jjêkrlitttkelf 191V/1918. No. 3. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. 3 onzer Handleiding in verband met 1. Mr. Fruin ingaande op mijn artikel over dit onderwerp heeft in het laatste nummer van'ons tijdschrift twee veranderingen aan de hand gedaan, die 3 der Handleiding in overeenstemming zouden brengen met het besluit der algemeene vergadering over de private archieven, zonder, naar hij meent, te strijden met 1. Hij wenscht in plaats van het woord „lichaam", dat hem in den weg staat, te spreken van „instellingen en ondernemingen"; het woord „partikulieren" wil hij dan vervangen door: „besturen of ambtenaren van privaatrechtelijke instellingen en onderne mingen, ambtshalve handelend". Volgens deze amendementen zal men dus een kruidenierswinkel voortaan omschrijven als eene privaatrechtelijke instelling of onderneming; de kruidenier wordt verheven tot bestuur van deze instelling; de knechts, die de waren rondbrengen, worden hare ambtenaren, die steeds ambtshalve handelen. „La parole est donnée a l'homme pour cacher sa pensée", zei Talleyrand! Is dit een lapsus van onzen geachten collega? Allerminst; het is integendeel een wel overwogen voorstel van bijzondere handigheid. Want wanneer de kruidenierswinkel een bestuur en ambtenaren krijgt, die steeds ambtshalve handelen, dan valt die winkel ook onder de definitie van 1, die juist een bestuur en ambtenaren eischtonze oude definitie van een archief wordt dus gered. Tegelijk zijn de woorden zóó gekozen, dat de familie-archieven, die Mr. Fruin wil uitsluiten, juist buiten de omschrijving *^*r? i é^^'5Xs~«X»^^^'ï£^^'^^^^'5XSN^^^'5^'3X?'ïSsv5^'5£svêt?'SS^siï. Goedgeketird bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voor het buitenland 5.25. De jaargang loopt van Sept.—Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K. HEERINGA te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 1