88 van den Kerkeraad der N. H. Gemeente te Kralingen waren eenige bescheiden, in hoofdzaak gedeponeerde stukken, uitgeschoten, die wellicht voor het gemeentearchief van belang konden zijn. Na onderzoek werden, met eenige andere stukken, o.a. het archief van de afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, waartoe ook Kralingen behoorde, loopende van 1816 tot 1872, overgenomen. Aangekocht werd nog een aantal handschriften betreffende den luit.-admiaaal Willem 't Hooft, 1752. Schiedam. Bij de inventarisatie van het rechterlijk archief bleek, dat enkele stukken indertijd door het Rijk ten onrechte waren overgenomen. Deze werden aan de gemeente gerestitueerd. De oude z.g. Burgerlijke-standsregisters van vóór 1811 werden van de gemeente-secretarie naar het archiefgebouw overgebracht. Utrecht. Regenten van het Krankzinnigengesticht richtten tot het Gemeentebestuur het verzoek, om hun oud-archief, waarvoor zij geen behoorlijke berging bezaten, in het gemeentelijk depót te mogen plaatsen. Op dit verzoek werd toestemmend beschikt. Overgenomen werd verder het archief van den van 1866—1890' te Utrecht gevestigden Koninklijken Nederlandschen Weerbaarheids- bond, dat na ordening en beschrijving echter naar het nieuw-archief der gemeente werd overgebracht, waar het bewaard zal worden. Vlissingen. Ten geschenke werd ontvangen een „Privilegie- boek der stad Vlissingen" in handschrift van het einde der 17de eeuw, bijgehouden tot het einde der 18de eeuw. Verliezen. 's-H e r t oge n b osch. Aan den Rijksarchivaris in Noord-Brabant werd een groot aantal rechterlijke bescheiden overgedragen. Ti el. Het geheele oud-archief werd aan den Rijksarchivaris in Gelderland ter bewaring overgedragen. Vlaardingen. Pogingen om het door den Algemeenen Rijks archivaris ter plaatsing in het Rijksdepöt opgevraagde deel van het in het gemeente-archief berustende archief van het College van de Groote Visscherij te behouden, mochten niet baten. De opzending van gemeld archief had daarop plaats. Ook in 1915 werd, om een van de voornaamste punten nog eens te releveeren, in meer dan één gemeente de bewaring der archieven belangrijk verbeterd. In Deventer en Maastricht kregen zij nieuwe huisvesting, in laatstgemelde gemeente zelfs een eigen gebouw, dat men leze het in juichtoon geschreven verslag van den archivaris een ware modelinrichting moet zijn. In Dordrecht 89 vordert de bouw van het nieuwe archiefgebouw in die mate, dat de gemeenteverzamelingen in 1916 daarheen kunnen worden overgebracht. Elders blijft de toestand echter bij het oude en afkeurenswaardige, met name te Vlaardingen. Merkwaardig is ten slotte, dat reeds in twee moderne archiefgebouwen gebrek aan bergruimte ontstaan is, te Leiden en te Rotterdam. H. P. COSTER. Boekbespreking. J. A. J. Vermaat Jr. Registratuur-stelsel. Delft. (1915.) A. Boooerman. Het zoogenaamde Decimale stelsel van archief ordening. (Weekblad v. d. Nederl. Bond v. gemeente-ambtenaren. 1916.) De heer Vermaat heeft met het schrijven van zijn boekje een goed werk verricht. Hij heeft daarin het door hem, als ambtenaar bij de Pensioenraden, in praktijk gebrachte systeem van ordening van het archief in alle bijzonderheden beschreven. Dit is nuttig en praktischwant het spreekt van zelf, dat de heer Vermaat, zelf geruimen tijd in de praktijk werkzaam, de regeling in bijzonderheden kent; bovendien heeft hij allerlei kleine praktische maatregelen, die het gebruik van het stelsel vergemakkelijken, uitgevonden of te pas gebracht. Ieder, die een uitgebreid administratief archief op deze wijze wil ordenen en beschrijven, kan zich hier dus uit nemend orienteeren. Ik neem gaarne de gelegenheid, die zich aanbiedt, te baat, om het boek en het daarin aangeprezen stelsel kortelijk te be spreken. Ik zal mij daarbij echter niet bezighouden met het vele, dat de heer Vermaat mededeelt over het meubilair van het archief, het materieel enz. enz.ook over de details van het maken van klappers, het nummeren en dergelijke questies, die de toepassing en uitvoering van het stelsel be treffen, zal ik niet handelen. Het is zeer nuttig voor de belanghebbenden, dat de heer V. dit alles eens nauwkeurig heeft uiteengezet; maar het is toch, zooals de heer Van Taack Trakranen, die een voorwoord voor het boekje geschreven heeft, opmerkt,, „in zekeren zin bijzaak"; hoofdzaak is de organisatie, de rangschikking van het archief en het daarbij gevolgde systeem. De heer Vermaat haalt de zaak hoog op. Hij verhaalt (en hij doet daaraan zeer wel; want ik denk, dat dit alles voor menigeen even nieuw is als voor mij), dat de tegenwoordig gebruikelijke behandeling van de nieuwe archieven is vastgesteld bij K. B. van 4 September 1823, op voor stel van eene bij K. B. van 1 Augustus 1818 benoemde Staatscommissie. Door dit K. B. werd vastgesteld, dat er bij de Ministeries zou zijn 1 algemeene agenda, 1 algemeen bureau van expeditie en 1 algemeen archief, waar ook de algemeene index vervaardigd zou worden. De rang- N

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 9