80 Utrecht. De Gemeenteraad besloot op 3 November 1915 den archivaris uit te noodigen om ook gedurende het jaar 1916 in dienst der gemeente te blijven. Ook tot den adjunct-commies De Leur werd een dergelijk verzoek gericht. Deze ambtenaar herdacht op 15 December 1915 het feit, dat hij toen sedert 25 jaren de gemeente als archief-ambtenaar gediend had. De klerken Brinkhuis en Van Klaveren ontvingen bij besluit van B. en W. van 28 December 1915 tractementsverhoogingen, respec tievelijk van 75 en 100. II. Toestand der Verzamelingen. Arnhem. Begonnen werd met de hoognoodige materieele verzorging van het onlangs gedeeltelijk overgenomen archief van 1814—1859. Dordrecht. Door den concierge-boekbinder werden geregeld de noodige reparatiën verricht aan boeken en registers. Aan de reparatiën van het rechterlijk archief, waarvoor het Rijk een crediet toegestaan heeft, werd door den concierge in vrijen tijd gearbeid. Goes. De archieven bevonden zich in goeden staat. Haarlem. Het archief verkeerde in goeden staat. Leeuwarden. De archieven bevonden zich in goeden toestand. Leiden. De toestand der verzamelingen was in alle opzichten bevredigend. Evenals in de vorige jaren werd een gedeelte van het oud- notarieel archief gebonden en verhard, waarvoor van Rijkswege een crediet van 200 werd beschikbaar gesteld. Rotterdam. De archiefverzamelingen bevonden zich over het algemeen in goeden toestand. De door het Rijk beschikbaar gestelde som van 800, te ver deden over 3 jaren, voor het herstellen der oude notarieele archieven, is thans geheel verwerkt. Vlaardingen. De archiefverzamelingen bevonden zich in goeden toestand, al bleef het gevaar bestaan, dat tengevolge van de te geringe bergruimte de verzorging niet zóó goed kon geschieden als behoorde. III. Bewarinq der Verzamelingen. Amsterdam. In het archiefgebouw werd een electro-ventilator aangebracht, waardoor de luchtcirculatie en stofverwijdering in de stookplaats en in de aldaar uitkomende gang belangrijk werden ver beterd. 81 Delft. Door B. en W. werd een voorstel ingediend om de Ethnografische verzameling van de hand te doen en het archief be nevens een deel van de bibliotheek over te brengen naar de aldus en door de teruggave van enkele nog bij de militairen in gebruik zijnde lokalen vrijgekomen gedeelten van het Prinsenhof. De discussie over dit voorstel had echter tot resultaat, dat het door B. en W. werd teruggenomen. Deventer. Een groot gedeelte van het jaar werd in beslag genomen door de overbrenging der archieven naar de daarvoor bestemde lokalen in het nieuwe secretariegebouw. De verbetering die het geheel hierdoor ondergaan heeft, mag groot genoemd worden de archivalia konden ruimer worden geplaatst dan tot dusver het geval was; de rijke verzameling charters, tot nog toe in een kast opgepropt, kon thans in doozen geborgen worden, geplaatst in daar voor bestemde kasten; een afzonderlijke werkkamer voor het publiek, die tot heden ontbrak, kon worden ingericht; en ten slotte was het brandgevaar door den aanleg van centrale verwarming en de nage noeg vrije ligging van het gebouw zelf veel verminderd. Dordrecht. De bouw van het nieuwe archiefgebouw vorderde zoover, dat in den loop van het jaar 1916 de overbrenging van de verzamelingen daarheen zal kunnen plaats hebben. Gouda. Het gebouw bevond zich in goeden staat. 's-Gravenhage. Door het geheele gebouw werd een electrische verlichting aangebracht. Tegelijkertijd werden in drie depótvertrekken electrische kachels geplaatst, welke groote warmte verspreiden en geen gevaar opleveren. Het Nederlandsch Economisch-Historisch Archief maakte ook dit jaar gebruik van de in het archiefgebouw daarvoor beschikbaar ge stelde ruimte. Haarlem. De vertrekken boven het Pand en het Prinsenhof, waarin het archief bewaard wordt, begonnen de gebreken des ouder- doms te vertoonen, terwijl ook het gebrek aan ruimte zich dagelijks meer deed gevoelen. 's-Hertogenbosch. Het lokaal, waarin de verzamelingen bewaard worden, voldeed zeer goed. Op 14 Juni 1915 namen B. en W. het besluit om bij oorlogs gevaar de kelders onder het stadhuis ter beschikking van den archivaris te stellen om daarin het oud-archief der gemeente te bergen. Leeuwarden. In den loop van het jaar werd het nieuwe brandvrije archiefdepöt in gebruik genomen. Leiden. Beschikbaarstelling van meerdere ruimte blijft gewenscht. Maastricht. In de maand Juli werd begonnen met het over-

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 5