t 148 De Gemeente-archieven in 1916. Nu ik de taak van het vervaardigen van het jaarlijksch overzicht der Gemeente-archieven van dr. Coster heb overgenomen, is het mijn voor nemen geheel de uitnemende werkwijze en indeeling te volgen, door mijn beide voorgangers met zoo goed resultaat gebruikt. De meeste opgaven zijn ontleend aan de archief-verslagen, die vele Gemeente-archivarissen zoo vriendelijk waren voor dit doel toe te zenden. Verder zijn vele gemeente-verslagen geraadpleegd, terwijl tenslotte de meeste archivarissen en gemeentebesturen, aan wie ik nog inlichtingen heb moeten vragen, mij die op welwillende wijze hebben verstrekt. De ver slagen omtrent 's Rijks Oude Archieven, hoewel geraadpleegd, leverden dit jaar voor mijn doel geen bijzonderheden op. I. Personeel. Alkmaar. De jaarwedde van de adjunct-archivaris werd bij raadsbesluit van 30 November van 500 tot 1000 verhoogd. Amsterdam. Een der klerken, sedert 1914 gemobiliseerd, keerde in den loop van het jaar terug. Een klerk verkreeg op verzoek eervol ontslag. Een beambte, tevoren in lossen dienst, werd na afloop van zijn mobilisatietijd in vasten dienst aangesteld. Arnhem. Nog steeds is behalve de archivaris aan het archief geen eigen personeel verbonden. Gouda. Het tractement van den custos-amanuensis werd met f 25 verhoogd. 's-Gravenhage. Met ingang van 1 April werd de heer F. C. van der Meer van Kuffeler, reeds verscheidene jaren als volontair werkzaam, in het ambtenarencorps opgenomen. Met 1 Mei werd mr. W. Moll, volontair aan het Algemeen Rijksarchief, benoemd tot adjunct-commies. De tweede klerk mejuf frouw H. A. A. Palthe werd met ingang van 1 Januari 1917 bevor derd tot eerste klerk. De bediende A. Tuil, sedert Augustus 1914 gemobiliseerd, kwam in October in dienst terug. Tot dien tijd was hij vervangen door den boekbinder W. F. Schön. Haarlem. Met ingang van 1 Maart werd de heer H. E. Knappert, voordien adjunct-archivaris, benoemd tot archivaris. Als adjunct-archivaris trad met ingang van 15 Mei op mr. J. W. Kool. Als volontaire is geregeld op het archief Jonkvr. J. H. van Spengler werkzaam. Maastricht. Hoewel in de lijst van ambtenaren der gemeente de archivaris als vacature vermeld staat, is toch het verslag van het archief onderteekend door den archivaris J. Nuyts. De heer P. C. van den Heuvel is aangesteld als concierge. 149 Midd.elburg. De volontaire mejuffrouw F. Kuiler verliet in Mei het archief voor een anderen werkkring. In dezelfde maand werd mr. L. J. A. van der Harst als volontair werkzaam gesteld, die echter reeds in October van het archief vertrok na een benoeming te hebben ontvangen als ambtenaar ter gemeente-secretarie. Nijmegen. Mejuffrouw L. Sormani, die den archivaris bijstaat, werd belast met het inventariseeren van het archief van de heer lijkheid 's-Heerenberg. Rotterdam. Nog altijd is een gedeelte van het personeel in verband met de tijdsomstandigheden en ten behoeve van andere tak ken van dienst, aan den archiefdienst onttrokken. Aan den adjunct-archivaris mr. R. Bijlsma werd wegens zijn benoeming tot hoofdcommies aan het Algemeen Rijksarchief met ingang van 16 Augustus eervol ontslag verleend. Onderzoekingen ten behoeve der verschillende secretarieafdeelin- gen in het nieuw-archief kostten veel tijd aan het personeelafdoende aanvulling door aanstelling van nieuwe werkkrachten is daarom alles zins gewenscht. Den 5en Augustus overleed de heer J. W. de Bruyn, die vóór zijn eervol ontslag in 1901 meer dan 40 jaar beambte aan het archief was geweest. Schiedam. Einde Februari kon de archivaris, na sinds Augustus 1914 gemobiliseerd te zijn geweest, zijne ambtsbezigheden weer hervat ten. Tot concierge van het archiefgebouw is aangesteld de heer A. Jansen. Sn eek. Mej. mr. L. H. F. Wouda was inzonderheid met de reorganisatie van het archief belast. In het begin van 1917 is zij echter vertrokken. Utrecht. De archivaris werd evenals het vorig jaar uitgenoodigd om ook gedurende 1917 zijn ambt te blijven vervullen. Hetzelfde verzoek werd gericht tot den adjunct-commies De Leur. Op 8 November is deze echter overleden. 1 De klerk Brinkhuis is sinds Juli gemobiliseerd. Met ingang van 1 Januari 1917 is op wensch van den archivaris tot tijdelijk hulp schrijver benoemd W. P. Keijzer. De beide klerken kregen in verband met de tijdsomstandigheden een buitengewone salarisverhooging. Door den Burgemeester zijn eenige personen aangewezen om in geval van oorlog dienst te doen bij de redding der archieven en overige verzamelingen der gemeente. Venlo. De regeling van het archief en de samenstelling van een inventaris is opgedragen aan den Eerw. Heer Hanssen, archivaris te Rimburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 30