82 brengen van het archief en de bibliotheek uit het Rijksarchiefgebouw naar het nieuwe gebouw, gelegen aan de noordzijde van het Vrijthof. In ruim zes weken tijds was deze verplaatsing voltooid. Het nieuwe archief- en bibliotheekgebouw is wat ligging, inrichting en indeeling betreft, naar de getuigenis van den archivaris, „een modelinrichting in den waren zins des woords". Rotterdam. De archivaris merkt op, dat er in het depót niet veel ruimte meer beschikbaar is. Om de stukken, die in 1915 van eenige secretarie-afdeelingen werden overgebracht, te kunnen bergen, moesten op den beganen grond en op de eerste verdieping kasten worden bijgeplaatst. Schiedam. De localiteiten voor de berging van archief en bibliotheek bleven bij voortduring goed aan hun doel beantwoorden. Utrecht. De oorlogstoestand gaf aanleiding, verschillende maat regelen voor de redding der archiefstukken in geval van brand of oorlogsgevaar te herzien en nader te overwegen. VI aar dingen. De archivaris blijft klagen, dat het gebrek aan bergruimte steeds grooter wordt. IV. Beschrijving der Verzamelingen. Alkmaar. Van den drievoudigen alphabetischen index op de zeer omvangrijke afdeeling VI van den inventaris werden de onder afdelingen A1 en A2 voltooid. Het „Register van de Regenten ende Officianten van de Stadt Alckmaar" van 1595 tot 1650 werd bewerkt tot opmaking van een lijst van vrouwen uit bekende families, die eereambten vervuld hebben. Amsterdam. Het brengen op kaarten van de namen, voor komende in de transport- en andere schepenbrieven van de 14de eeuw tot 1700, in het vorige jaar aangevangen, werd nagenoeg voltooid. De ordening en beschrijving der boedelpapieren van de Wees kamer werd voortgezet. Van de collectie oude requesten aan Burgemeesters of aan Heeren van den Gerechte waarvan voor eenige jaren een 744-tal in regest waren gebracht en waarop later een naam- en zaakregister was gemaakt werden in 1915 weder 145 stuks in regest gebracht, terwijl het genoemde register werd vervangen door verscheiden speciale registers op bizondere onderwerpen als: Gilden, Handel, Buiten- en Binnenlandsch verkeer, Topographie en andere. Voorts werden talrijke archivalia beter, d.i. meer systematisch, ingedeeld en beschreven. Bij de eerste archiefregeling nl. waren door Dr. Scheltema de losse papieren archiefstukken, hetzij collectief hetzij afzonderlijk, en onder deze ook vele charters, in het tweede 83 deel van zijn Inventaris onder eene materieele of formeele benaming in lexicographische orde beschreven. Van deze stukken, welke in afzonderlijke laden, gemerkt A Z, waren geborgen, werden er reeds vele in den loop der jaren archivalisch ingedeeld. In 1915 werd een aanvang gemaakt met het werk, dat deze reorganisatie zal vol tooien. Voor de lexicographische kaartencollectie van de doopakten wer den de in het vorig jaar gecopieerde acten over de jaren 1736—1740 gecollationeerd; de acten van 1731 1735 werden gecopieerd. De kaartencollectie betreffende de behuwde en ingeboren poor ters werd tot het jaar 1654 vervolgd. Arnhem. De overbrenging van het archief der gemeente van 1814 1859 gaf aanleiding (nadat de lijsten van het nieuw overge brachte opgemaakt waren) om het geheele, reeds vroeger in het archiefgebouw aanwezige archief der gemeente geheel en nauwkeurig door de hand te laten gaan. Brie lie. In 1915 werd hard gewerkt om met het maken van uittreksels uit de protocollen der voormalige Brielsche notarissen (welke in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage berusten) gereed te komen. Op een paar na is dit gelukt. Dordrecht. De beschrijving van het zeer uitgebreide archief van 1572—1795 werd voortgezet. Indices werden gemaakt op het huwelijksregister van 1680—1688 en op het register van het begraven in klassen van 1700—1805. (Het laatste bevat circa 20.000 namen.) Uit de kerkrekeningen van 16231628 werd een lijst van overledenen opgesteld. Het op kaarten brengen der namen uit de doopboeken werd voortgezet tot 1615, maar moest wegens gebrek aan materieel voorloopig gestaakt worden. Gouda. Beschreven werd het archief van den krijgsraad (vroegere Schutterij). 's-Gravenhage. Met de ordening der kleine archieven werd geregeld voortgegaande gildenarchieven zijn geheel gereed gekomen. Daarna werd de regeling van het archief der Sint-Sebastiaans-schutterij ter hand genomen, welke echter door die van het veel omvangrijker archief der Sint Joris-schutterij in 1915 verworven werd onder broken. Deze laatste regeling werd voltooid. (De inventaris is als bijlage van het archiefverslag gedrukt.) De ordening van het Societeitsarchief bleef vrijwel rusten. De bewerking van het archief na 1813 werd voortgezet. De regeling der boedelpapieren, behoorende tot het archief der

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 6