1 40 Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben, met ingang van 1 September, de adjunct-archivaris Mej. Dr. H. C. H. Moquette bevor derd tot hoofdcommies. 1 September is in het Museum van Oudheden te Groningen een borstbeeld onthuld van Jhr. mr. J. A. Feith, in leven rijksarchivaris aldaar. Woubrugge Door B. en W. van de gemeente Woubrugge en Hoogmade is aan een ingezetene opgedragen het oud-archief dezer gemeente te reorganiseeren en dit archief onder te brengen in een afzon derlijk gebouw. Het raadhuis, waarin alles tot dusver was gehuisvest en dat daarvoor feitelijk sedert jaren geen plaats meer had, wordt hierdoor van veel ontlast. Bij het opruimen ontdekte men aardige wapens uit lang vervlogen tijden, onder meer ook de wapens van de „hoofdmannen der wacht". Deze zijn zorgvuldig bijeengebracht en daarvan is een soort tropee gemaakt, welke nu prijkt in een der lokalen van het raadhuis. De hal van het raadhuis zal versierd worden met een zeer groote kaart van het jaar 1746 van het hoogheemraadschap Rijnland. Deze kaart zal worden omgeven door meer kaarten uit de vorige eeuwen van omliggende polders. (A/. Rott. C., 8 September 1917.) Het ontwerp-archiefwet is bij de Tweede Kamer ingediend. 1917/1918. No. 2. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kou. besl. van 29 Sept. 1891. Paragraaph 3 der Handleiding. De heer Muller tracht in het laatste nummer van het Archieven blad (blz. 12 vlg.) aan te toonen, dat de beteekenis, die de laatstge houden vergadering der Vereeniging van Archivarissen aan de 1 en 3 der Handleiding heeft gehecht, niet in overeenstemming is met de bewoordingen, waarin die paragraphen zijn vervat, en hij geeft verschil lende middelen aan de hand om den tekst der Handleiding met die beteekenis meer in overeenstemming te brengen. Naar het mij voorkomt, zijn het twee woorden in 3, die den heer Muller aanstoot geven, dezelfde, die hem tot eene m.i. onjuiste opvatting van de bedoeling der Handleiding hebben gebracht. Het eerste woord is „lichaam". Dat woord wekt onwillekeurig de gedachte op aan de vereeniging van meer personen met een bepaald doel. Dat het in de Handleiding niet in die beperkte beteekenis genomen is, is echter dui delijk, aangezien er, ook, zoo ik meen, naar mr. Muller's eigene opvatting, stichtingen onder begrepen worden, hoewel dat geene vereenigingen van personen zijn'). De Handleiding, van „lichamen" sprekende, heeft daarbij gedacht aan instellingen en ondernemingen, die een zelfstandig bestaan voeren. Daaronder vallen ook handelszaken, onverschillig of zij één of meer eigenaren hebben. Het is waar, dat uit een juridisch oogpunt Dat het bestuur van eene stichting uit meer personen kan bestaan, is natuur lijk geheel iets anders. De abonnementsprijs van liet Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang ƒ4.50; voor het buitenland 5.25. De jaargang loopt van Sept.—Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K HEERINGA te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1917 | | pagina 1