130 Nog is te vermelden, dat in Friesland de klerk Corée (sedert 1916 Mei 31) gemobiliseerd werd. Over den door hem achtergelaten arbeid spreken de verslagen niet. Voor Corée werd een tijdelijk klerk aangesteld. Voordat ik overga tot het 2e gedeelte van het onder letter A in het door mij aangeduide schema genoemde nadeel (schade geleden aan weten schappelijk onderzoek) vestig ik er gaarne de aandacht op, dat in die eerste opwindende en ontroerende oorlogsdagen door vertegenwoordigers van het archiefwezen openlijk blijk is gegeven van bereidwillige opoffering en hulpvaardigheid. Ik denk hier aan het sympathieke optreden van de heeren dr. S. A. Waller Zeper, commies aan het Rijksarchief in Friesland, en mr. A. le Cosquino de Bussy, commies aan het Rijksarchief in Utrecht, die toestemming vroegen en verkregen tot eene verbintenis bij den vrij- willigen landstorm, alsook aan het door den Algemeenen Rijksarchivaris verleend verlof, gevraagd door den heer P. J. van Rosmalen, adjunct commies aan het Algemeen Rijksarchief, tot hulpverleening aan het Haagsche steuncomité. De paniek in het laatste halfjaar van 1914 allerwegen ontstaan, deed de aandacht der geleerden voor hun wetenschappelijken arbeid zeer ver flauwen. Als weggevaagd schenen de talrijke bezoekers uit de leeszalen der archiefgebouwen; verdwenen was de lust tot wetenschappelijk onder zoek, tot het gezet arbeiden aan begonnen of reeds half voltooide studiën. Eene nooit gekende, doch allerminst door de archivarissen gewenschte rust trad in de plaats van het druk bedrijf, dat steeds den inlichtingsdienst gekenmerkt had. En ook met het uitleenen der archivalia naar het buiten land was het gedaanslechts zond het Algemeen Rijksarchief ten behoeve van prof. Roloff een handschrift naar de universiteitsbibliotheek te Qiessen en aan prof. dr. Wütjen van Heidelberg eenige bundels met stukken ter raadpleging in de universiteitsbibliotheek te Heidelberg, alsook, tijdens zijne gevangenhouding in Engeland, eenige aanteekeningen eertijds door hem in het Algemeen Rijksarchief gemaakt. Zelfs moest de Algemeene Rijksarchivaris tot 25 Augustus 1914 de verzendingen in het binnenland staken, aangezien de troepenverplaatsingen het goederenvervoer belemmerden. De oorlogsnood maakte het eveneens onmogelijk, de gelegenheid te openen des avonds in de leeskamer van het Algemeen Rijksarchief te werken door aanbrenging van electrisch licht, waartoe reeds een voorstel was gedaan. Aangezien de „nervus belli" één en dezelfde is met den „nervus pacis" moest, daar de eerste versterking behoefde, de laatste noodwendig verslappen, en het archiefwezen heeft dit maar al te goed ondervonden; immers, de geldmiddelen ten behoeve der Rijksarchieven werden in hooge mate besnoeid, wat natuurlijk ook de wetenschap en het wetenschapplijke 131 onderzoek benadeelde, door geringen aankoop van archivalia, boekwerken enz. Hierbij is ook te noemen het onvoltooid laten van het door extra aangenomen krachten verplaatsen der archieven in het Algemeen Rijks archief volgens de afdeelingen en de uitgestelde uitgave van het Drentsch plakkaatboek, volgens beslissing van den Minister bij schrijven van 2 Februari 1916 (no. 289 K. W.), alsmede die van de oudste Staten- notulen door het Rijksarchief in Zeeland. (De laatste uitgave werd weder opgevat in 1915.) Tot besluit van deze rubriek is nog te herinneren aan het feit, dat de door den heer Morren, oud hoofdcommies aan het Algemeen Rijks archief, voorgenomen reis naar Paramaribo tot regeling van het archief der kolonie Suriname moest worden uitgesteld, en dat in het voorjaar 1917 het plan werd opgevat om met een oorlogsschip de archieven der koloniën Curagao naar het moederland te zenden. Voorts aan het besluit van den Algemeenen Rijksarchivaris in 1916, om betere tijden af te wachten tot het doen van voorstellen tot het nemen van maatregelen in het belang der verzamelingen en andere archieven in de provincie Zuid-Holland aan de zware belasting, geheven op zapon in het begin van den oorlog en het staken der levering van dat artikel in 1915 wegens de abnormale omstandigheden in het buitenland dit laatste had tengevolge, dat de klerk Strikkers van het Rijksarchief in Noord-Brabant en de binder Van der Ros aldaar, die te Zwolle het zaponneeren geleerd hadden, bij thuiskomst zich niet aan dat werk konden zetten. In verband hiermede is ook nog te vermelden, dat de tijdelijke binder aan het Rijksarchief in Gelderland, die van mr. Muller te Utrecht toestemming had verkregen bedoelde kunst aldaar te leeren, daartoe geen gelegenheid had wegens den beperkten treinenloop in 1914; voorts is nog in herinnering te brengen het wegens de tijdsom standigheden uitstellen van het binden der naar het gemeente-archief van Amsterdam overgebrachte notarieele protocollen (1916); de voorloopig wegens oorlogstijd van de hand gewezen subsidie, door B. en W. van Gouda aangevraagd tot herstel van archiefstukkenhet door de Rijks archivarissen aangenomen voorstel van mr. Joosting, om alle conclusies door mr. Ebell gesteld aangaande een onderzoek naar schrijfmachine-inkt te gelegener tijd ter kennis van den minister te brengen (1916); de ver traging in het zenden van stukken, behoorende tot het oud-archief der gemeente Gaasterland naar het Rijksarchief in Friesland, wegens de groote drukte, welke er door de tijdsomstandigheden op de secretarie aldaar heerscbtde vertraging der nieuwe archiefregeling in het gemeentearchief te 's-Gravenhagede geringe vordering van het ordenen der notarieele archieven in het gemeente-archief van Schiedam wegens de mobiliseering van den archivaris aldaarde vertraging in het afhalen van stukken door

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 21