180 aandringen, dat in ieder geval de grootste zorg worde gedragen, om door zeer solide bevestiging van de stukken der dossiers te trachten deze noodlottige gevolgen van het stelsel zooveel mogelijk te verminderen. 2°. Ook schijnt het mij bepaald noodig, de dossiers niet meer, zooals thans geschiedt, na de afsluiting eenvoudig zooals ze zijn in de doozen of laden te laten liggen. Zij behooren, als zij afgesloten zijn, zooals in het buitenland, ingebonden te worden, of, indien men het binden te kost baar oordeelt, althans ingenaaid, om het verstoren der orde en het te loor gaan van stukken te voorkomen. Het uitleenen van afzonderlijke stukken uit dossiers behoort stellig verboden te zijnwant ook met het strengste toezicht wordt het dan onmogelijk, om de orde in de dossiers te hand haven en de volledigheid er in te bewaren. 3U. Ik zeide, dat wij te Zaandam enkele doorloopende dossiers ont moetten, die niet eene bepaalde zaak, maar eene serie gelijksoortige zaken betroffen. De vorming van zulke dossiers is somtijds bijna onvermijdelijk, omdat vele geregeld terugkeerende zaken in slechts een of twee stukken afgehandeld worden en dus weinig geschikt zijn om afzonderlijke dossiers te vullen. Maar deze doorloopende dossiers moeten toch steeds tot de groote uitzonderingen blijven behooren. Immers het hoofdvoordeel van het stelsel berust juist op de mogelijkheid, om reeds door de raadpleging van één enkel dossier de geheele behandeling eener zaak te leeren kennen; in een doorloopend dossier nu wordt het materiaal (vooral als de behande ling der zaak wat lang duurt) weder versnipperd tusschen stukken over andere zaken en allengs ook over verschillende dossiers, zoodat het hoofd bezwaar tegen het oude systeem er zich op nieuw zal doen gelden. 4°. Eene opmerking, die mij toeschijnt van eenig belang te zijn, is mij eerst na ons bezoek voorgekomen. Het is deze. Ons vroeger bezwaar tegen het Decimale stelsel (of liever tegen het Registratuur-stelsel), dat de serieën registers van resolutiën en rekeningen, die bijna altijd als het ware de ruggegraat zijn van een archief, niet voor oplossing vatbaar waren en dus niet in een dossier ontleed konden worden, is thans voor de resolutiën opgelost. Maar waarom wordt hetzelfde niet gedaan voor de rekeningen? Ik begrijp natuurlijk, dat de goedgekeurde en door het goedkeuringsbesluit vastgestelde rekening een ondeelbaar stuk vormt, dat niet stukgeknipt kan worden. Maar toch zou dergelijke ver deeling voor het dossier-stelsel een belangrijk voordeel leveren; immers eerst door de verantwoording der uitgave op de rekening is de behandeling eener zaak geheel voltooid en afgeloopen. Waarom wordt dan niet (evenals het register van resolutiën) de rekening ontleed en elke post op een afzonderlijk stuk papier overgeschreven? Elke post met de bijbehoorende quitanties (die na de vaststelling der rekening uitgediend hebben) en ook met den begrootingspost en met eventueele andere bijlagen zou dan in het 181 dossier der zaak opgeborgen kunnen worden; het goedgekeurde exemplaar der rekening alleen zou dan intact moeten overblijven. Heeft men zoo iets wel eens overwogen? De zaak ligt geheel in de lijn van het stelsel, en ik kan niet inzien, welke overwegende bezwaren tegen de uitvoering van het denkbeeld zouden pleiten. 5°. In verschillende Zaandamsche dossiers zijn hier en daar stukken opgenomen, die eigenlijk met den gang van zaken niets te maken hebben en een persoonlijk karakter dragen; zoo bevat het dossier van een ambtenaar b.v. opmerkingen over zijne gedragingen, allerlei uitgeknipte krantenberichten en zelfs een portret van hem. Dit schijnt mij een verkeerd denkbeeld, dat aanleiding kan geven tot groote misbruiken. Het archief moet bestaan uit officieele stukken en behoort niet gecontamineerd te worden door het opnemen van private stukken, die aan de waarde en de bewijskracht van het dossier schade doenals men eenmaal op dezen bedenkelijken weg één stap doet, is het niet te voorzien, waarheen men afdwalen zal. 6°. In de Zaandamsche dossiers komen een groot aantal uittreksels uit en verwijzingen naar stukken in andere dossiers voor, die de plaatsen dier (origineele) stukken vervangen. Men tracht zoodoende natuurlijk het verliezen van tijd door het maken van vele kopieën van stukken, die voor méér dan ééne zaak van belang zijn, te voorkomen. Ik begrijp dit; maar toch schijnt mij de maatregel beslist verkeerd. Het geheele stelsel berust op de wenschelijkheid, om door het raadplegen van één enkel dossier een volledig overzicht te krijgen van den loop eener zaak, waarvan de bestand- deelen vroeger over verschillende registers en deelen verdeeld waren welnu, door het aanbrengen van zulke uittreksels en verwijzingen gaat juist dit voordeel weder verloren. De maatregel levert bovendien in den tegenwoordigen tijd slechts weinig bezuiniging; want met den typewriter, die thans bijna altijd gebruikt wordt, kan men zonder eenig bezwaar te gelijk zes volkomen gelijke kopieën van een stuk vervaardigen, die juist even bewijskrachtig zijn als de eerste kopie, die het origineel vervangt 7°. Een bezwaar van het bewaren van het geheele archief in dossiers is dit, dat het zéér moeilijk wordt om waardelooze stukken op te ruimen. Het schijnt dus wel wenschelijk, om de stukken (gewoonlijk van periodieken aard), die, als vallende onder de ministerieele circulaires, met V. V. V. (Voor Vernietiging Vatbaar) gestempeld worden, te vereenigen tot afzonderlijke doorloopende dossiers, waarvan jaarlijks, zoodra weder een nieuw jaar volledig is, het oudste jaar vernietigd wordt. i) Het verdient trouwens opmerking, dat de met den typewriter geschreven stukken door de zeer slechte qualiteit van inkt en papier binnen enkele jaren geheel verdwijnen. Te Amsterdam worden dan ook alleen kopirën daarmede vervaardigd, terwijl de origineelen van alle besluiten met inkt op stevig papier worden geschreven. Ook de nummers op de kopieën worden volgens voorschrift altijd met inkt gesteld, opdat men, als de kopie verdwenen is, het origineel zal kunnen raadplegen.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 6