178 archieven, die door de secretarissen der commissies bewaard worden en niet in de dossier-regeling begrepen zijn. Ziehier wat wij te Zaandam gezien hebbenik voor mij verklaar gaarne, dat ik het systeem praktisch en te Zaandam ook in hoofdzaak goed uitgevoerd vind. Ik aarzel thans niet meer, om in het algemeen de invoering en consequente toepassing van het Registratuur-stelsel als systeem van archiefordening aan te bevelen voor nieuw gevormde archie ven. Ik voeg er echter uitdrukkelijk bij, dat deze aanvaarding alleen geldt voor het dossier-systeem, registratuur-systeem of hoe men het noemen wil, niet voor het Decimale stelsel in zijn geheel met het Bibliographische systeem; of men bij het dossier-stelsel ook de bovenbedoelde toevoegsels overneemt of die vervangt door andere inrichtingen, die men wellicht doelmatiger oordeelt, schijnt mij eene afzonderlijke vraag, die met de hoofdzaak niet te maken heeft. Bij de ingenomenheid met het hoofdbeginsel van het stelsel, die ik gaarne uitspreek, moet ik thans echter verschillende opmerkingen maken. Tot de hoofdzaak doen die opmerkingen niet af; zij veranderen mijn oordeel over de aanbevelenswaardigheid van het systeem niet. Maar er kleven, naar het mij voorkomt, aan het systeem nog verschillende bezwaren ik wil die hier aanwijzen, om ze zoo mogelijk te doen wegnemen en aldus het stelsel consequenter en beter te maken Mijne opmerkingen zijn deze 1 De grootste bedenking, die ik tegen het stelsel heb, is deze, dat het geheele archief zal bestaan uit losse papieren, die wel samen bevestigd zijn, maar toch zonder groote moeite weder losgemaakt kunnen worden 2). In Duitschland is dit niet het gevalde dossiers worden daar ingebonden in Oostenrijk worden de stukken allen geperforeerd en verbonden door een koord, dat op de stukken vastgelakt wordt. Daar ziet men dus het gevaar in en worden maatregelen genomen om het te voorkomen. Maar hier te lande, waar dit niet geschiedt, zullen de dossiers ongetwijfeld nu en dan losgemaakt worden; denkelijk zal dit zelfs dikwijls gebeuren, want men kan de stukken, zooals zij bevestigd zijn, natuurlijk niet ge makkelijk lezen, tenzij men aan elk ingekomen stuk een strook papier Ik spreek in het vervolg voortdurend van eene gemeente-administratie, omdat mijn opstel zich geheel aansluit bij het te Zaandam geziene; maar mutatis mutandis geldt alles natuurlijk ook voor andere administratiën. 2) Het niet-bevestigen, geheel los in de omslagen laten liggen der stukken houd ik voor uitgesloten. Het zou de gelegenheid tot hopelooze verwarring en verlies natuurlijk nog grooter maken. Bovendien zou eene dergelijke methode het aannemen van het geheele omslachtige systeem overbodig maken; immers als men de stukken niet inbindt en dus elk stuk afzonderlijk en los kan uitleenen, dan is het oude systeem van archief ordening volmaakt even goed, daar het hoofdbezwaar daar tegen het verspreiden der noodige gegevens voor het bestudeeren eener questie in vele dikke deelen dan vervalt. 179 plakt, hetgeen omslachtig is. Van dit losmaken bij gebreke van een vast verband der stukken vrees ik op den duur, als het toezicht verslapt, een groot gevaar; ik kan daarover spreken uit persoonlijke ervaring. Ik heb vier verschillende archieven, die in den Franschen tijd volgens het (in hoofdzaak aan het Decimale stelsel gelijke) Fransche systeem georganiseerd waren, behandeld: die van de beide Sous-préfets van Utrecht en Amers foort, dat van den Commissaris-generaal der provincie Utrecht en dat van den Maire van Utrecht. Welnu, al deze vier archieven verkeerden, toen ik ze aanvaardde, in de meest volstrekte wanorde, zóózeer, dat het mij volkomen onmogelijk is geweest, de oude orde te herstellen, zoodat ik de stukken ten slotte maar heel gewoon chronologisch heb moeten rangschikken, hoewel dit bepaaldelijk niet de oude goede orde was. Bij deze nieuwe rangschikking is het ook gebleken, dat bijna de helft der papieren verloren was, hetgeen met geene enkele van de volgens het oude systeem gerangschikte en gebonden serieën resolutiën en ingekomen stukken het geval was. In Noord-Brabant, waar ik een tijd lang het beheer gevoerd heb, heb ik eene soortgelijke ondervinding opgedaan. De archieven van de Sous-préfectures zijn daar geheel of nagenoeg geheel verdwenen, en het eenige archief, dat nog gered is (dat van de prefectuur der Monden van den Rhijn) verkeerde, als ik het verslag van den archivaris wel begrijp, indertijd in even troosteloozen toestand als mijne Fransche archievenhet is althans door latere beheerders gerangschikt in de volgorde van den Indicateur, hetgeen de oorspronkelijke orde niet kan geweest zijn Zoover ik weet, is het Fransche registratuur-stelsel na 1815 (men had het onder het voorloopige bestuur aanvankelijk gecontinueerd) ook nergens voort gezet, hetgeen niet pleit voor de ingenomenheid van de toenmalige ge bruikers daarmede. Uit al deze volkomen overeenstemmende ervaringen blijkt onweder- sprekelijk, dat, zoodra het toezicht verslapt en de archieven niet meer geregeld onder toezicht van den specialen ambtenaar gebruikt worden, de stukken onherroepelijk door slordigheid in verwarring geraken en op den duur blijven slingeren en grootendeels verloren gaan. Deze ervaring schijnt mij niet zonder gewicht, en ik meen dan ook er op te moeten Eene gelijksoortige ondervinding deed ik op bij de behandeling van het archief van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant tot 1850, dat mede in het Bossche rljksdepöt berust. Dit archief is niet gerangschikt naar het Decimale stelsel maar het bestaat wel voor het grootste gedeelte uit dossiers. Welnu, ook daar was de wanorde grenzenloos, zoodat het nog altijd niet mogelijk is geweest, die eenigszirs voldoende te herstellen. Bepaaldelijk hebben wij den indruk ont vangen, dat verschillende dossiers volstrekt niet de oude zijn, maar eenvoudig ver zamelingen van stukken, die ten behoeve van den een of anderen ambtenaar indertijd, om te dienen bij een onderzoek, uit het archief zijn bijeenverzameld, en waarvan de berging op hunne goede oude plaatsen verzuimd is. Ook uit dit geval blijkt weder, hoe allernoodlottigst het bewaren van een archief in ongebonden toestand is voor het behoud van de orde en de behoorlijke bewaring daarvan.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 5