174 in Juli 1570 door den Hertog van Alva doorgezet, bij artikel 5 van de Pacificatie van Gent weder werd geschorst, kan de aanleiding zijn geweest, dat Raad en Meente eerst den 12en januari 1576 besloten daartoe over te gaan. En de secretaris Ter Steohe zal dus meer lust hebben gevoeld daaraan mede te werken dan het werk van zijn voorganger af te maken. Op verzoek van Raad en Meente concipieerde hij een nieuw Keurboek en een nieuw Stadboek. Het eerste werd 11 Januari 1579, het tweede 26 Januari 1609, nadat het door deskundige juristen was herzien en ge formuleerd, door zijne committenten bekrachtigd. Het geheimschrift, waarin de woorden „per me Henricum Circulanurti alias de Lorewart Secreta" gesteld zijn vertoont groote overeenkomst met het zoogenaamde magonnieke quadraatschrift, dat mij alleen uit de vermoe delijk onechte 3) Keulsche oorkonde van 1535 bekend was. Beide letterschriften verschillen evenwel in zooverre, dat de Keulsche oorkonde de k weglaat en voor s en f twee verschillende teekens gebruikt, terwijl het Stadboek de k medetelt en a en v door hetzelfde teeken aangeeft 3). In het Woordenboek voor vrijmetselaren van A. S. Carpentier Altino (blz. 47) lees ik echter, dat het geheimschrift der Keulsche oorkonde zich juist in die twee opzichten van het gewone quadraatschrift onderscheidt, waarmede dus dat op het titelblad van het Stadboek overeenkomt. De schrijver voegt er bij, dat dit quadraatschrift in 1535 reeds zeer bekend was. Ik moet bekennen het nooit elders te hebben gezien, en het in het Vr. W. blz. 59 aangehaalde geheimschrift op een grafzerk te Regens burg van 1583 komt er niet mede overeen. Daarom scheen het niet on dienstig, de aandacht nog eens op dit geval van geheimschrift van omstreeks 1550 te vestigen. P. BERENDS. Boekbespreking. Archief der gemeente Rotterdam. Catalogus van de portretver zameling door Dr. H C. H. Moquette. Met genoegen begroeten wij dezen eersten catalogus van eenigen omvang betreffende het Rotterdamsche archief, waarvan, behalve de be scheiden inventarissen van de Weeskamer (door Dr. Moquette) en van de Enkele malen heeft de schrijver zich vergistin plaats van „Circulanuni" staat er eigenlijk „Cihculkum"; diergelijke vergissingen komen ook vaak in de Keulsche oorkonde voor. -) Zie Delprat, in de Bijdragen voor Vaderl. Gesch. en Oudheidk. Nieuwe reeks, deel III. 8) De letter v komt in het geheimschrift van het Stadboek niet voor, maar de w wordt er door eene dubbele v aangeduid. 175 geannexeerde dorpen (door Mr. R. Bijlsma), in de laatste jaren nagenoeg niets in druk verscheen. Het thans verschenen vrij lijvige deel (met de registers 386 bladzijden) bewijst, dat intusschen niet stilgezeten is door den vrij uitgebreiden stoet van beambten, en doet ons verlangend uitzien naar verdere publicaties van de belangrijke Rotterdamsche archieven en verzamelingen. De hier beschreven prentcollectie vond haar begin in den atlas, die met de geschreven kronieken van J. E. W. Thompson 1857) werd aangekocht, en schijnt in de eerste jaren niet met alle zorg te zijn beheerd althans een deel der toen verkregen portretten is thans niet terug te vinden. Tegenover deze kleine verliezen staan echter in latere jaren zeer belang rijke aanwinsten, waaronder speciaal te vermelden valt de in 1892 ver kregen collectie Anderson MiltNer, met 1300 portretten. De Rotter damsche verzameling heeft thans 2979 nummers, waarbij verschillende reproducties dikwijls onder één nummer zijn bijeengevoegd. Bij elk portret is eene korte beschrijving gegeven en eene verwijzing naar Muller en Van Someren, en bij elk persoon zijn de data van geboorte en overlijden vermeld met de belangrijkste functies, in het bijzonder in zooverre die met Rotterdam in verband staan. Het geheel is met zorg bewerkt en gaarne betuigen wij onzen dank aan de kundige bewerkster van dit eerste deel van den catalogus der Rotterdamsche prentverzameling, hetwelk spoedig gevolgd moge worden door die van de topographische en een historische afdeeling. Hoe goed toch het Roterodamum Illustratum van J. H. Scheffer voor zijnen tijd moge geweest zijn, thans kan deze verouderde en niet bijgehouden catalogus moeilijk meer geacht worden aan de behoefte te voldoen. Zelfs schijnt eene nieuwe bewerking der topographie nog van meer gewicht dan de thans geboden portrettenbeschrijving. Na de welgemeende hulde aan de bewerkster voor de bewerking als geheel, kom ik thans tot de bespreking van enkele punten van onderge schikt belang, die aan de waarde van de bewerking weinig afdoen, doch hier in een vakblad niet onbesproken mogen blijven. Vooreerst de druk. De uitvoering hiervan is goed, doch de namen der afgebeelde personen hadden iets meer sprekend kunnen gedrukt worden, waardoor het gemakkelijk naslaan bevorderd ware. De indeeling is alphabetisch, de eenig logische en thans vrijwel algemeen gevolgde methode. Hierbij treft het ons echter, dat de gehuwde vrouwen op haar mans naam zijn ingedeeld, zelfs bij de portretten van vóór haar huwelijk. Dit terugvallen tot de tijden van slavernij verwondert ons te meer, waar de catalogus door vrouwelijke zorgen is bijeengebracht. Verliest ook volgens haar de vrouw door haar huwelijk haar eigen bestaan, om tot een aanhangsel van den heer gemaal af te dalen Het onlogische

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 16