stukken, die in den raad gediend hebben, alleen voorzien van den stempel Gemeenteraad1). Het archief van den Burgemeester wordt te Vlaardingen niet afzon derlijk gehouden; te Meppel is dit archief wel in de registratuur opge nomen, maar steeds in afzonderlijke dossiers, zoodat het zonder eenig bezwaar van het archief der secretarie afgescheiden zou kunnen worden. Toch schijnt mij de samenvoeging nog altijd bedenkelijk. Het artikel in De Gemeentestem beweert, dat het archief van den Burgemeester öf de inleiding bevat van de door Burgemeester en Wethouders te behande len zaken en dus daarbij behoort, öfals archief van den rijksambtenaar, zonder eenig belang is, zoodat het zonder schade jaarlijks vernietigd zal kunnen worden. Van de beslissing over de juistheid dezer bewering hangt het af, of de opneming van het archief van den Burgemeester in de dossiers der secretarie inderdaad gerechtvaardigd en geoorloofd zou zijn er zijn er die meenen, dat de meening van De Gemeentestem, voor kleine gemeenten tot zekere hoogte opgaand, voor grootere geheel niet past. Over de opneming van de archieven van Commissiën in de registratuur der Secretarie bestaat te Meppel en te Vlaardingen volkomen eenstemmig heid. Beiden zijn het eens, dat de raadscommissies van advies geene afzonderlijke commissies vormen, en dat hunne adviezen in de dossiers der secretarie opgenomen moeten worden. Beiden zijn het eens, dat de commissiën van beheer (Curatoren van het gymnasium, Middelbaar onder wijs enz.) v/el archieven vormen, die afzonderlijk gehouden moeten worden alleen de resultaten hunner overleggingen worden in brieven aan het ge meentebestuur neergelegd en als zoodanig natuurlijk in de dossiers opge nomen. Beiden zijn het ook eens, dat de commissies van beheer der bedrijven en de archieven der bedrijven zeiven geheel buiten de registra tuur der gemeente staan en voorloopig wel zullen blijven staan, hoewel dit natuurlijk te betreuren is. De vervorming van deze archieven tot afzon derlijke serieën van dossiers zou door tusschenkomst van Burgemeester en Wethouders natuurlijk kunnen plaats hebben; maar daaraan wordt nog nergens gedacht. Naast de dossiers blijven natuurlijk in elk archief vele registers noodig, vooral financieele registers. Tot die registers behoort ook de Indicateur (ook wel Agenda genoemd). Het komt mij nog altijd voor (en onze ledenvergadering bleek het daarmede eens te zijn), dat men deze registers niet zal kunnen missen. Zij behooren op ieder bureau bijgehouden te i) Te Meppel wordt, buiten de resolutiën van Burgemeester en Wethouders in de dossiers nog bijgehouden een staat van deze resolutiën, die voor den tekst daarvan verwijst naar de resolutiën zeiven in de dossiers. Het komt mij voor, dat dit met noodig is, hoewel het natuurlijk gemak kan geven. 49 worden, natuurlijk dagelijks, daar ze anders nutteloos zouden zijn, en kortelijk te vermelden, wat er met elk stuk geschied is of waar het heengezonden is. Te Meppel boekt men er ook het eindbesluit over de zaak bij, wat mij echter lastig schijnt, daar dit eindbesluit zich soms heel lang laat wachtenook een indicateur van uitgaande stukken wordt te Meppel bijgehouden. Het bezwaar van den schrijver in De Gemeente stem tegen het bijhouden van een Indicateur komt mij voor op misverstand te berustenhij verwart onzen Indicateur met het Répertoire, dat in het dossier-systeem ook wel Omslag genoemd wordt Het komt mij voor, dat deze aan de praktijk van het dossier-stelsel ontleende opmerkingen, die bijna overal met mijne conclusies overeen stemmen, aan de door mij onafhankelijk daarvan ontwikkelde denkbeelden meer gezag bijzettenhet is daarom, dat ik gemeend heb, ze hier te moeten mededeelen. S. MULLER Fz. Kleinere bijdragen. De onechtheid der oorkonde van Graaf Balderik voor St. Maarten te Zyfflich. In het Algemeene Rijksarchief berust eene verzameling charters voor de St. Maartenskerk te Zyfflich, die in 1819 uit de nalatenschap van Van Spaen verworven zijn 2). Het oudste stuk daarvan is eene oorkonde van graaf Balderik, die, in 1805 door Van Spaen (Inleiding tot de historie van Gelderland, IV Cod. dipl. Nr. 1) en daarna in 1840 door Lacomblet (Urkundenbuch für die Geschichte des Niederrheins, I Nr. 159) en in 1872/76 door baron Sloet (Oorkondenboek der graafschappen Gelre en Zutfen Nr. 136) gedrukt is. Volgens de dateering„sub temporibus invictissimi imperatoris Henrici, reverentissimo archiepiscopo Herebertho Coloniensis aecclesie monarchiam regente," moet zij na 1014 Febr. 14, den dag der kroning van Hendrik 11 tot keizer, en vóór 1021 Maart 16, den dag van het overlijden van aartsbisschop Heribert van Keulen, gedateerd worden; graaf Balderik zelf is eerst op 5 Juni 1021 gestorven (vgl. Hirsch-Bresslau, Jahrbücher des Deutschen Reichs unter Heinrich II. Bd. II, blz. 70 en v.). Sloet heeft van deze oorkonde, die hij de oudste van Gelderland en een der oudste van ons land noemt, in zijn Oorkondenboek een facsimile in de afmetingen van het oorspronkelijke gegeven, zoodat iedereen in staat is, dit belangrijke stuk nauwkeurig te bestudeeren. In het algemeen schijnt het mij zéér gewenscht, ter voorkoming van mis verstand, dat men voor dezelfde zaken ook dezelfde namen gebruikt. '-) Zie Overzigt van het Nederlandsche Rijksarchief, blz. 109 en 110. 48

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 5