112 Algemeene Synodale Commissie. Onder leiding van ds. H. A. Leenmans is 15 November 1916 in Den Haag de najaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie geopend. Tot deskundige voor de kerkelijke archieven werd aangewezen dr. O. A. Hulsebos, voor den tijd van 15 November 1916 tot 15 November 1917. Een krediet van 1500, ten laste van de Algemeene Kas, is voor dat tijdvak ten behoeve van dit werk geopend. De heeren Bakhuizen van den. Brink, Tammens en Van Lennep werden aangewezen om een nieuw concept reglement op de kerkelijke archieven in te dienen. De Synode van 1916 had het concept reglement, opgesteld door de heeren Eilerts de Haan, Van Veen en Hulsebos, vooral wegens de financieele bezwaren, verworpen. Brandstichtende loodgieters.. Onder dit opschrift heeft de heer W. F. Pot, el. ing., in het Nieuws van den Dag van 10 October 1916 het gebruik van een electrischen soldeerbout aanbevolen. Evenwel heeft hij zich een week later verplicht geacht, te waarschuwen tegen het levensgevaar, dat voor de loodgieters bij een onoordeelkundig gebruik en door een defect apparaat zou kunnen ontstaan. 1916/191¥. No. 3. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Nogmaals over de private archieven. De heer Fruin heeft in de laatste aflevering van dit tijdschrift een bijzonder verdienstelijk artikel geschreven, waarin hij mijn stukje over de private archieven bespreekt en weerspreekt. Natuurlijk antwoord ik daarop. Vooraf wil ik even zeggen, dat ik met den toon van dit schrijven, die gelukkig in ons tijdschrift ongewoon is, niet zeer ingenomen ben. De heer Fruin verklaart, dat „het wel te wenschen ware geweest, dat de heer Muller, alvorens te schrijven, zijn geheugen eens opgefrischt en de Handleiding eens nageslagen had". En deze paedagogische opmerking is nog niet duidelijk genoeg: later verklaart hij bovendien, dat „ieder, die niet al te oppervlakkig leest", wel zal begrepen hebben, wat ik niet begreep. Ik zie inderdaad niet, waartoe het dient, elkander zulke onaangenaamheden te zeggen in een debat, waarbij het ons beiden toch alleen om de zaak te doen is. En ik betreur het te meer, omdat het mij toegevoegde verwijt volkomen ongegrond is. Ik wil hier de zaak even bespreken, ter zelf verdediging, maar ook omdat dit ten slotte zal blijken wel ter zake te dienen. Ziehier het geval. De heer Fruin haalt in zijne stelling aan de 1 en 3 van de Handleiding. 1 constateert, dat een archief behoort uit te gaan „van een bestuur of een ambtenaar ex officio"3 voegt daaraan toe, dat „ook besturen of ambtenaren van privaatrechtelijke lichamen een archief kunnen vormen". En de toelichting tot deze laatste merkt op, na de Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voor het buitenland 5.25. De jaargang loopt van Sept.—Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K. HEERINGA te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 1