180 van den heer H. J. Calkoen uit Edam. Aanwezig waren 12 leden en de vertegenwoordiger der Synode, de heer Dr. Q. J. Weyland, te Veere. O.m. werd behandeld het vervolg van het gesprokene in de vorige ver gadering, t.w.de „verzekering tegen brand, van kerkelijke gebouwen en goederen". Besloten werd de Commissie diligent te verklaren en de zaak ter verdere behandeling en onderzoek aan de orde te stellen in de najaars zitting. De archieven van Rijssel. Ten vervolge van de in Januari in de Tweede Kamer gehouden bespreking zie blz. 141 142 hiervoor heeft de heer De Beaufort de mededeeling ontvangen, dat op verzoek van onze Regeering een onderzoek was ingesteld, dat het gebouw te Rijssel, waar de archieven geborgen zijn, geheel brandvrij was, dat de stukken voor ons van het meeste belang, dadelijk wanneer gevaar dreigde door beschieting, zouden kunnen worden overgebracht naar een naastbij zich onder het gebouw bevindenden kelder, die geheel en al bomvrij was, dat voorts een verplaatsing nog veel gevaarlijker zoude zijn dan het een voudig laten der verzameling waar zij is. Het Genealogisch-Heraldiek Genootschap de Nederlandsche Leeuw heeft in de onlangs plaats gehad hebbende jaarlijksche algemeene verga dering, op initiatief van den voorzitter, Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, besloten tot de oprichting van een documentatiebureau, waarvan de werkzaamheden niet alleen van groot nut beloven te zijn voor de geslacht- en wapenkunde, maar ook voor den geschiedkundige en den kunsthistoricus van belang zullen blijken te zijn. De werkzaamheden van dit bureau zullen in hoofdzaak de volgende punten omvatten 1°. Inventarisatie der heerlijkheids- en familiearchieven; 2°. Registratie van portretten 3°. Samenstelling van een repertorium op de gedrukte bescheiden op het gebied der geslacht- en wapenkunde 4°. Inventarisatie van manuscripten 5°. Registratie van wapens 6°. Het aanleggen van een advertentie-collectie van familieberichten. (N. Rott. C., 5 Mei 1917.) Gooiland. In de op 7 Mei 1917 gehouden vergadering van de Vereeniging van Stad en Lande van Gooiland werd mededeeling gedaan, dat in het archief der Vereeniging een boek berust, geschreven door mon niken en dagteekenend uit het eind der 14de en het begin der 15de eeuw. Dit boek, 200 pagina's dik, zal worden overgeschreven door een archivaris, opdat het voor ieder leesbaar worde. (Alg. Hand., 8 Mei 1917.) 181 Gemeente-archief van Kampen. Te Kampen wordt met ingang van 1 September 1917 gevraagd: 1°. een gemeente-archivaris, op een salaris van 1400; 2°. een leeraar in de staatsinstellingen en de staathuishoudkunde. Beide betrekkingen kunnen ook gecombineerd worden. (N. Rott. C., 23 Mei 1917.) Op 5 Juni hebben de Rijksarchivarissen en de archivarissen aan het Algemeen rijksarchief hunne jaarlijksche vergadering gehouden. De vraag, welke het eerst aan de orde gesteld was, of het wensche- lijk is den Minister te verzoeken de noodige maatregelen te nemen of uit te lokken voor de overbrenging der notarieele archieven van 1811 tot 1842 naar de Rijksarchiefdepóts en de er voor in aanmerking komende gemeen telijke archiefdepóts, werd met 13 tegen 2 stemmen bevestigend beantwoord. Hetzelfde geschiedde over de tweede vraag, of het wenschelijk is den Minister te verzoeken de noodige maatregelen te nemen of uil te lokken voor de overbrenging der rechterlijke archieven van 1811 tot 1838 naar de Rijksarchiefdepöts en de er voor in aanmerking komende gemeentelijke archiefdepóts. Eenstemmig oordeelde de vergadering, dat het wenschelijk is den Minister te verzoeken, de noodige maatregelen te nemen of uit te lokken voor de overbrenging der oude doop-, trouw- en begraafboeken van voor de invoering van den burgerlijken stand naar de Rijksarchiefdepóts en de er voor in aanmerking komende gemeentelijke archiefdepóts. De vierde vraag, in hoeverre zoogenaamde familiearchieven naar archiefdepóts, hetzij rijks-, gemeentelijke of particuliere, dan wel naar bibliotheken behooren te worden overgebracht, werd niet bepaald beant woord; maar de vergadering vereenigde zich met het denkbeeld, dat het over deze vraag uitgebrachte praeadvies van den Algemeenen rijksarchivaris, met eenige aanvulling, als leiddraad zou kunnen dienen, wanneer over de opneming van dergelijke archieven zou moeten worden beslist. De jaarvergadering der Vereeniging van archivarissen in Nederland zal gehouden worden te Utrecht op Zaterdag 30 Juni 1917.

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 19