46 maar in eene groote gemeenschap, waar de dossiers zich in het oneindige vermeerderen, zal het, naar ik vrees, vooral wanneer men met jaarlijks eene nieuwe serie begint, aanleiding kunnen geven tot eenigszins dezelfde of dergelijke bezwaren als het Decimale stelsel oplevert: de rubrieken klassen en onderverdeelingen kunnen toch m. i. alleen daarom te Meppel veel minder talrijk zijn dan de in de nieuwe indeeling van het Decimale stelsel aangenomene, omdat het hier eene vrij kleine gemeente geldt. Daarom heeft men te Vlaardingen dan ook eene andere methode aangenomen, die ook door den schrijver in De Gemeentestem aan bevolen wordt en die juist dezelfde is, die ik zelf gewenscht had, - eenigszins aarzelend, omdat ik toen nog niet durfde vaststellen, in hoeverre de praktijk ze zou goedkeuren. Dit afwijkende systeem bestaat daarin, dat jaarlijks op elk bureau eene nieuwe serie dossiers begonnen wordt, terwijl de dossiers van elk jaar op elk bureau gewoon chronologisch naar den datum van de vorming der dossiers in de archiefkast gerangschikt worden. De dossiers worden echter allen op een kaartklapper gebracht; daar worden dan voor elke rubriek, die in systematische klassen verdeeld wordt, alphabetisch gerangschikte onderdeelen vastgesteld, terwijl achter elk onderdeel het volgnummer van het dossier in de archiefkast genoteerd wordt. In den grond is dit hetzelfde systeem als het Meppelschehet verschil is alleen, dat de rangschikking te Meppel geschiedt in de archief kast zelf, te Vlaardingen eerst in den klapper De kaartklappers kunnen over verscheidene jaren voortgezet worden, hetgeen het gebruik vereenvoudigt. Evenwel, daar kaartklappers in het gebruik altijd lastig zijn en ze mettertijd lang en overvol zullen worden, neig ik er wel toe, ze b.v. elke tien jaren in registers te laten overschrijven, om een gemakkelijk overzicht te verkrijgen. Elk dossier ontvangt derhalve een etiquet, dat b.v. aldus luidt Armwezen. 1913. Doss. 42. No. 3. (Rubriek.) (Jaar van ontstaan.) (Dossiernummers.) (Volgnummer van het stuk in het dossier..) De aanduiding der dossiers is eenvoudig; onbehoorlijk lange nummers worden vermeden. Ook een ander voordeel wordt verkregen: het door i) Natuurlijk kan men, als men dit wenscht, de dossiers aan het einde van el iaar in de archiefkast rangschikken en nummeren volgens den kaartklapper van het aar hetgeen weinig moeite kost en de voorstanders van eene systematische rang schikking van het archief bevredigt. Het staat echter te vreezen, dat zulk eene ver nummering verwarring zou kunnen stichten, omdat aanhalingen van het dossiei dan vóór de vernummering anders zouden luiden dan later. 47 het Decimale stelsel tegenwoordig (ook na loslating van het Bibliographische systeem) nog gehandhaafde algemeene systeem van indeeling van eene registratuur (of van alle registraturen), zooals natuurlijk slechts na overleg tusschen de verschillende registratuur-chefs vastgesteld zou kunnen worden, wordt nu onnoodig, daar men jaarlijks slechts de afdeelingen van elke rubriek, die te pas komen, behoeft op te nemen, terwijl de niet-voorkomende eenvoudig weggelaten worden. Het geheele ingewikkelde systeem wordt dus gereduceerd tot een eenvoudigen kaartklapper, die ieder volgens goed vinden kan inrichten, al zal eenige door overleg verkregen uniformiteit altijd zeer gewenscht zijn. Het komt mij dan ook voor, dat zoodoende inderdaad de groote bezwaren van het Decimale stelsel ondervangen worden, daar alles zeer vereenvoudigd wordt door het wegvallen van het vooraf vast te stellen indeelings-systeem. Het vastmaken der dossiers met stevige verbindingen in den rug, gevoegd bij vasthechting met een met lak verzegeld koord na de vol tooiing van het dossier, wordt zoowel te Meppel als te Vlaardingen noodig geoordeeld en doelmatiger dan het inbinden. Volgens mijne beide zegs lieden zou een stuk nooit uitgeleend moeten worden dan in het dossier, waartoe het behoortwanneer de dossiers praktisch en niet te dik gevormd zijn, levert dit volgens hen voor het gebruik der stukken ook geen bezwaar. Uitleenen van losse stukken uit een dossier tegen regu achten beiden zeer bedenkelijk voor het duurzaam behoud eener goede orde. Natuurlijk ver heugt mij deze instemming met mijn stellig verlangen op dit punt. Nog eenige opmerkingen over de opneming van stukken uit andere archieven in de dossiers der secretarieën, bepaaldelijk van stukken uit de archieven van den Gemeenteraad, den Burgemeester en de verschillende stedelijke Commissiën (de raadscommissiën van advies, de commissiën van beheer en de commissiën der gemeente-bedrijven) mogen hier eene plaats vinden. In de eerste plaats de behandeling van het archief van den Gemeen teraad. Te Meppel bestaan registers van onderteekende en dus gewaar merkte raadsbesluiten, om bewijs te hebben van deze besluiten, die de kracht van verordeningen hebbenmet de dossiers van de aan den ge meenteraad overgelegde stukken en de daarover gedane voordrachten vormen deze registers het archief van den gemeenteraad, dat afzonderlijk gehouden wordt van het archief van het gemeentebestuur, omdat de leden van den gemeenteraad anders de dossiers van de secretarie zouden kunnen en moeten raadplegen. In de dossiers van de secretarie bevinden zich dus te Meppel afschriften van de betrokken raadsbesluiten. Te Vlaardingen worden de raadsbesluiten echter in de dossiers ingevoegd en worden de

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 4