60 hoorde ook de archivaris van Schiedam. Tengevolge van zijne afwe zigheid waren het archief en de bibliotheek voor een groot gedeelte van het jaar voor het publiek niet toegankelijk. Alleen schriftelijke verzoeken om inlichtingen konden meerendeels worden afgedaan. Utrecht De gemeente-archivaris werd, krachtens besluit van den gemeenteraad van 15 October 1914, door het college van B. en W uitgenoodigd, om ook gedurende het jaar 1915 nog in functie te blijven- aan welk verzoek hij gaarne gehoor gegeven heeft. De schrijver G. Brinkhuis werd met ingang van 1 Januari 1915 benoemd tot (vasten) tweeden klerk. Vlissingen. Het aantal bureau-uren van den archivaris werd verdubbeld, d.w.z. van twee op vier gebracht. II. Toestand der Verzamelingen. Alkmaar. De toestand van het voorhandene was goed te noemenvan vocht werd geen last ondervonden. Dordrecht. De concierge verrichtte geregeld, evenals vorige jaren de noodige herstellingen aan boeken. Ook aan de reparatie van 'het rechterlijk archief, waarvoor het Rijk een crediet toegestaan had, werd gearbeid. Goes. De archieven bevonden zich in goeden staat. Haarlem. Alles verkeerde in behoorlijken staat. Leeuwarden. Het archief bevond zich in goeden staat. Leiden. De toestand der verzamelingen was in alle opzichten bevredigend. Rotterdam. De toestand der verzamelingen was zeer bevre digend. Voor het herstellen der oude notarieele archieven werd een bedrag van 300.besteed. A Sneek. Reorganisatie van het gemeente-archief werd dringen noodig geacht. Vlaardingen. De archiefverzamelingen bevonden zien in goeden toestand. Het staat echter te vreezen, dat het gebrek aan bergruimte oorzaak zal zijn, dat gevaar voor het beschadigen der stukken ontstaat. III. Bewaring der Verzamelinoen. Amsterdam. Het nieuwe gebouw en depot voldeden in alle opzichten. Half Augustus waren de archieven en de bibliotheek daarin overgebracht. Delft. Het wonderlijke gebruik, dat van een der archieflokalen bij geheime raadszittingen gemaakt wordt, n.l. als wachtkamer voor het publiek, bleef voortduren. 61 Dordrecht. In verband met het gebrek aan bureauruimte op het raadhuis werd in den loop des jaars besloten tot den bouw van een nieuw doelmatig archiefgebouw op een terrein aan het Stek. De plannen tot uitvoering zijn in gereedheid gebracht, zoodat de over brenging der archieven en verzamelingen naar een brandvrij, aan de eischen des tijds beantwoordend depot weldra zal kunnen geschieden. Gouda. Het gebouw bevond zich in goeden staat. 's-G ra v e nh age. De nieuwe vereeniging „Het Nederlandsch Economisch-Historisch Archief", welke vergunning had gekregen van eene kamer en bergruimte gebruik te maken, nam haar intrek in het gemeente-archief en heeft voor haar reeds vrij sterk toenemend bezit al een groot deel van de voor haar beschikbare ruimte in beslag genomen. Haarlem. Of het archief geheel afdoende tegen brandgevaar beveiligd is, mag, in verband met de tegenwoordig gestelde eischen, betwijfeld worden. In het voorjaar van 1914 werd de Fabricius-zaal van het voormalige museum in orde gebracht, om daarin het notarieel archief een plaats te doen vinden; hierdoor werd het aantal zalen en vertrekken met één vermeerderd. Leeuwarden. Het nieuwe archiefvertrek was aan het einde van het verslagjaar nagenoeg voltooid. Daar het echter nog droog- gestookt moest worden, en de kasten er nog niet geplaatst waren, kon het nog niet in gebruik genomen worden. Dit vertrek, dat, naar de verzekering van den directeur der gemeentewerken, door zijn dikke muren allen waarborg voor brandvrijheid aanbiedt en bovendien door zijn gelijkvloersche ligging en naar de straat openslaande deuren zeer gemakkelijk ontruimd kan worden, is een belangrijke aanwinst voor het archief. Het is echter klein en zal slechts een gering gedeelte van het archief kunnen bevatten. Overigens laat de bewaarplaats der archieven op het stadhuis aan licht, lucht en droogte niets te wen- schen over. Leiden. De inrichting van het gebouw gaf geen aanleiding tot nieuwe opmerkingen. Uitbreiding van de voor het sorteeren der stukken beschikbare ruimte blijft gewenscht. Maastricht. De gewone klacht over gebrek aan beschikbare ruimte kon dit jaar achterwege blijven. Immers archief en bibliotheek worden binnen kort verplaatst naar een door de gemeente aangekocht en opzettelijk daartoe bestemd gebouw. Nijmegen. De archieflokalen in het gemeentehuis waren in goeden staat. Renen. De verwachting, dat het archief naar het nieuwe raad-

Nederlandsch Archievenblad | 1915 | | pagina 11