106 dienen. Een merkwaardig voorbeeld, nog wel van den nieuweren tijd, van de moeilijkheden aan zegelonderzoek verbonden vinden we in: „De Geschiedenis van het Zegel en de Vlag", die in de 2de afdeeling van ons boek zoo uitmuntend geschreven is door E. Hagaman Hall L. H. D. (p, 22—67). Het zegel van New York heeft zich in verband met de lotgevallen van de stad herhaaldelijk gewijzigd, van de stempels is ver moedelijk geen enkel meer over zij moesten op last van den Gemeenen Raad van 1 September 1784 gebroken worden van een der tusschen- liggende zegels kon zelfs geen afdruk bekomen worden, en de heraldieke stukken liet men met den tijd meegaan en ze werden gemoderniseerd. Vermakelijk zijn de voorbeelden, die van dit laatste door den geestigen schrijver gegeven worden en welke nog met die van officieele zegels, in- en uitwendige versieringen van gebouwen enz. onbepaald uitgebreid kunnen worden. In de eerste plaats worden behandeld het wapen van Amsterdam, waarvan het voornaamste deel was belichaamd in het zegel van Nieuw- Amsterdam, en de nauwe betrekkingen, die er tusschen Amsterdam en Nieuw-Nederland bestonden. Nieuw-Amsterdam ontving haar eerste zegel pas in 1654. Vóór dien tijd werden de transacties geattesteerd door het gouvernementszegel van Nieuw-Nederland. Dit zegel is van belang, omdat het een der deviezen verklaart, die thans ook in het stadszegel voorkomen. Het bestond in een schild, waarop bandswijs een bever is voorgesteld, omgeven, naar het schijnt, door een gordel van schelpen. De bekroning is een gravenkroon „tusschen twee sterren", de provincie hebbende wapen rechten van een graafschap. Rond het schild is het randschriftS i g i 11 u m Novi Belgiii Zegel van Nieuw-België (Nederland). Het geheel is om geven door een krans. Afdrukken van dit zegel zijn te zien bij het New- York Historisch Genootschap, en een teekening er van wordt gevonden op plaat II. (Zie afbeelding 1 op de plaat hierbij.) Het schijnt mij toe, dat in den Engelschen tekst, die hier gevolgd is, de aangehaalde woorden: „tusschen twee sterren" bij ongeluk in een verkeerden volzin zijn terecht gekomendie sterren behooren niet bij de kroon, maar bij het randschrift, dus meer eigenaardig in den volgenden zin achter België. De bever, die, gelijk gezegd, overgenomen is in het huidige stads zegel, stelt de hoofdoorzaak voor, waarop aanvankelijk de handel van Nieuw-Nederland en Nieuw-Amsterdam was gegrond. Op dat tijdstip wedijverde Holland met de andere Europeesche volken in den bonthandel, waarvan de hoofdbron Noord-Europa was. De ontdekking in Amerika van den bever, waardoor bont goedkoop kon worden verschaft, was een van de voornaamste oorzaken, die er toe leidden met Nieuw-Nederland vóór en na zijn blijvende bevestiging handel te drijven. Het verstand en de arbeidzaamheid van deze kleine dieren, hun vernuft als holbewoners en 5. Zegel van de stad New-York 1915. v 2. Zegel van de stad Nieuw-Amsterdam 1654, 3. Zegel van de stad New-York 1686 met Hertogskroon. 1. Zegel van het gewest Nieuw-Nederland 1623. 4. Zegel van de stad New-York 1784.

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 10