118 dat nl. de acta van vóór 1602 geheel zouden ontbreken, onjuist is. Bij de regeling van het archief der classis toch zijn eenige jaren geleden, samen gebonden met een synodaal aktenboek, ook de acta van de jaren 1589— 1602 aan den dag gekomen. LASONDER. De Kerststij 1 te Nijmegeji. Met belangstelling nam ik kennis van de opmerking van Dr. Lasonder in het laatste Archievenblad over den in Nijmegen gevolgden stijl, bij de bespreking van den door Mej. Sormani bewerkten inventaris. Ik ben door onderzoek van de schepen protocollen van Nijmegen in de gelegenheid nog enkele gegevens te brengen, welke pleiten voor den Kerststijl. In het protocol van 1459 (Inventaris nr. 53) fol. 1 vs. volgt na 1 Ia vigilia Nativitatis: Anno LX. Sabbato post crastino Innocentium. In het protocol van 1481 en 1482 (Inv. nr. 64) pars II fol. 27 vs. volgt na Anno LXXXII Sabbato die Thome: Sabbato die Innocentium vel post Christum anno LXXX1I1. Protocol 1519 (Inv. nr. 70) fol. 35 vs.: In die Steffani Anno XX. Protocol 1524 (Inv. nr. 35, waar het verkeerdelijk aangegeven is als van 1424, terwijl uit schrift en dateeringen blijkt, dat het een eeuw later moet geplaatst worden.) fol. 35 vs Quinta post Nativitatem Christi anno XXV. Afgezien van de dateering in het eerste protocol, die voor tweeërlei oplossing vatbaar is, blijkt uit de drie andere niet van een overgang van Kerst- op Nieuwjaarsstijl tusschen 1464 en 1498 J. BRUOOEMAN. Bibliographie eter werken van Nederlandsche archivarissen over 1915 door Prof. dr. H. Brugmans. Joh. H. Been. Uit het Hebreeuwsche herdersleven. Leesboek voor school, huisgezin, catechisatie en Zondagsschool. 2e druk Geïllustreerd. Groningen, J. B. Wolters' Uitgevers-Maatschappij. 8°. i) In deze bibliographie zijn niet opgenomen: 1". De verslagen, door ver schillende archivarissen krachtens hun instructie uitgebracht, met de daarbij behoo- rende bijlagen. 2°. Studiën van geringen omvang, boekbeoordelingen enz., ook de bijdragen in het Nieuw Nederlandsch Biographisch Woordenboek. 3°. De artikelen, opgenomen in het Nederlandsch Archievenblad, die gemakkelijk in de inhoudsopgave zijn na te zien. Ter voorkoming van abuizen blijft de samensteller met nadruk aan dringen op toezending van overdrukken ten behoeve van deze bibliographie. 119 M. van der Staal. Op leven en dood. Geschiedenis van den grooten oorlog. Met een beschrijving der voorgeschiedenis van Joh. H. Been. Rotterdam, Drukkerij Libertas. Afl. 1643. Gr. 8°. W. J. J. C. Bijleveld. Lijst van kasteden en ridderhofsteden van Leiden en Rijnland. Jaar boekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en Rijnland, 1915, 51 vlg. Met H. Th. van Steeden. Van Wassenaer en Duvenvoirde. T. a. p. 83 vlg. Iets over de oude archieven van den huize van Wassenaer. T. a. p. 96 vlg. Een merkwaardige verzameling oud-Nederlandsche kunst in België. Oud-Holland, XXXIII, 161 vlg. Een kindertestament van voor 300 jaar. Maandblad van het genea- logisch-heraldisch genootschap „De Nederlandsche Leeuw", XXXIII, 218 vlg. Iets over den stamvader van het geslacht Huyssen van Kattendijke. T. a.p. XXXIII, 337 vlg. Aanteekeningen betreffende aanzienlijke geslachten uit de oude registers van Dwingelo. T. a. p. XXXIII, 367 vlg. Jacob Hendrik baron van Nispen en Gijsbert van Rijckhuyseneen genealogisch onderzoek in het midden der achttiende eeuw. Taxandria, XXII, 142 vlg. R. Bijlsma. Rotterdam's Oostervaart in de eerste helft der zeventiende eeuw. Rotterdamsch Jaarboekje. Tweede Reeks, III, 35 vlg. De Zuid-Nederlandsche immigranten en de manufactuurverwerij in oud-Rotterdam. T. a. p. 42 vlg. Oud-Rotterdamsche gebrandewijnbranders. T. a. p. 46 vlg. Rotterdam's Amerika-vaart in de eerste helft der zeventiende eeuw. Bijdragen voor vaderlandsche geschiedenis en oudheidkunde. Vijfde Reeks, III, 97 vlg. De oudste generaties van het Rotterdamsche regeeringsgeslacht ClinckebelVan Teylingen. De Wapenheraut, XIX, 78 vlg. L. G. N. Bouricius. Gemeenschappelijke regeling door lagere besturen. Weekblad voor de burgerlijke administratie, no. 3431, 3432. Oorlog en spoorwegdienstregeling. Militaire Spectator, 84, 524 vlg.

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 17