40 ville de Namur fut détruit par une incendie, y compris les bureaux de l'état civil, ce qui eut pour conséquence la destruction compléte des actes de naissances, manages et décès qui, depuis le Ier janvier jusqu' a la date du sinistre, n'étaient pas communiqués au palais de justice. Après un travail long et malaisé, on est parvenu a reconstituer le tout avec le plus grand soin. Une proclamation, signée par le chef du parquet de Namur, M. Henn Capelle, informe les intéressés, que les registres contenant les dits actes sont soumis a l'examen du public, au greffe du tribunal de premiere instance, au palais de justice de Namur, tous les jours de la semame,^ de 11 heures du matin a 1 heure de 1' aprés-midi (heure centrale), jusqu au 31 juillet prochain. Les observations faites par les intéressés seront con- signées dans un procés-verbal dressé par M. le greffier. Ook kunnen wij nog mededeelen, dat volgens particuliere door ons ontvangen berichten, te Arlon eene der zalen van het rijksarchief ontruimd is, om het gezin van den chauffeur van den commandant te huisvesten, terwijl de archieven in de zaal er naast zijn opgestapeld, dat te Luik het depot van het rijksarchief thans tevens dienst doet voor andere doel einden de werkkamer van het publiek, die van den archivaris en van den adjunct worden voor de politie gebruikt. Het archiefgebouw te Antwerpen is door bommen getroffen; gelukkig heeft de hechtheid der constructie weerstand geboden, zoodat alleen een schoorsteen vernield is. Te Namen zijn vier bommen op het gebouw gevallen; het is een wonder, dat geen brand ontstaan isalleen de zalen naast het depot zijn vernield. (Red.) Een allernieuwst archief. Uit een brief van 17 Mei j.l. uit New-York: „De heer Wilson heeft opmerkenswaardig van zijn taak weinig aan anderen overgedragen. In zijn degelijkheid is hij er zelfs toe gekomen een particulier archief van brieven en documenten in zijn eigen kamers aan te leggen en er den klapper zelf van bij te houden. Wanneer een belangrijk document moet worden verzonden, ontwerpt hij het zelf, of schrijft hij stenografisch de voornaamste punten in zijn notitieboek neer en tikt het dan zelf op zijn eigen kleine schrijfmachine af. Waar andere presidenten een historische nota als die, welke in de afgeloopen week aan Duitschland werd gezonden, aan hun stenografen gedicteerd zouden hebben, volgde Wilson de hierboven aangeduide procedure." (A/. R. C. 5 Juni 1915.) Eene vraag. Ons correspondeerend lid, de heer G. Vittani te Milaan, wenscht de serie van het Ned. Archievenblad, welke hij bezit, aan te vullen met den jaargang 1913/14, welke niet meer in den handel is. Kan een onzer leden hem daaraan helpen? 1915/1916. No. 2. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K. HEERINGA te Middelburg. IN MEMORIAM P. K. DOMMISSE. 13 October 1915 overleed te Vlissingen de oud-archivaris dier gemeente Pieter Kors Dommisse. Oorspronkelijk van beroep predikant, eerst te Oost burg en daarna te Lage-Zwaluwe, bleef hij ook later de uiterlijke kenmerken van dien stand dragen. Nimmer heb ik hem anders gezien dan gekleed in het stemmig zwart en met den hoogen hoed bij zich. Ongetwijfeld had het predikambt zijne liefde; maar de grootste plaats in zijn hart namen toch, geloof ik, de stad Vlissingen, waar hij 27 Mei 1837 geboren was, en hare geschiedenis in. Reeds in 1872 gaf hij een gedicht uit, getiteld: „De ontwikkeling en wording der Hervormde gemeente te Vlissingen", voorzien van historische aanteekeningen, en toen hij als predikant te Lage- Zwaluwe gevestigd was en van daar uit gemaklijk zijne vaderstad bereiken en er zijn vrijen tijd doorbrengen kon, gaf hij gaarne aan de aansporing van den toenmaligen burgemeester van Vlissingen Tutein Nolthenius gehoor en ontwierp hij in 1894 en 1895 bij eene door den burgemeester geschreven en oorspronkelijk voor schoolgebruik bestemde, maar nooit in druk verschenen historische beschrijving van Vlissingen, een tweetal kaarten, de oudste haven van Vlissingen en de Duvel-ee voorstellende. Dit ge slaagde werk deed bij hem het denkbeeld rijpen om eene topographische geschiedenis van zijne geboortestad te schrijven. Aanstonds zette hij zich aan den arbeid, en hij had er reeds een groot gedeelte van voltooid, toen Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voor het buitenland ƒ5.25. De jaargang loopt van Sept.Aug.

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 1