142 oo schrijft. Mijns inziens ten onrechte. In een regestenlijst mag deze tnauwkeurigheid geboden zijn, in den inventaris is zij misplaatst. Daar neme men zonder eenig bezwaar konsekwent de meest gebruikelijke spelling. Had in het zeer lezenswaardige hoofdstuk, dat de schrijver aan de rechtspraak van de Staten en Gecommitteerden van de Breede Geërfden wijdt, ook niet even aangestipt moeten worden, dat deze rechtspraak waar schijnlijk ook civiele niet contentieuse zaken omvatten kon? Als ik mij niet zeer bedrieg, zijn in het rechterlijk archief enkele voorbeelden te vin den van akten van verkoop voor dijkgraaf en gezworenen. Waarom is op blz. 230 in den titel van het hoofdstuk het woord laatstelijk bijgevoegd? Naar het mij voorkomt, is dit overbodig en niet in overeenstemming met den titel van het volgende hoofdstuk op blz. 238. Hiermede is vrijwel alles gezegd, wat ik tegen dezen inventaris heb in te brengen. Zooals men ziet, het is al heel weinig. En toch is het in schijn nog te veel en zou het niet meer dan behoorlijk zijn, om nu met dezelfde breede maat ook de verdiensten van dit voortreffelijke werk uit te meten. Maar ik vrees, dat ik het dan met den redacteur van ons tijdschrift aan den stok zou krijgen. Toch kan ik niet nalaten er nog even op te wijzen, hoe deze inventaris onder buitengewoon gunstige omstandigheden tot stand is gekomen, hoe een ervaren en degelijk archiefambtenaar meer dan tien jaar lang al zijn vrijen tijd, al zijn liefde aan dit werk gegeven heeft, hoe hij daarbij dagelijks overleg kon plegen met den man, die thans aan het hoofd van het Nederlandsch archiefwezen staat en hoe gelukkig het bestuur van den polder Walcheren te prijzen is, dat het van deze vrijwel eenige gelegenheid gebruik heeft kunnen maken. Verwachten zou men dan ook, dat het polderbestuur deze beproefde hulp bij de verzorging van zijn archief niet weer zou willen missen en dat het ook voortaan den heer De Waard als een trouwen wachter aan Sions poorten, „in de groenpoorte" zou willen houden. Heeft de onder vinding niet geleerd, dat archieven zonder deskundig toezicht spoedig weer in verwarring geraken? Kan een ongeschikt ambtenaar niet in korten tijd weer de orde verstoren, die zoo moeizaam tot stand gekomen is? Het polderbestuur neme een waarschuwend voorbeeld uit eigen boezem. Bleek niet in 1668, toen de griffier Cornelis de Cock van zijn ambt was ontzet, dat hij het archief in deplorabelen, verwarden toestand had achter gelaten en dat het heel wat moeite kostte om het weer in orde te krijgen Het bestuur moge dit nog eens ernstig overwegen en, nu het, als een lichtend voorbeeld voor andere polderbesturen, zoo onbekrompen voor de ordening en beschrijving van zijn archief heeft gezorgd, ook voortaan voor de orde in en voor het gebruik en de toegankelijkheid van dat archief de noodige maatregelen willen nemen T Resolutie van 12 Juli 1668. 143 Om te eindigen, nog dit. In het begin zijner inleiding maakt de heer De Waard gewag van mijne bemoeiing met het polderarchief. Ik stel er prijs op, hier te verklaren, dat, wat ik aan de ordening gedaan heb, naast De Waard's arbeid niet in aanmerking komt. En verder, waar de schrijver de veronderstelling oppert, dat, wanneer ik aan dit werk had kunnen blijven, de voltooiing zeker minder lang op zich zou hebben laten wachten, wil ik als mijn innige overtuiging zeggen, dat het werk door mij wellicht spoediger, doch in geen geval beter gedaan had kunnen worden. E. WIERSUM. Literatuur-kroniek. Tijdschrift van het Koninklijk Aardrijkskundig Ge nootschap. XXXII, no. 7. In deze aflevering komt als het twaalfde en laatste hoofdstuk der „Nederlandsche historisch-geographische documenten in Spanje", door Dr. F. C. Wieder, waarover in den vorigen jaargang van ons tijdschrift, blz. 90 en 161, is gesproken, een inleiding tot de studie der Oudnederlandsche cartographie voor. Deze houdt zeer zeker verband met de voorgaande hoofdstukken, maar kan zeer goed op zich zelf beschouwd worden. Het geeft een welkom overzicht van den stand onzer kennis van de geschiedenis der cartographie, welke in den laatsten tijd door vele nieuwe gegevens is vermeerderd. In het bijzonder vestig ik de aandacht op hetgeen op blz. 780—782 bijeengebracht is omtrent aanwijzigingen betreffende kaarten, die in ons land zijn gemaakt vóór Van Deventer. Op dit gebied zullen verschillende archieven vermoedelijk aanvullingen kunnen leveren. De voorstelling op blz. 780 onderaan is echter misleidend; bij de memorie van Arent Janszoon Boom is zeker eens eene kaart geweest, maar de gepubliceerde kaart van Walcheren is eene andere, zooals trouwens duidelijk is aangegeven. De wereldkaart van 1514, behoorende bij de Divisie kroniek, waarover op blz. 782 is gehandeld, kan men nu gereproduceerd vin den in Het Boek V, no. 2, met eene beschrijving door C. P. Burger Jr., die haar toeschrijft aan Cornelius Aurelius, den leermeester van Erasmus. Maandblad van het Genealogisch-Heraldisch Genoot schap „De Nederlandsche Leeuw". 1916. Aan eene bespreking van de afstamming van het geslacht De Vos van Steenwijk voegt Jhr. Mr. W. A. Beelaerts van Blokland eenige blad zijden toe over „een gevaarlijk boek", als hoedanig hij het Oorkonden- boek van Groningen en Drente brandmerkt. Voor zijne scherpe afkeuring van deze publicatie haalt de schrijver verschillende argumenten

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 29