154 aan te stellen kerkelijken archivaris, wiens instructie door de Synodale Commissie wordt vastgesteld. Art. 4 De kerkelijke archieven worden zoo bewaard, dat hunne ongeschonden instandhouding zooveel mogelijk verzekerd is. Art. 5 2). Zij worden, waar zulks mogelijk is, gescheiden in oud- en nieuw- archief; het oud-archief bevat alle stukken van den tijd vóór 1816 ongeveer. Art. 6 3). Het oud-archief der kerkeraden en diaconiën, wat de laatste betreft met inachtneming van art. 17 van het Reglement voor de diaconiën, wordt in iedere classis samengebracht in een oud-classicaal archief, dat bewaard wordt in de classicale hoofdplaats onder het beheer van het Classicaal Bestuur. Het nieuw-archief blijft onder het beheer van kerkeraden en diakenen. Art. 7 4). Wanneer ten gevolge van onvoldoende bewaring archiefstukken, die niet zouden kunnen worden vervangen, dreigen verloren te gaan, en het bestuur, wien zulks aangaat, na herhaalde aanmaning van bevoegde zijde geene afdoende maatregelen neemt om dit te voorkomen, is de Algemeene Synodale Commissie bevoegd dergelijke stukken, onverminderd het recht van de eigenaars op hun eigendom en het gebruik daarvan, in bewaring te stellen in het archief van een der hoogere besturen, aan te wijzen door de Algemeene Synodale Commissie. Provinciale Kerkbesturen en Classicale Besturen kunnen met goedkeu ring der Algemeene Synode hun oud-archief tijdelijk in bewaring stellen in het archief van de Algemeene Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk. Art. 8 5). Van alle kerkelijke archieven worden door hunne beheerders volledige inventarissen opgemaakt en bijgehouden. Van de inventarissen der kerkeraads- (en diaconie-)archieven wordt een afschrift gezonden aan de Classicale Besturen, van die der Classicale Vgl. Art. 1 Conc.-Regl. 1903, zie Ned. Archievenblad 1904—1905 blz. 128. 2) Dit artikel is hier voor het eerst opgenomen. 8) Als voren. 4) Vgl. Art. 5 Conc.-Regl. 1903, zie Ned. Archievenblad 1904—1905, blz. 129. 155 Besturen aan de Provinciale Kerkbesturen, (van die der Provinciale Kerk besturen aan de Algemeene Synodale Commissie) en van die van alle kerkelijke archieven aan de Algemeene Synodale Commissie. Art. 9 Uit de afschriften der inventarissen, in het vorige artikel genoemd, wordt door de Algemeene Synodale Commissie een inventaris opgemaakt van de stukken, in de verschillende kerkelijke archieven aanwezig, die geacht moeten worden van algemeen kerkelijk belang te zijn. Art. 10 2). Geene kerkelijke archieven of gedeelten van kerkelijke archieven worden in bruikleen afgestaan (aan niet-kerkelijke archieven of bibliotheken). Waar zulks reeds plaats gevonden had vóór de invoering van dit reglement, worden de in bruikleen afgestane kerkelijke archieven of ge deelten daarvan terstond teruggevorderd of althans na het verstrijken van den termijn, waarvoor zij in bruikleen zijn gegeven. Dispensatie van deze maatregelen kan alleen tijdelijk gegeven worden door de Algemeene Synodale Commissie. Alle in bruikleengeving moet door een schriftelijke akte, goedgekeurd door de Algemeene Synodale Commissie, geconstateerd worden. Art. 11 3). De bestuurders, onder wier beheer de archieven staan, bepalen, aan welke personen en onder welke voorwaarden zij toegang tot hunne archieven zullen verleenen en het gebruik zullen toestaan, behoudens het bepaalde in art. 12. Toegang tot de kerkelijke archieven en het gebruik der archiefstukken mag niet worden geweigerd aan hen, die krachtens de bepalingen van dit reglement toezicht uitoefenen op de archieven, noch aan hen, aan wie door de Algemeene Synodale Commissie toegang tot en gebruik van een bepaald archief is verleend. Zij, aan wie de toegang tot en het gebruik van eenig kerkelijk archief is toegestaan, verbinden zich schriftelijk, daaruit niets openbaar te maken zonder verlof van het bestuur, welks archief het is. Art. 12 4). Archiefstukken, die alleen in schrift bestaan, mogen niet anders ge- Vgl. Art. 1 Conc-Regl. 1903, zie Ned. Archievenblad 19041905, blz. 130. 6) 6 II II II II II II 129. a a 8 a a a a n a a a f 30. 3) a a 9 131- 41 1 n 132 11 IU 11 11 11 11 11 11 11

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 6