186 allen te zamen bezoldigden deskundigen beheerder, verdient in zulke ge vallen ernstige overweging. 13°. Het schijnt mij bepaaldelijk gewenscht, de invoering van het Registratuur-stelsel geheel af te scheiden van de toepassing daarbij van het Decimale stelsel en ook van het Bibliographische systeem. Het Registratuur stelsel heeft zijne bezwaren, maar ook zijne onmiskenbare voordeden, die ten slotte den doorslag geven. Maar tegen het Decimale stelsel schijnen in het gebruik de bezwaren zeer ernstig te zijn. En voor de invoering van het Bibliographische systeem, waartegen overwegende bezwaren gelden, schijnt mij zelfs geen enkel voordeel te pleiten. Ik wil die bezwaren even bespreken, onder uitdrukkelijke herhaling, dat zij geheel niet gelden tegen de invoering van het Registratuur-stelsel op zich zelf. Het Decimale stelsel maakt het splitsen der onmatig aanzwellende dossiers mogelijk, gemakkelijk. Maar natuurlijk neemt het getal cijfers van het nummer van elk dossier spoedig toemen spreekt zelfs van getallen van 20 a 30 cijfers. Naar het mij voorkomt, maken zóó samengestelde nummers het gebruik van het stelsel onmogelijk; het is te bezien, of dit bezwaar vermeden zal kunnen worden. Dit groote, aan de decimale nummering der dossiers verbonden bezwaar wordt zeker belangrijk verergerd door het Bibliographische systeem, dat (de naam duidt het reeds aan) in elkaar gezet is met het oog op de ordening van groote bibliotheken en daarom alle mogelijke onderwerpen der menschelijke samenleving omvat. Voor den beheerder eener groote bibliotheek kan het inderdaad gemakkelijk zijn, om zulk een leiddraad bij het organiseeren van zijn depot te bezitten, gemakkelijk, hoewel niet onmisbaar. Maar het spreekt van zelf, dat dit gemak voor een archief, waarin uit den aard der zaak de overgroote meerderheid der duizenden bij duizenden rubrieken van het systeem niet kan voorkomen, geenszins bestaat. Wat is dan het voordeel van het stelsel? Het is mij niet ge bleken, waartoe het dienstig is, dat in alle gemeenten ter wereld de dos siers, die hetzelfde onderwerp betreffen, genummerd zullen worden met hetzelfde volgnummer. Als eenig voordeel heeft men mij genoemd het feit, dat, indien het systeem algemeen in gebruik kwam, ambtenaren, die van de eene gemeente naar de andere verplaatst werden, zich daar in de administratie onmiddellijk zouden thuis gevoelen, een gering voordeel, naar mijn inzien, dat alleen geldt voor de enkele, met de voortzetting der registratuur belaste ambtenaren, daar het voor de anderen slechts eene besparing zou leveren van een paar uren aandacht bij het kennismaken met het systeem. Tegenover dit geringe voordeel nu staan bij eene toe passing van het Bibliographische systeem op archieven tal van ernstige bezwaren. Verreweg de meeste nummers van dit systeem worden, zooals ik zeide, in een archief zeker nooit toegepast, zoodat het dossier-nummer 187 geheel onnoodig bezwaard wordt met de tallooze duizenden cijfers, die aan het gebruikte nummer voorafgaan. Gissenderwijze sprak ik er b.v. van, dat het dossier Bruggenbouw in een gesystematiseerd overzicht der gemeente-administratie het getal 104 zou kunnen dragen, dat dan bij voortgezette splitsing allengs verlengd zou wordenin het Bibliographische systeem zou dit nummer echter zeer goed 324.482 kunnen zijn, hetgeen het dagelijksche gebruik van het nummer wel wat bemoeielijkt. Men gevoelt dit dan ook natuurlijk, en ten einde de getallen van het reuzen- systeem niet al te veel op te drijven, moet dus de onderverdeeling der rubrieken tot het allernoodigste beperkt worden, hetgeen in de archieven weder aanleiding geeft tot tal van willekeurige splitsingen buiten het Bibliographische systeem om, die, gevoegd bij de zeer talrijke plaatselijke topographische splitsingen, die natuurlijk in het groote Bibliographische systeem niet opgenomen kunnen worden, het getal der buiten het systeem toegevoegde nummers allengs zeer belangrijk maken. Boven dien schijnt mij het behoud der in alle gemeenten gelijkluidende cijfers van het Bibliographische systeem slechts mogelijk door het aanvaarden door al die gemeenten van zekere afhankelijkheid van het (naar ik meen te Brussel zetelende) bureau van het stelsel, eene afhankelijkheid, die althans op den duur voor een gemeentebestuur duldeloos moet zijn en die toch, wil men de uniformiteit handhaven, door het daaraan gehechte bureau niet prijsgegeven zal kunnen worden. Naar het mij voorkomt, zal het dus gewenscht zijn, dat men zich bij de invoering van het Registratuur-stelsel, dat ontegenzeggelijk vele voor deden aanbiedt, onmiddellijk geheel losmake van het door het Brusselsche hoofdbestuur geprotegeerde Bibliographische systeem. Maar men dient zich dan ook zelf te voorzien van een ander hulpmiddel: men zal goed doen, vóórdat men tot de invoering overgaat, een in bijzonderheden uitgewerkt systeem van indeeling van het archief te doen ontwerpen, hetgeen trouwens voor iemand, die de administratie der gemeente (of van den anderen betrokken tak van dienst) kent en de registers der laatste jaren tot zijne beschikking heeft, niet al te moeielijk kan zijn. Niet onwaar schijnlijk zal een dergelijk systeem zelfs wel kunnen dienen voor de gezamenlijke Nederlandsche gemeentebesturen, vooral wanneer men voor kleine gemeenten beneden een zeker aantal inwoners, een uit het eerste getrokken eenvoudiger systeem aanbeveelt. Wanneer eene dergelijke bewerking van het systeem door en voor verschillende gemeenten vervaardigd wordt, zal men zeker het voordeel verkrijgen, dat het vollediger dan anders zal zijn en dus in het gebruik ook blijken zal minder lacunes te bevatten. Van het gebruik van zulk een systeem, expresselijk voor dit doel door verschillende gemeenten samengesteld en niet bezwaard met de tallooze, hier onnoodige rubrieken

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 9