122 2e. de relever ou faire relever par vos confrères de Hollande dont je connais l'extrême obligeance (il va dans dire que pour Ie moment une analyse de quelques mots suffit) tous les documents pouvant éclairer le passé historique de ma pauvre ville martyre". Op dit verzoek heb ik den heer De Sagher geantwoord, dat ik, voor zoover mij mogelijk was, hem geheel ter wille zou zijndat hij zich naar mijne meening geen illusies moest maken over den rijkdom van de hier te lande aanwezige documenten, van belang voor de geschiedenis van Ieperen; dat ik echter het tweede deel zijner opdracht gaarne aan de archivarissen en historici in Nederland zou overbrengen. Dit laatste doe ik nu langs dezen weg en ik verklaar mij tevens gaarne bereid eventueele inlichtingen aan den heer De Sagher toe te zendennatuurlijk kan men ook zelf aan hem schrijven (Cayeux s./mer, 8 Rue du Commerce). Ik mag hieraan nog toevoegen, dat onze Algemeene Rijksarchivaris, prof. mr. R. Fruin, reeds aan een der ambtenaren van het Haagsche depot heeft willen opdragen, een onderzoek in te stellen naar hier aanwezige bescheiden, die voor de geschiedenis van Ieperen van belang zouden kunnen zijn. N. JAPIKSE. Kleinere b ij drag e. Gunstig getuigenis. Een vriend in het buitenland schreef mij dezer dagen het volgende: „Onze dokter, een Nederlander, vertelde mij onlangs, dat hij een tijdlang eigenlijk liever archivaris had willen worden; „maar die kerels", zei hij, „leven allemaal zoo ontzettend lang, dat een jongmensch nooit een kans krijgt". Nu, hij is een voortreffelijke dokter geworden!" Zulk een getuigenis geeft den burger (die wel eens anders hoort) frisschen moed. S. M. Bibliographie der werken van Nederlandsche archivarissen over 1916 2), door Prof. dr. H. Brugmans. J. Acquoy. Een geschil over een gestoelte in de kerk van Diepenveen. Verslagen en Mededeelingen der Vereeniging tot beoefening van Overijsselsch regt en geschiedenis, XXXil, 1 vlg. 1) De heer De Sagher maakt zich, zooals men zal opmerken, een niet geheel juiste voorstelling van mijne ambtsbetrekking. -) In deze bibliographie zijn niet opgenomen: IQ. De verslagen, door ver schillende archivarissen krachtens hun instructie uitgebracht, met de daarbij behoo- 123 J. H. Been. Krijgsgevangenen tijdens de Republiek. Vragen van den dag, XXXI, 1 vlg. M. van der Staal. Op leven en dood. Geschiedenis van den grooten oorlog. Met een beschrijving der voorgeschiedenis van Joh. H. Been. Rotterdam, Drukkerij Libertas. Afl. 44 59. Gr. 8°. W. J. J. C. Bijleveld. Torenveld. Verbetering. Met illustratie. Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en Rijnland, 1916, 139 vlg. Het huis de Musschenberg onder Valburg. Gelre. Bijdragen en Mededeelingen, XIX, 177 vlg. De adel van het geslacht Pompe. Maandblad van het genealogisch- heraldisch genootschap „De Nederlandsche Leeuw", XXXIV, 56 vlg. Aanteekeningen uit de oude registers ter secretarie der gemeente Bloemendaal. T. a. p. XXXIV, 88 vlg. Sprokkels uit de oude registers van Oegstgeest en Poelgeest. T. a. p. XXXIV, 170 vlg. Aanteekeningen uit de notarieele archieven van Leiden. T.a. p. XXXIV, 213 vlg. R. Bijlsma. Rotterdam's koopvaardij op Frankrijk in de eerste helft der zeventiende eeuw. Rotterdamsch Jaarboekje, 1916, 25 vlg. Engelsche tabakspijpmakers in oud-Rotterdam. T. a. p. 44 vlg. Een oud-Rotterdamsch gebruik (naamsoverneming in verband met vernoeming). T. a. p. 88 vlg. De herkomst van het Rotterdamsch geslacht Van der Hoeven. De Wapenheraut, XX, 274 vlg. Van TeylingenVigilantius. T. a. p. XX, 317 vlg. Een oud-Rotterdamsche familiegroep met Oost-Indische-Compagnie- connecties. T. a. p. XX, 359 vlg. Bevolking en bedrijf in eene oud-Hollandsche stad. Onze Eeuw, XVI, 3, 57 vlg. De Zuid-Nederlandsche immigranten en de textiel-industrie in oud- Rotterdam. Vragen van den Dag, XXXI, 858 vlg. rende bijlagen. 2". Studiën van geringen omvang, boekbeoordeelingen enz., ook de bijdragen in het Nieuw Nederlandsch Biographisch Woordenboek. 3'. De artikelen, opgenomen in het Nederlandsch Archievenblad, die gemakkelijk in de inhoudsopgave zijn na te zien. Ter voorkoming van abuizen blijft de samensteller met nadruk aan dringen op toezending van overdrukken ten behoeve van deze bibliographie.

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 6