32 heeft daar niets te zeggen, en het gemeentebestuur, niet minder overladen met werk dan de secretaris en met nog meer geringschatting voor zulk peuterwerk, bemoeit zich daarmede allerminst en laat de zaken over aan iederen afdeelingschef. Bij toepassing van het nieuwe stelsel zullen de gevolgen voor de orde op de secretarieën zeker noodlottig zijn; ik geloof, dat zij het hier en daar reeds nu zijn. Denkt U nu echter eens in, wat er gebeuren zal, wanneer over eenige jaren de archiefkasten op de verschillende bureaux vol worden en de evacuatie der grootendeels losse bundels papieren naar de onbeheerd openstaande archiefkamers of naar de zolders noodzakelijk wordt. Ik denk niet, dat het vooruitzicht de haren der betrokken personen te berge zal doen rijzen; maar ieder, die ik zeg niet hart heeft voor archieven, want dat doet er hier niet toe, maar die uit ervaring weet, hoe noodig, hoe onmisbaar het dikwijls is, om een onderzoek in te stellen in verscheidene jaren oude papieren, zal toch bij eenig nadenken beseffen, dat deze zaak ernstig is. Men begrijpe het welde geheele hervorming der registratuur zal ingevoerd worden, omdat men de archieven van voor eenige jaren, die thans zeer soliede en ordelijk, maar zeer onpraktisch georganiseerd zijn, gemakkelijk wil kunnen gebruiken. Daarvoor moet het dossier-stelsel dienen, en kan het ook dienen. Maar ik beweer, en ik vrees geene tegen spraak van eenen deskundige, dat de gang van zaken op den duur veel erger en veel minder gemakkelijk zal worden, wanneer niet een ervaren en zorgvuldig hoofd (vooral in den beginne) de uitvoering van het stelsel overziet, en er de hand aan houdt, dat het stelsel ook voortdurend consequent wordt uitgevoerd. Men bedenke het wel: alles, absoluut alles in dit systeem berust op het goed en logisch, uniform samenstellen der dossiers, die niet meer, zooals vroeger, als ingekomen stukken bij een college eenvoudig chronolo gisch achter zijne notulen gebonden worden, maar die telkens samenge bracht moeten worden, naarmate zij betrekking hebben op éénzelfde zaak of op éénzelfde serie gelijksoortige zaken. En ook wanneer dit resultaat eenmaal verkregen is, dan hangt toch alles er van af, dat voortdurend worde toegezien, dat de orde in al deze duizenden losse papieren gehand haafd blijft en dat die losse papieren niet afdwalen. Men bedenke verder, dat de éénige weg om in deze duizenden dos siers den weg te vinden, is gelegen in den kaartenklapper, en dat wanneer een dossier niet op de juiste kaart genoteerd wordt, of de kaart van hare plaats geraakt, het dossier onherroepelijk verloren is, althans niet dan na uren zoeken is terug te vinden. Men weet, hoe er gewoonlijk gedacht wordt over het maken van de onmisbare indicesniet zelden komt het voor, dat dezelfde index door verschillende personen, die toevallig wat tijd 33 over hebben, wordt aangelegd of bijgehouden. Bij eenig nadenken zal ieder er zich rekenschap van geven, dat zulk eene methode zeer gevaarlijk is en den index niet bruikbaar kan houden. Welnu, men geloove vrij, dat dit gevaar bij het nieuwe systeem, hoe voortreffelijk het ook op zich zelf is, eenige malen verdubbeld zal worden. De redactie van De Gemeente-stem, die gezag heeft, zal wellicht met haren inzender zeggen, dat het scheppen van dit nieuwe ambt, al is het ook zeer noodig, onmogelijk is, omdat de titularis „hoogstens eenige uren arbeid per dag" zou hebben. Ik spreek dit categorisch tegende ambtenaar, op wien ik het oog heb, zal meer dan genoeg werk hebben, om hem den geheelen dag bezig te houden. In eene groote gemeente zal men voor dit werk, naar men mij van deskundige zijde mede deelde, zelfs een hoofdambtenaar met een jongen klerk behoeven, terwijl daarentegen alleen in kleine gemeenten de gemeente-secretaris zelf het werk zal kunnen verrichten. De ambtenaar dient te zijn een man met gezond oordeel en lange praktijk, grondig met de gemeente-administratie bekend. Men drage hem op de distributie en het stempelen der inkomende stukken naar de ver schillende bureaux, waar ze op den Indicateur gebracht worden. Hij moet het werk van de vorming der dossiers in de geheele gemeente-administratie overzien, en door voeling te houden met de bureau-chefs (en met de hoofd ambtenaren der gemeente-bedrijven) het verband en de uniformiteit tusschen de verschillende bureaux handhaven. Men moet het sluiten der dossiers gelasten. De ambtenaar behoort gedurende de bureau uren altijd op het archief te zijn, om te zorgen, dat niets zonder recu wordt uitgeleend. Het gemeentebestuur moge gelasten, dat op a 11 e afdeelingen der gemeente administratie de registratuur op dezelfde wijze ingericht worde. Men be hoort voor te schrijven, dat de bureaux jaarlijks op geregelde tijden alle stukken, die ouder zijn dan b.v. vijf of tien jaren, geregeld overdragen aan het nieuwe archief. De ambtenaar moet dan alle stukken, die hij overneemt, controleeren en definitief ordenenals hij fouten vindt, make hij daarop het bureau van herkomst opmerkzaam en sluite dan het dossier af. De stukken, die geene blijvende waarde hebben, moeten door den ambtenaar stelselmatig aan B. en W. ter opruiming voorgedragen worden Hij moet de klappers nazien en verdere eventueel noodige indices zelf vervaardigendit werk moet steeds consequent door dezelfde hand ge schieden, nooit door verschillende personen, die er toevallig tijd voor hebben; anders zal het telkens voorkomen, dat dezelfde zaken geboekt worden onder verschillende hoofdende samenstelling van een model-index zal Dit is zéér noodig; wanneer men niet geregeld oordeelkundig opruimt, geschiedt het later ongeregeld en onoordeelkundig, en er gaat dan veel verloren, dat bewaard had moeten worden.

Nederlandsch Archievenblad | 1916 | | pagina 22