68 een brief van Aernt van Dorp aan Burgemeesters en Schepenen van Goes. 'sGravenhage. Van het Rijk werden in bruikleen ontvangen enkele notarieele protocollen, afkomstig van notarissen, die na een verblijf in den Haag naar elders waren vertrokken, zoodat hunne minuten tenslotte in andere bewaarplaatsen terecht waren gekomen. Haarlem. Van het Rijk werden - na vele voorbereidingen van de zijde der gemeente Haarlem - de notarieele archieven ,n brmkleen ^™®ee""op^heven Bloemisten-vereeniging kreeg bij besluit van B en W. een plaats in het gemeente-archief. Voorts werd van een particulier ontvangen een notulenboek der gewone vergaderingen der rederijkerskamer Lourens Janszoon Coster te Haarlem, loopen 0VerLdei]daeen. ^Ten geschenke werd ontvangen het archief der kleer- makersgezellen-vereeniging „Eendracht door vriendschap 1868--894 Middelburg. Van het Bestuur van het Zeeuwsch Genootschap werden een tweetal archiefstukken ontvangen, tot dusver berust hebbende in de Zelandia Illustrate. Nijmegen. Ten geschenke werd o.a. ontvangen eene „Nomi nale lijst der huizen in derzelver respectieve wijken binnen Nij megen, mitsgaders der bewoners' 1795. (MS.) Rotterdam. Overgedragen werden archivalia (meuw-archie van het Bureau van den gemeente-ontvanger, het Bureau voor de Plaatselijke Werken, het Bureau Onderwijs en het Bureau der Plaa liike Directe Belastingen. De oud-ontvanger der gemeente Charlo.s oeg grootboeken en journalen, behoorende tot het archie van genoemde gemeente, over. Voorts werden in het depot geplaateit de archieven van de sub-commissie voor de scholen: eeuwfeest 1813 1913 de Versierings-commissie van de Leuvehaven: idem, en de correspondentie van de commissie voor de Leuvensche monumenten terwijl verder o. a. door schenking verkregen werd een inventaris van de goederen en documenten van het Metselaarsgilde, opgemaakt m Schiedam. Van den Algemeenen Rijksarchivaris werd een aanwinst voor het rechterlijke archief verkregen, terwijl van de Algemeene Begraafplaats een aantal be£tolde huurgraven en grafbriefjes, loopende over de jaren 1829-1913, in 't archief deponeerde. cPmr,Pr" Utrecht. Commissarissen der voormalige sociëteit „Sic Setup schonken het archief dezer sociëteit; een particulier gaf eene eollee ie stukken uit het archief van het Bontwerkers- en Riemsmjdersgil Vlaardingen. Van het Rijk werden ter iDlaatsing in het oude 69 rechterlijke archief ontvangen drie acten, voor schepenen van Vlaar dingen verleden in 1637, 1775 en 1778. Vlissingen. De archieven van het Gasthuis en de Engelsche Kerk werden voor zoover nog aanwezig aan het gemeente archief geschonken. VI. Verliezen. Vlaardingen. De Algemeene Rijksarchivaris vorderde, als zijnde een provinciaal archief, op de stukken (ouder dan 1823) van het ter secretarie van Vlaardingen berustende archief van het College van de Groote Visscherij. Er werd gepoogd, maar te vergeefs, deze stukken in bruikleen terug te ontvangen. Vergeleken bij 1913 is in de bewaring der archieven wederom eenige vooruitgang te constateeren, ondanks de buitengewone tijdsomstan digheden, die trouwens eerst in de tweede helft van het jaar begonnen. Dordrecht krijgt een geheel nieuw archiefgebouw, evenzoo Maastricht. Te Haarlem, Leeuwarden en Schiedam werden de bestaande localiteiten uitgebreid of verbeterd. Daartegenover staat echter, dat elders het gebrek aan bergruimte bepaald nijpend wordt, bijv. te Vlaardingen, waar reeds de vloer in de archiefkamer als bergplaats moet dienst doen. Voor Sneek, dat het vorig jaar tot zulke jammerklachten aanleiding gaf, zullen binnen kort betere dagen aanbreken; wel wordt in het gemeenteverslag van 1914 slechts geconstateerd, dat reorganisatie van het archief dringend noodig is, maar op de gemeentebegrooting voor 1916 is, naar de secre taris zoo vriendelijk was mij mee te deelen, eene som voor deze reor ganisatie uitgetrokken. In het vorige overzicht is melding gemaakt van twee gemeenten, die een eigen archivaris hadden aangesteld of zouden aanstellen, Venlo en Hoorn. Helaas kan ik omtrent de werkzaamheden dezer nieuwe dignita rissen weinig of niets mededeelen. Het gemeenteverslag van Venlo bleek daarover niets te bevatten, en schriftelijke informatie ter bevoegder plaatse bleef zonder resultaat; terwijl de secretaris van Hoorn mij berichtte, dat tot de benoeming van een gemeentearchivaris (waartoe in 1913 in beginsel besloten was) nog niet was overgegaan. De mobilisatie op 2 Augustus 1914 om daarmede te besluiten eischte onder het personeel der gemeentearchieven slechts weinige offers: één archivaris (Schiedam) en één bediende (den Haag) werden opgeroepen. H. P. COSTER.

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 15