88 Het is mogelijk, dat eigenaren van plantages of handelshuizen in de kolonie stukken in hun bezit hebben, die van belang' zijn voor het zooge naamd Oeconomisch Archief, dat verleden jaar te s-Gravenhage is opgericht. Dit archief heeft in 't bijzonder ten doel, stukken betreffende handels huizen te verzamelen. Het is opgericht door particulier initiatief, doch wordt gesubsidieerd door de regeering en is voorloopig gevestigd in het Gemeente-archief van 's-Gravenhage. Het zal waarschijnlijk spoedig een officieel instituut worden. Indien particulieren in de kolonie bescheiden bezitten, die voor dit archief van belang zijn, hoopt de heer Morren, dat men die in t belang van de zaak zal willen afstaan, desnoods in bruikleen. Ook meent de heer Morren, dat het juist met het oog op brand gevaar aanbeveling zou verdienen, de kerk-archieven der kolonie over te brengen naar Nederland, opdat die stukken, waaronder veel belangrijks, welgeordend en op deskundige wijze onderhouden, ten dienste kunnen komen van het algemeen. Of de kerkbesturen daartoe bereid zullen zijn? De heer Morren wijst er op, dat reeds éénmaal het kerk archief der Hervormde Gemeente te Paramaribo door brand verwoest is. Uit particuliere bron vernemen wij, dat terwijl te Washington het besef van de behoefte aan eene betere archiefregeling en een National Archive Building wakker wordt, de hoop op eene betere toekomst op het archiefgebied in de hoofdstad van den staat New-York uiterst gering is. Nog altijd houdt men er vast aan het vicieuse stelsel van onderbrenging van archieven in bibliotheken, met het gevolg dat in de State Library te Albany, welke zelf maar een gedeelte van het nieuwe Education Building inneemt, een zeer beperkte en alleszins ondoelmatige ruimte voor het bewaren en administreeren van archieven ter beschikking is gesteld. Van eene behoorlijke administratie en regelmatige overbrenging van archieven van de verschillende departementen is onder zulke omstandigheden geen sprake. Jhr. Mr. V. E. L. de Stuers.

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 25