182 8°. Ik zeide reeds, dat er te Zaandam geene registers van resolutiën van het gemeentebestuur meer bestaan en dat ook het verhandelde in de raadszittingen alleen in het raadsverslag te vinden is. Dit schijnt mij een zéér aanbevelenswaardige maatregel, die ook een consequent gevolg is van het aannemen van het stelsel. Wanneer men, zooals hier en daar nog het geval schijnt te zijn, de oude registers van resolutiën in het nieuwe stelsel behoudt, dan hinkt men op twee gedachten en aanvaardt niet franchement de gedachte van het nieuwe stelsel. Wil men de doorloopende registers van resolutiën niet missen, dan moet men het nieuwe stelsel, dat daarop berust, niet aannemenals men die registers ook in het nieuwe stelsel behoudt, dan berokkent men zich noodeloos eene zeer belangrijke verzwaring van den arbeid. 9°. Te Zaandam is de Indicateur, zooals ik zeide, vervangen door een eenvoudig aanteekenboekje, dat de lotgevallen van elk ingekomen stuk vermeldt en na afdoening daarvan vernietigd wordt. Dit schijnt mij eene niet doelmatige vereenvoudigingde Indicateur is in dit systeem het éénige stuk, dat een algemeen overzicht geeft van den geheelen gang der zaken: daarop mag men dus m. i. niet bezuinigen. Bovendien is het ook voor het gemakkelijk vinden van sommige stukken wel gewenscht, dat men een chronologisch overzicht heeft van de dagelijks inkomende stukken en van hunne lotgevallen. Het is waar, dat men den Indicateur kan vervangen door een chronologischen klapper op de verschillende dossiers; maar dit is omslachtig en onpraktisch 10°. Te Zaandam worden ook de archieven der commissiën van advies in het systeem opgenomen. Dit schijnt mij, voor zoover de eigen lijke raadscommissiën betreft, ook juist en in overeenstemming met het stelsel, dat berust op de concentratie der geheele administratie in handen van Burgemeester en Wethouders, waardoor het vormen van volledige dossiers over de behandeling eener zaak eerst mogelijk wordt. De stukken van den gemeenteraad zelf, die te Zaandam eveneens in de dossiers verwerkt worden, schijnen mij daarentegen, hoewel de behan deling der zaak door Burgemeester en Wethouders en door den gemeen teraad in eene rechte lijn doorloopt en de stukken dus inderdaad in éénzelfde dossier thuisbehooren, helaas om de eischen der praktijk beter afgezonderd gehouden te worden. Ik twijfel toch zeer, of Burgemeester Later heb ik vernomen, dat men ook te Zaandam den Indicateur wil herstellen. Het opbergen van de stukken in de orde van den Indicateur schijnt mij daarentegen geheel niet aanbevelenswaardig. Het zou toch bij elk onderzoek het vormen van tijdelijke dossiers noodig maken, die later weer ontleed en op hunne plaatsen inge voegd zouden moeten wordenhet plan zou dus ook alleen uitvoerbaar zijn, wanneer men het geheele archief liet bestaan uit losse stukken. Zoover ik weet, is dit stelsel dan ook nooit bij het Registratuur-stelsel toegepast: ook in den Franschen tijd heeft men altijd gewerkt met een chronologischen Indicateur, waarnaast echter systematisch gevormde dossiers bestonden. 183 en Wethouders het altijd wenschelijk zullen achten, om aldus aan alle raadsleden, wien men den toegang tot het archief van den gemeenteraad kwalijk weigeren kan, inzage te geven van al hetgeen over de behandeling eener zaak door Burgemeester en Wethouders in het dossier zal moeten voorkomen. En omgekeerd zal men niet gaarne de stukken voor de behandeling eener zaak in geheime raadszitting voor de ambtenaren, die de dossiers behandelen, willen openleggen. Er zijn helaas meer stukken, die aldus om praktische redenen buiten de regeling gehouden schijnen te moeten worden. Ik wil die even aan wijzen, omdat daardoor blijkt, dat het ten slotte toch onmogelijk is, het stelsel in al zijne consequenties door te voeren; het voordeel van de invoering wordt door deze uitzonderingen belangrijk verminderd, maar toch schijnt mij het handhaven dier uitzonderingen bepaald noodig. Ik zeide zooeven, dat ik het onnoodig en daarom onwenschelijk achtte, om de archieven van de raadscommissiën van bijstand van Burgemeester en Wethouders, die de behandeling der zaken in den gemeenteraad voorbe reiden, buiten de regeling te houdenmaar voor de archieven van andere commissiën, die tot zekere hoogte een eigen beheer en ook zekere zelf standigheid hebben, schijnt mij dit wel degelijk het geval te zijn. Ik denk allereerst aan de raadscommissie voor de strafverordeningen, en bovendien aan het college van Curatoren van het gymnasium, de commissie voor het Middelbaar onderwijs en dergelijken. Ik betwijfel, of deze laatste colleges zouden wenschen, dat niet alleen hunne besluiten, maar ook de voorbereiding daarvan en de beraadslagingen daarover aldus aan Burge meester en Wethouders en ook aan vele gemeente ambtenaren bekend werden. Een bezwaar van anderen aard geeft aanleiding, om ook eene tweede soort van archieven, de zéér omvangrijke archieven der gemeentebedrijven, buiten de regeling te houden. Deze stukken zijn bepaaldelijk die van gemeente-ambtenaren: Burgemeester en Wethouders zouden dus zeer stellig kunnen gelasten, dat deze archieven in de dossiers van het stelsel werden ingelascht, evenals de stukken van de afdeeling der secretarie, die de gemeente-bedrijven behandelt. Dergelijke combinatie zou ook in overeenstemming zijn met het stelsel en voor de gebruikers der dossiers zeer doelmatig zijn, daar het door de toevoeging dezer bescheiden aan de dossiers mogelijk zou worden, om de behandeling eener zaak van meet af aan na te gaan. Maar de praktijk zou zich zeer stellig ook tegen dezen maatregel verzetten. Vooreerst toch zijn de archieven der gemeente bedrijven bijzonder omvangrijk; die omvang wordt bovendien, althans voor een niet onbelangrijk deel, veroorzaakt door de uitvoerige correspon dentie met Burgemeester en Wethouders, die reeds in het dossier aanwezig is. Maar bovendien zijn de archieven der gemeente-bedrijven, die overal

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 7