146 leverd. Bij de memorie had kunnen worden verwezen naar een document in Colenbrander's Gedenkstukken, deel VIII, 2de stuk, blz. 67 69maar ook het omgekeerde had kunnen gebeurendat geen van beide geschied is, wordt licht verklaard door de ongeveer gelijktijdige bewerking der publicatiën. De laatste greep van Prof. Posthumus bracht twee rapporten van A. R. Falck over een poging in 1820/21 gedaan tot het aanknoopen van handelsbetrekkingen met de aan de Zwarte Zee gelegen havensdeze stukken behooren tot die van Mr. C. T. Elout afkomstig, welke in 1908 aan het Algemeen Rijksarchief zijn geschonken. Dr. H. E. van Gelder, mede-oprichter en bestuurslid der Vereeniging, deelde in dezen bundel twee negotiaties mede ten behoeve der Hollandsche porceleinindustriehet eerste stuk vond hij in de bibliotheek op het Haagsche Gemeente-archief, het tweede in het archief der Maatschappij van Nijver heid, dat gedeponeerd is in het Ned. Economisch-Historisch Archief. Ten slotte bevat dit jaarboek nog eenige brieven der firma Hope en Co., medegedeeld door Dr. J. G. van Dillen. Deze brieven werden bij de ver huizing van het Amsterdamsche Gemeente-archief aangetroffen in een dos sier, dat ook zeer interessante gegevens bevat betreffende duurtemaatregelen, welke te Amsterdam in den zomer van 1789 werden genomen. K. H. Berichten. Bij Kon. besluit van 12 Januari 1916 zijn benoemd, met ingang van 1 April, tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Drente A. Oltmans, thans amanuensis bij dat Rijksarchief, en tot adjunct-commies bij het Rijks archief in Limburg J. M. van de Venne, thans amanuensis bij dat Rijksarchief. Bij Kon. besluit van 12 Januari 1916 is benoemd, met ingang van 1 Mei, tot adjunct-commies bij het bureau der Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën, mej. C. J. Welcker, thans klerk bij dat bureau. Volgens de dagbladen heeft de heer C. J. Gonnet, te Haarlem, 26 Februari j.l. zijn 30-jarig rijksarchivarisschap van Noordholland herdacht. Namens ambtenaren en bezoekers sprak Dr. H. Ritter hem toe en bood hem een folio grijs linnen Watersnood-album aan, bevattende de bladen, die bijzonderheden omtrent deze ramp hebben vermeld, benevens 4 groote photo's van de doorbraak bij Monnikendam en ongeveer 40 kleinere photo's van door het water geteisterde streken. Op het titelblad van het album is eene keurige opdracht gegraveerd. De heer Gonnet betoonde zich met het geschenk bijzonder ingenomen. 147 Ter voorziening in de vacature, door het aan Jhr. H. H. Roëll op 1 December j.l. op zijn verzoek verleende eervol ontslag als archivaris der gemeente Haarlem, boden Burgemeester en Wethouders aan den Raad eene aanbeveling aan van twee personen H. E. Knappert, adjunct-archi varis der gemeente, en R. D. Baart de la Faille, adjunct-commies bij het Rijksarchief in Noordholland. In de vergadering van 1 Maart is de eerste benoemd met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdstip. In den nacht van 20 op 21 Maart 1916 overleed te 's-Gravenhage Jhr. Mr. Victor de Stuers, eerelid onzer Vereeniging. Op 24 Maart had een plechtige uitvaartdienst plaats in de Katholieke kerk aan de Parkstraat, welke door talrijke Nederlanders van beteekenis en ook door buitenlanders werd bijgewoond, o.a. door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den referendaris, die destijds den heer De Stuers aan het hoofd van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen opvolgde, den Algemeenen Rijks archivaris, den voorzitter en verscheidene leden en oud leden onzer Ver eeniging. Een gedeelte van de aanwezigen verzamelde zich na den dienst weder, met anderen, die ook van hunne belangstelling wilden doen blijken, in net Staatsspoorstation, vanwaar het lijk naar de laatste rustplaats te Maastricht zou worden vervoerd. In de wachtkamer werden hier woorden van afscheid gesproken o.a. door den Minister van Binnenlandsche Zaken, ook door Mr. Overvoorde, namens den Oudheidkundigen Bond, om te herdenken, wat de kunst, in het bijzonder de oudheidkunde en het archief wezen aan den overledene verschuldigd zijn. Op 25 Maart 1916 overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, de heer W. G. van Oven, commies aan het Algemeen Rijksarchief. De heer A. C. W. Nairac te Lochem, door wien in het jaar 1905 aan het Rijksarchief in Zeeland ten geschenke zijn gegeven verschillende stukken, deel uitmakende van het archief der ambachtsheerlijkheid Borssele, heeft thans een tweede verzameling archivalia, bestaande uit wapenboeken, geschriften, plaatsbeschrijvingen enz., mede op de heerlijkheid en de familie Borssele betrekking hebbende, aan het Rijksarchief voornoemd ten geschenke gegeven. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Staats- Courant.) O p m e r k e 1 ij k e advertenties. In het laatst van Januari werd in de N. Rott. Ct. een archivaris gevraagd „voor terstond, bij voorkeur ge pensioneerd militair en iemand die dergelijke betrekking bekleed heeft." In de vraag, welke de meest gewenschte opleiding is tot het archivaris-ambt, heeft onze Vereeniging, heeft zelfs een internationaal congres zich met

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 31