. de archieven van het Uitkeeringfonds, gesticht door de onder wijzers in het vijfde district van Noordholland (1869) en van de Coöperatieve Vereeniging tot bekoming van eigen woningen aan de Leidsche vaart te Haarlem (1880 1889) en een vierschaarrolle van schepenen van 21 Juli 1671 10 Januari 1673. Leeuwarden. Een belangstellende schonk een aantal oude koop brieven van particuliere huizen binnen Leeuwarden en jurisdictie uit de 18e en uit het begin der 19e eeuw. Leiden. Door de commissiën voor den Schouwburg als door die voor den Watersnood werden hun archieven aangeboden. Door het Kerkbestuur der Israëlitische Gemeente werd een aanbod gedaan tot afstand in bruikleen van haar oud-archief. De onderhandelingen hierover zijn nog loopende. Door aankoop werd verkregen een alphabetische klapper op de onderwerpen van het klachtboek over 1749 tot 1807 (handschrift). Ten slotte schonk een bewoner van Leiden een exemplaar der keuren van 1583 met aanteekeningen van den secretaris Jan van Hout en van zijnen opvolger I. van Swanenburch. Dit in ruil voor een ander exemplaar dier keuren zouder belangrijke aanteekeningen. Middelburg. Door aankoop werd een verzameling van 167 schepenbrieven uit de 15e eeuw en later verkregen. Verder werden op een veiling gekocht de ordonnantiën en privilegiën van het Chirurgijnsgilde sedert 1589, benevens een wapenkaart, die beiden in het gildenarchief bleken te behooren. Verder copieën van stukken bétreffende de armen en het Oude mannen- en vrouwenhuis en een plattegrond der stad. Rotterdam. Van de Centrale Secretarie, het PensioeHbureau, het Bureau der Plaatselijke Financiën en het Bureau voor de Plaatselijke Werken, benevens van den Directeur der Algemeene Begraafplaats werden stukken behoorende tot het nieuw-archief overgenomen. Van den secretaris der Feestcommissie 1813 1913 werd het archief dier commissie ontvangen. Schiedam. De Algemeene Rijksarchivaris heeft eenige stukken aan het archief overgedragen, terwijl tevens vele stukken behoorende tot de rechterlijke archieven van Schiedam, Oud- en Nieuw-Matenesse, Nieuwland, Kortland en 's-Gravenland en tot de archieven van de ■gaarders van 's lands lasten van Oud- en Nieuw-Matenesse in bewaring werden ontvangen. De z.g. oude Burgerlijke Standsregisters zijn van het Bureau Be volking naar het Gemeente-archiefgebouw overgebracht. 159 De Matenesse-archivalia, berustend in het archief van het bisdom Haarlem, werden verkregen. Het archief van de Leenkamer van den Huize Matenesse en Riviere werd van het Rijk in bruikleen ontvangen, teneinde ook dit archief in den inventaris der rechterlijke archieven te kunnen beschrijven. Tenslotte zijn van het Algemeen Rijksarchief twee deelen over genomen, behoorend tot het notarieel archief en eerst thans terugge vonden, terwijl uit het Delftsche notarieel archief een aantal minuut akten, te Schiedam gepasseerd, werden ontvangen. Utrecht. Het zeer belangrijke archief van het Krankzinnigen gesticht is verkregen. De complete serie notulen sedert 1582 is aan wezig, evenals de nagenoeg volledige serie der rekeningen. Verdere aanwinsten waren de rekening van het Ambachtskinder huis over 1792 1793 en de manualen derzelfde inrichting over 1792 en 1793. Vlissingen. De poging, gedaan om de rechterlijke en nota- rieele archieven te Vlissingen gedeponeerd te krijgen, stuitte af op den ministerieelen eisch, dat in dat geval het archief des zomers 10, des winters 8 uur (per week?) opengesteld moest zijn. Zierikzee. Voor het oud-archief dezer gemeente vallen geene aanwinsten of verliezen te vermelden. Zutphen. Aangekocht werd een handschrift, getiteld: „Aan teken Boek der begraven doden zoo op de kerkhof als in de kerk van Sint Walburgskerk te Zutphen 1801". Het behoorde tot de nalatenschap van den doodgraver Jan Brester en beschrijft de begra fenissen tot 1838. Zwolle. Door schenking werden eenige handschriften ontvan- vangen, meest afkomstig van de families Nilant en Roijer. Verliezen. Dordrecht. De in 1869 van wege het Rijk in bruikleen ont vangen registers en bescheiden, vermeld in den inventaris van mr. P. van den Brandeler, III bl. 190, Hoofdstuk VII, werden door den Rijksarchivaris opgevraagd, omdat er nu plaats genoeg is in het Rijks archiefgebouw. Door mr. Overvoorde waren verschillende deelen ingedeeld in het archief van 17951813 onder de nos. 233, 234, 246 en 248. Van het voor Dordrecht belangrijkste stukhet cohier van het Haardstedegeld 1555, werd een copie vervaardigd, terwijl door den Rijksarchivaris een fotografische afdruk aangeboden werd. Een origineel register der Resolutiën van de Staten van Holland, behoorende tot het archief der Gedeputeerden van Dordrecht ter

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 35