44 daardoor dadelijk en gemakkelijk zien, waar de bezwaren van zulk eene organisatie liggen, zoowel theoretisch als praktisch. Ook praktisch, want wij zijn het, die de oude archieven voortdurend moeten gebruiken en daar de nieuwe archieven ons thans steeds meer overstroomen ook de nieuwe, waarin wij allicht ook beter den weg vinden dan de mannen van de praktijk der nieuwe systemen, die steeds meer worden ingevoerd en die, veel meer dan de (ons goed bekende) oude organisaties, afwijken van die der 19e eeuw. De kennismaking met de personen, die de registraturen van twee niet groote Nederlandsche steden Meppel en Vlaardingen zonder onderling overleg toch in geheel denzelfden geest nieuw hebben georgani seerd, en op wier instemming onlangs een hoofdartikel van het bekende weekblad De Gemeentestem zijn zegel zette, heeft mij echter niet alleen voldoening gegeven, maar zij is mij ook praktisch nuttig geweest. Want onze correspondentie, gevolgd door mondelinge bespreking, heeft onze wederzijdsche denkbeelden op verschillende punten verhelderd, en ons hier en daar ook in details een juisteren weg doen vinden. In de hoofdzaken zijn wij het thans eens en gezamenlijk zouden wij ons dossier- stelsel durven aanbevelen. Ten vervolge op mijn vorig artikel, veroorloof ik mij dus nu, de klaardere resultaten, waartoe wij gekomen zijn, nog eens kortelijk uiteen te zetten. Dat onze ervaring geput is uit de praktijk van twee kleine steden, schijnt mij geen bezwaar, integendeel een voor deel; in het archief eener kleine stad is het systeem gemakkelijk te over zien en in de praktijk te beproeven; van dezen grondslag uitgaande, is het dan gemakkelijk, het systeem uit te breiden en pasklaar te maken voor het archief eener groote stad. Een dossier der registratuur moet alle stukken bevatten, die, op ééne zaak betrekking hebbende, ter secretarie zijn ingekomen en uitgegaan. De stukken worden in chronologische orde in het dossier geplaatst; elk stuk draagt het nummer van den Indicateur, van het dossier, en van het Répertoire (welk laatste de plaats van het stuk in het dossier aangeeft). Als de zaak afgeloopen is, wordt het dossier gesloten, hetgeen in den regel geschiedt binnen het jaar. Is bij het einde van het jaar de behandeling eener zaak nog niet afgeloopen, dan wordtdit dossier (dat onder het nummer van het aanvangsjaar geboekt blijft) nog achtergehouden en voort durend met de inkomende stukken vermeerderd, totdat in een volgend jaar de behandeling der zaak afgeloopen is; dan wordt het dossier afge sloten en in het archief opgeborgen i\ Over één punt gelukte het niet tot volkomen eenstemmigheid te komen. Voor de splitsing der gemeenterekening met hare acquitten in hare verschillende verzamel- staten en de verdeeling daarvan over de dossiers (die ik trouwens slechts op verlangen 45 Naast deze normale dossiers, wier inhoud op ééne bepaalde zaak be trekking heeft, vindt men echter ook doorloopende, waarin bijeengeborgen zijn de stukken betreffende gelijksoortige zaken, die geregeld en herhaal delijk voorkomen, maar waarover gewoonlijk telkens slechts één of zeer enkele stukken inkomen, zoodat het niet gewenscht is, over ieder dier zaken een nieuw dossier te openen (b.v. bouwvergunningen, vergunningen volgens de algemeene politieverordening, enz.). Deze dossiers, die elk natuurlijk over meer dan één jaar loopen, moeten dus afgezonderd ge houden worden van de andere serie dossiers, die aan het einde van elk jaar afgesloten worden, waarna met 1 Januari eene nieuwe serie dossiers begint. Voor de vorming van dergelijke abnormale dossiers zijn geene vaste regels te geven hunne vorming is altijd eene questie van overleg en praktijk Men houde echter steeds in het oog, dat dergelijke dossiers, afwijkende van het gronddenkbeeld van het stelsel, dat elk dossier de stukken betreffende ééne enkele zaak bevatten moet, altijd uitzonderingen moeten blijven. Elk bureau vormt zijne eigene, jaarlijks afgesloten serie dossiers, die in de archiefkast van het bureau bewaard wordt. Het secretarie-archief bevat dus van zelf zoovele rubrieken, als de secretarie bureaux telt te Amsterdam zijn er, meen ik, 17 bureaux: Algemeene secretarie, Algemeene zaken, Onderwijs, Armwezen, Statistiek, Openbare gezondheid en handels inrichtingen, Publieke werken, Volkshuisvesting, Militaire zaken, Burgerlijke stand, Bevolkingsregister, Financiën, Rekenkamer, Belastingen, Pensioenen, Bedrijven en Arbeidszaken. In kleine gemeenten, waar geene afzonderlijke bureaux van de secretarie bestaan, is het dus ook niet noodig, zulke rubrieken te vormen. Men kan ze echter aannemen en daarvoor eene loketkast op de secretarie plaatsenhet is dan wel het beste, om (voor zooveel noodig) dezelfde rubrieken te kiezen, als de bureaux der groote steden. Te Meppel wordt elk dezer rubrieken verdeeld in vaste, systematisch gerangschikte klassen, die weder onderverdeeld worden in alphabetisch gerangschikte vaste afdeelingen, zoodat elk dossier vier nummers draagt: die van de rubriek, van de systematische klasse, van de alphabetische onderverdeeling en van het dossier zelf, waarna natuurlijk elk stuk ook nog een volgnummer ontvangt. Dit systeem, dat in beginsel hetzelfde is als het Decimale stelsel, is in eene kleine gemeente uitnemend bruikbaar; van een ander opnam en die op onze vergadering ook tegenspraak ondervond) schijnt men in de praktijk niet veel te voelen, hetgeen mij trouwens verwondert, omdat eene zaak eerst met de betaling geheel afgehandeld is. Te Meppel bleek men even wel geen bezwaar tegen de uitvoering te hebben, mits de (dikwijls zeer omvangrijke) verzamelstaten niet in de gewone dossiers opgenomen werden, maar in afzonderlijke. Ik verneem, dat de inkomende en uitgaande stukken van enkele secretarie- bureaux grootendeels V. V. V. zijn en dus aan het einde van elk jaar wel vernietigd worden (b.v. Bevolking, Burg. stand, Militie). De door zulke bureaux vertegenwoor digde rubrieken kunnen dan natuurlijk uit de registratuur vervallen.

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 3