107 hun tweeslachtig karakter maakten hen tot welsprekende symbolen van de stad New-York. „Zoover wij weten, is het gebruik van den bever in de „wapens van Nieuw-Nederland, Nieuw-Amsterdam en New-York eenig in „de heraldiek". (Zie echter het wapen Van Bevervoorde bij J. B. Rietstap, Wapenboek van den Nederl. Adel, I, plaat 6; en dat van het Zeeuwsche geslacht Be veren bij Smallegange, Wapenen der edele en aanzienlijke geslachten van Zeeland.) Het zegel van Nieuw-Amsterdam. Al vrij spoedig na de instelling van een stedelijk bestuur verzochten Burgemeesters en Schepenen aan de West-Indische Compagnie om een stadszegel, verschillend van dat van de provincie, waarop bij brief van 18 Mei 1054 gunstig werd beschikt. Op 8 December van dat jaar overhandigde de directeur-generaal aan den voorzittenden burgemeester, Mart Creoier, het geschilderde wapenschild met het zegel van Nieuw-Amsterdam en het zilveren signet, welke door de directeuren gezonden waren. Het zegel van 1654 herinnert aan het wapenschild van Amsterdam en het zegel van Nieuw-Nederland. Het bestaat in een veld, waarop een paal, beladen met de drie St. Andrieskruizen, die ook in het wapen van de moederstad voorkomen. Aan iederen kant van de paal is een smalle verticale band, die niet voorkomt op het wapen van Amsterdam. De bekroning van het nieuwe wapen is een bever, genomen van het wapen van Nieuw-Nederland. Boven de bekroning zijn een mantel en een klein wapenschild met het monogram G. W. C. (Geoctrooieerde West-Indische Compagnie). Onder het wapenschild het inschrift: Sigillum Amstelodamensis in Novo Belgio, wat beteekentZegel van Amsterdam in Nieuw-België (Nederland). Het geheel is omgeven door een krans. Een teekening van dit zegel ziet men op plaat 1 (zie afbeelding 2 op de plaat hierbij), waarop ook het wapen van Amsterdam is afgebeeld. Zegel van New-York, 1 669. Hoewel reeds op 24 Juni 1665 het nieuwe bestuur geïnstalleerd was, duurde het nog tot 1669, eer de stad New-York haar eerste zegel onder het Engelsche bestuur, te gelijk met een nieuw provinciaal zegel, in het bezit kreeg, en wel door schenking van den hertog van York bij schrijven van 4 Juli-van dat jaar (oude stijl). De stukken, die op deze schenking betrekking hebben, zijn in het gedenkboek afgedrukt. Het ontwerp van het provinciaal zegel is wel bekend. Het bestaat in het wapen van het huis Stuart, omgeven door den kouseband, met het motto: Honi soit qui mal y pense, waarboven de her togskroon zich bevindt, al hetgeen omrand is door: Sigill: Provinc: Nov: Eborac. Het ontwerp van het stadszegel is niet met zekerheid bekend. Daar de bever, die in het zegel van Nieuw-Amsterdam voorkomt, ook in het zegel van 1686 verschijnt, is het redelijk aan te nemen, dat hij voorkwam in het tusschenliggende zegel van 1669; en als het Engelsche zegel van

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 11